Nowe obostrzenia w Polsce. Kraska: będziemy ograniczać miejsca zgromadzeń

Autor: JPP • Źródło: PAP, Rynek Zdrowia25 września 2021 04:20

Nowe obostrzenia w Polsce. Jakie restrykcje zostaną wprowadzone? - Na pewno będziemy ograniczać duże miejsca zgromadzeń, ilość osób w komunikacji miejskiej, czy też w innych miejscach - powiedział Waldemar Kraska, wiceminister zdrowia w piątek, 24 września.

W pierwszej kolejności obostrzenia mają dotyczyć miejsc, gdzie gromadzą się ludzie Fot. Shutterstock
  • Nowe obostrzenia w Polsce. Kiedy rząd zdecyduje o zaostrzeniu restrykcji i jakie zakazy zostaną wprowadzone w pierwszej kolejności?
  •  - Na pewno będziemy ograniczać duże miejsca zgromadzeń, ilość osób w komunikacji miejskiej, czy też w innych miejscach - przyznał Waldemar Kraska, wiceminister zdrowia w piątek, 24 września, na antenie Polsat News
  • Wiceminister powiedział też, co musi się wydarzyć, żeby zapadły decyzje o wprowadzaniu obostrzeń

Nowe obostrzenia w Polsce. "Mamy przygotowany wariant"

Kiedy rząd zdecyduje o zaostrzeniu restrykcji i jakie zakazy zostaną wprowadzone w pierwszej kolejności?

- Mamy przygotowany wariant, który będzie punktowo, prawdopodobnie lokalnie, powiatami takie obostrzenia wprowadzał. Ten wariant będzie uwzględniał dwie zmienne - ilość osób, które są zaszczepione na danym terenie, ale także wzrost nowych zakażeń - mówił Waldemar Kraska, wiceminister zdrowia w piątek, 24 września, na antenie Polsat News.

Zapewnił, że Ministerstwo Zdrowia będzie na bieżąco analizowało sytuację z miejscowym sanepidem.

- Jeżeli będzie taka deklaracja i takie zalecenie sanepidu, abyśmy wprowadzili obostrzenia na danym terenie, to będziemy je wprowadzać. To będę podobne obostrzenia jak w poprzednich falach - wskazał wiceszef MZ.

Sprawdź: Restauracje i hotele dla zaszczepionych bez lockdownu. Rząd szykuje zmianę przepisów

Koronawirus. 24 września 25 proc. zakażeń więcej. Zmarło 14 osób

Jakie obostrzenia zostaną wprowadzone w pierwszej kolejności?

Kraska na pytanie o to, jakiego rodzaju obostrzenia będą wprowadzane w pierwszej kolejności, przekazał:

- Na pewno będziemy ograniczać duże miejsca zgromadzeń, ilość osób w komunikacji miejskiej, czy też w innych miejscach - dodał.

Zaznaczył, że rząd będzie się "starał, żeby to nie dotknęło polskich przedsiębiorców, bo wiemy, jak dotkliwe dla gospodarki jest wprowadzanie, nawet lokalnie, lockdownów".

Nowa ustawa covidowa i restrykcje dla niezaszczepionych

Jeszcze w tym kwartale ma wejść w życie nowa ustawa covidowa. Rząd planuje duże zmiany przepisów. 

Chodzi o nowelizację projektu ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw.

W nowelizacji mają się znaleźć przepisy dające duże uprawnienia pracodawcom. Sprawdzą oni, czy pracownik jest zaszczepiony na COVID-19. Wcześniej mowa była również o tym, że osoby niezaszczepione będą mogli delegować na urlop, albo przesunąć na inne stanowisko pracy, jednak nie wiadomo czy te pomysły wciąż są aktualne.

W planach był również przepis zakładający, że przedsiębiorcy, którzy skierują swoją działalność wyłącznie do osób zaszczepionych oraz ozdrowieńców, unikną lockdownu. Dotyczyć miało to m.in. restauracji, kawiarni i hoteli.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum