Nowe obostrzenia od 13 i 26 czerwca. Co się zmieni? Nowe zasady będą obowiązywały do końca wakacji

Autor: JPP • Źródło: Rynek Zdrowia/MZ11 czerwca 2021 15:01

To już pewne: jeszcze w czerwcu po raz kolejny mocno zmienią się obowiązujące w Polsce obostrzenia sanitarne. Nowe zasady wprowadzone zostaną w dwóch terminach. Co się zmieni?

Nowe obostrzenia od 13 i 26 czerwca. Co się zmieni? Nowe zasady będą obowiązywały do końca wakacji
Luzowanie obostrzeń w czerwcu obejmie m.in. gastronomię/ Fot. Shutterstock
 • Nowe obostrzenia zostaną wprowadzone od 13 i 26 czerwca i będą obowiązywać aż do końca wakacji
 • W pierwszej kolejności zmiany obejmą kościoły i gastronomię. Kolejne będą dotyczyły m.in. limitów w hotelach, na siłowniach czy w transporcie publicznym
 • Rząd zezwoli m.in. na otwarcie dyskotek oraz uruchomienie stref gastronomicznych w miejscach związanych z kulturą i rozrywką

Nowe obostrzenia w Polsce już od 13 i 26 czerwca

Jeszcze w czerwcu po raz kolejny (poprzednie luzowanie było 6 czerwca) zmienią się obostrzenia sanitarne w Polsce. O nowych zasadach mówili w czwartek, 10 czerwca, na wspólnej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki oraz minister zdrowia Adam Niedzielski.

- Najważniejsza informacja to ta, że nasza ścieżka luzowania obostrzeń nie prowadzi do zwiększania liczby zakażeń - uspokajał szef resortu zdrowia. 

Z kolei Mateusz Morawiecki apelował o rozwagę i szczepienie się. 

- Pandemia niestety się nie zakończyła. Mamy wciąż do czynienia z niebezpiecznymi mutacjami. Proszę o przestrzeganie zasad sanitarnych i szczepienie się, ponieważ coraz więcej krajów Europy wdraża certyfikacje umożliwiającą łatwiejsze przemieszczanie się - przekonywał. 

Czytaj więcej: Paszport covidowy. Jak pobrać? Do kiedy? Sprawdź, co musisz wiedzieć o Unijnym Certyfikacie COVID-19

Zapowiedziane przez polityków zmiany dotyczą m.in. limitów w kościołach, kinach, teatrach, hotelach, restauracjach i na siłowniach. Poza tym otwarte zostaną dyskoteki oraz strefy gastronomiczne m.in. na koncertach, w hotelach oraz miejscach związanych z kulturą i rozrywką. A to nie koniec.

Co konkretnie się zmieni i od kiedy? Pierwsze czerwcowe luzowanie nastąpi 13 czerwca. Od tego dnia planowane jest otwarcie stref gastronomicznych m.in. w kinach, teatrach oraz na koncertach, zwiększony zostanie również limit wiernych w kościołach.

Luzowanie obostrzeń od 13 czerwca:

 • Dozwolona sprzedaż oraz spożywanie jedzenia i picia w kinach, teatrach, na koncertach oraz w innych instytucjach kultury i rozrywki
 • Więcej wiernych w kościołach - maksymalnie 50 proc. obłożenia . Limit nie dotyczy osób w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19

Od 26 czerwca luzowanie kolejnych limitów i otwarcie dyskotek

Znacznie więcej zmian zacznie obowiązywać od 26 czerwca. Od tego dnia poluzowane zostaną limity na siłowniach, w klubach fitness, galeriach handlowych, bibliotekach, kinach, teatrach, restauracjach, hotelach,  transporcie czy kasynach.

Poza tym więcej osób będzie mogło wziąć udział w targach, konferencjach oraz wystawach. Pod koniec czerwca otwarte zostaną także dyskoteki poluzowane zostaną też limity m.in. w kinach, teatrach, restauracjach, hotelach oraz transporcie.

Nowe obostrzenia od 26 czerwca:

 • Siłownie, kluby fitness, kasyna, obiekty handlowe, placówki pocztowe, biblioteki, targi, konferencje, wystawy i sale zabaw – nowy limit uczestników – 1 osoba na 10 m².
 • Świątynie – maksymalnie 75 proc. obłożenia.
 • Dyskoteki – maksymalnie 150 osób.
 • Imprezy i spotkania organizowane na świeżym powietrzu, w lokalu lub w wydzielonej strefie gastronomicznej - bez zmian, maksymalnie 150 osób,
 • Zgromadzenia - maksymalnie 150 osób.
 • Transport – 100 proc. obłożenia. Pasażerowie powinni mieć maseczki zakrywające usta i nos.
 • Wesołe miasteczka – maksymalnie 75 proc. obłożenia.
 • Kina i teatry - maksymalnie 75 proc. obłożenia.
 • Hotele - maksymalnie 75 proc. zajętych pokoi. Limit nie dotyczy zorganizowanych grup dzieci i młodzieży poniżej 12 roku życia.
 • Restauracje – maksymalnie 75 proc. obłożenia.
 • Widownia na obiektach sportowych – maksymalnie 50 proc. obłożenia

Co istotne wszystkie wymienione wyżej limity nie dotyczą osób w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19.

Nowe obostrzenia będą obowiązywały aż do końca wakacji, ale – jak zastrzegli przedstawiciele rządu – harmonogram „może być korygowany w oparciu o aktualne dane epidemiczne oraz statystyki szczepień”. Natomiast pozostałe zasady, które nie zostaną zniesione ani 13 ani 26 czerwca, będą nadal obowiązywały.

Koronawirus: utrzymane obostrzenia

 • Obowiązek utrzymania co najmniej 1,5-metrowej odległości między pieszymi. Wyłączeniu z obowiązku są rodzice z dziećmi wymagającymi opieki (do 13. roku życia); osoby wspólnie mieszkające lub gospodarujące; osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności, z orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności, z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego, osoby niemogące się samodzielnie poruszać i ich opiekunowie
 • Zasłanianie ust i nosa w przestrzeniach zamkniętych jest obowiązkowe w całym kraju. Nos  i usta można zasłaniać tylko za pomocą maseczki. Maseczkę trzeba nosić m.in. na terenie nieruchomości, w komunikacji publicznej, sklepach, galeriach handlowych, punktach usługowych, zakładach pracy, w kinie i teatrze, w przychodni, szpitalu, kościele, szkole, a także urzędach i budynkach użyteczności publicznej

Limity nie dla zaszczepionych. Przyda się paszport covidowy

Dodajmy, że od 1 czerwca w Polsce można już pobrać paszport covidowy, czyli Unijny Certyfikat COVID (UCC). Dokument ma umożliwić swobodne podróżowanie po Europie, ale będzie również stanowił potwierdzenie przyjęcia szczepionki, co ma zasadnicze znaczenie w kontekście luzowania obostrzeń i utrzymywanych limitów. 

Certyfikat będzie ważny we wszystkich państwach członkowskich UE, a także w Islandii, Norwegii i Liechtensteinie - z zastrzeżeniem, że wszystkie kraje unijne wprowadzą to rozwiązanie dopiero 1 lipca (z sześciotygodniowym okresem przejściowym).

Czytaj więcej: Paszport covidowy. Jak go pobrać? Gdzie będzie potrzebny? RAPORT

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum