Nowe obostrzenia w Polsce. Marczyńska: Rada Medyczna na razie nie rozmawia o obostrzeniach

Autor: oprac. JPP • Źródło: Rynek Zdrowia/PAP27 września 2021 11:01

Czy i kiedy nowe obostrzenia zostaną wprowadzone w Polsce? W poniedziałek, 27 września, informację, że restrykcje mogą zostać wprowadzone jeszcze w tym tygodniu podał serwis rmf24.pl. - Rada Medyczna na razie nie rozmawia o obostrzeniach — odpowiada prof. Magdalena Marczyńska z Rady Medycznej.

Nowe obostrzenia w Polsce? Fot. Shutterstock
  • Obostrzenia w Polsce? Według portalu rmf24.pl najbardziej możliwy scenariusz zaostrzenia restrykcji, to podział Polski na strefy czerwone, żółte i zielone 
  • Jak informuje serwis wprowadzenie obostrzeń jest możliwe jeszcze w tym tygodniu. Powodem miałoby być przekroczenie limitu tysiąca zakażeń dziennie
  • Odnosząc się do doniesień serwisu prof. Magdalena Marczyńska skomentowała, że Rada Medyczna na razie nie rozmawia o obostrzeniach
  • Jednak w miniony piątek Waldemar Kraska przyznał: - Jeżeli będzie taka deklaracja i takie zalecenie sanepidu, abyśmy wprowadzili obostrzenia na danym terenie, to będziemy je wprowadzać. To będę podobne obostrzenia jak w poprzednich falach - wskazał wiceminister

Nowe obostrzenia w Polsce. Prof. Marczyńska z Rady Medycznej odpowiada

W poniedziałek rano na stronie internetowej RMF24.pl podano, że "podział powiatów w Polsce na strefy czerwone, żółte i zielone to - według planów rządowej Rady Medycznej - najbardziej prawdopodobny wariant wprowadzania koronawirusowych obostrzeń".

Z informacji dziennikarza tej stacji radiowej wynikało, że "możliwy jest scenariusz, w którym restrykcje weszłyby w życie nawet w tym tygodniu".

- Obostrzenia mogłyby polegać na wprowadzaniu ostrzejszych limitów dla niezaszczepionych, ograniczaniu zgromadzeń i imprez lub wprowadzeniu obowiązku noszenia maseczek na otwartym powietrzu. Restrykcje mogłyby obowiązywać nie w całej Polsce, ale w powiatach lub grupach powiatów, gdzie zaszczepionych przeciwko Covid-19 jest najmniej - czytamy na stronie RMF24.pl.

Pytana o tę sprawę prof. Magdalena Marczyńska z Rady Medycznej przy premierze powiedziała PAP, że "na ten temat nie było podczas ostatnich spotkań ani słowa".

"Od początku wiadomo, że jeśli istotnie wzrośnie liczba chorych hospitalizowanych, to w regionach, gdzie służba zdrowia będzie niewydolna, gdzie będzie brakowało miejsc w szpitalach i respiratorów, a dodatkowo mało osób jest zaszczepionych, będą wprowadzane lokalnie obostrzenia. Rada Medyczna na teraz jednak w ogóle o tym nie rozmawia" - podkreśliła specjalistka od chorób zakaźnych wieku dziecięcego.

Czytaj więcej: Obostrzenia jeszcze w tym tygodniu? Są już takie spekulacje. Na początek restrykcje dla niezaszczepionych

Kraska o obostrzeniach: Mamy przygotowany wariant

Dodajmy jednak, że o ile Rada Medyczna o obostrzeniach jeszcze nie rozmawia, o tyle kierownictwo Ministerstwa Zdrowia regularnie podejmuje ten temat.

- Mamy przygotowany wariant, który będzie punktowo, prawdopodobnie lokalnie, powiatami takie obostrzenia wprowadzał. Ten wariant będzie uwzględniał dwie zmienne - ilość osób, które są zaszczepione na danym terenie, ale także wzrost nowych zakażeń - mówił Waldemar Kraska, wiceminister zdrowia w piątek, 24 września, na antenie Polsat News.
Zapewnił, że Ministerstwo Zdrowia będzie na bieżąco analizowało sytuację z miejscowym sanepidem.

- Jeżeli będzie taka deklaracja i takie zalecenie sanepidu, abyśmy wprowadzili obostrzenia na danym terenie, to będziemy je wprowadzać. To będę podobne obostrzenia jak w poprzednich falach - wskazał wiceminister.

Jakie obostrzenia w pierwszej kolejności?

Kraska na pytanie o to, jakiego rodzaju obostrzenia będą wprowadzane w pierwszej kolejności, przekazał:

- Na pewno będziemy ograniczać duże miejsca zgromadzeń, ilość osób w komunikacji miejskiej, czy też w innych miejscach - dodał.

Zaznaczył, że rząd będzie się "starał, żeby to nie dotknęło polskich przedsiębiorców, bo wiemy, jak dotkliwe dla gospodarki jest wprowadzanie, nawet lokalnie, lockdownów".

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum