Nowe obostrzenia już od grudnia? Kraska: dziś mamy zebranie sztabu

Autor: oprac. MP • Źródło: Polskie Radio/Rynek Zdrowia25 listopada 2021 12:06

- Mamy przygotowane różne scenariusze na różne sytuacje epidemiczne. Na bieżąco to wszystko analizujemy. Dzisiaj mamy zebranie sztabu w naszym ministerstwie, który będzie się nad tym pochylał - mówi Waldemar Kraska, wiceminister zdrowia. Czy w najbliższych dniach zostaną zaostrzone restrykcje covidowe?

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska mówi o obostrzeniach Fot. PAP/Marcin Obara
  • 25 listopada Ministerstwo Zdrowia zaraportowało o rekordowej liczbie zgonów spowodowanych koronawirusem. Rekordowa jest też w trwającej czwartej fali liczba hospitalizowanych
  • Liczba zakażeń zbliża się do 30 tys., co jak nazwał minister zdrowia Adam Niedzielski jest "sytuacją niebezpieczną"
  • Czy rządzący przewidują zaostrzenie restrykcji? - Dzisiaj mamy zebranie sztabu w naszym ministerstwie, który będzie się nad tym pochylał - mówi w rozmowie z Polskim Radiem Waldemar Kraska, wiceminister zdrowia
  • Od 1 sierpnia policja wystawiła prawie pół miliona mandatów za nieprzestrzeganie obostrzeń covidowych

Nowe restrykcje covidowe? 25 listopada w Ministerstwie Zdrowia zebranie sztabu 

Według danych raportu Ministerstwa Zdrowia z 25 listopada zanotowano 28 128 nowych przypadków zakażeń koronawirusem. To minimalnie mniej niż dzień wcześniej, kiedy to padł rekord czwartej fali (28 380).

Dziś padł za to rekord zgonów. Z powodu COVID-19 zmarło aż 498 pacjentów. Padł również rekord zajętych łóżek covidowych. W tej chwili hospitalizowanych jest 19 087 zakażonych koronawirusem. 

- Coraz więcej osób z COVID-19 trafia do szpitali. W tej chwili ponad 19 tys. osób przebywa na oddziałach covidowych. W ciągu ostatniej doby przybyło takich osób 380 - przyznał w rozmowie w Polskim Radiu wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

- Niestety, coraz więcej osób trafia do oddziałów intensywnej terapii, czyli tych oddziałów, gdzie wymagana jest pomoc respiratora. Ostatniej doby były to 44 osoby, co łącznie daje już ponad 1600 pacjentów pod respiratorami. Dlatego zwiększamy bazę łóżek covidowych. Na dziś mamy do dyspozycji ponad 25 tys. takich łóżek - dodał Kraska.

Czytaj: Białe Miasteczko zmienia formułę. Co to oznacza?

Lekarze masowo składają wypowiedzenia. Już setka chce odejść ze szpitala w Krakowie

Obostrzenia. Prawie pół miliona mandatów za łamanie restrykcji

Wiceminister pytany był, czy w związku ze wrastającą liczbą zakażeń należy się wprowadzenia nowych obostrzeń.

- Mamy przygotowane różne scenariusze na różne sytuacje epidemiczne. Na bieżąco to wszystko analizujemy. Dzisiaj mamy zebranie sztabu w naszym ministerstwie, który także będzie się nad tym pochylał - odpowiedział  

- Ja bym szedł jednak w tym kierunku, że powinniśmy przestrzegać tych zasad, które w tej chwili mamy. Chyba zapomnieliśmy, że mamy obostrzenia, które obowiązują. Mamy limity np. w restauracjach, sklepach, kawiarniach, kinach - dodał Kraska.

- Wzmożyliśmy kontrole przez policję oraz przez służby sanitarne. Za ostatnią dobę policjanci wystawili ponad 8,5 tys. pouczeń, mandatów oraz wniosków do sądów. To naprawdę dość duża liczba. Od 1 sierpnia takich mandatów wystawiono prawie pół miliona, czyli widzimy, że w tej chwili służby przeprowadzają coraz skrupulatniejszą kontrolę. To skłoni Polaków do tego, aby jednak przestrzegać obostrzeń. To jest najprostsza, ale też najbardziej skuteczna metoda do walki z koronawirusem - wyliczał Kraska.

Czytaj: Posłowie rozmawiali o weryfikacji szczepień, ale projektu w Sejmie wciąż nie ma

Szef OZZL: Jeżeli pan minister nie przyjedzie do Krakowa do 5 grudnia, to niech nie przyjeżdża wcale

"40 tys. zakażeń koronawirusem to granica wydolności"

Przypomnijmy, że minister zdrowia Adam Niedzielski, po wynikach z 24 listopada, kiedy to padł rekord zakażeń przyznał, że sytuacja rzeczywiście zaczyna być niebezpieczna i możliwe jest wprowadzenie nowy obostrzeń.

- Ta granica wydolności według naszej oceny to jest rząd zachorowań około 40 tys. zakażeń dziennie i na pewno dochodząc w tej chwili do poziomu około 30 tys. to już jest ten moment, że jeżeli tendencja się nie odwróci, będziemy musieli myśleć o stosowaniu innych środków - wyjaśnił Adam Niedzielski.

W trakcie środowej konferencji szef resortu zdrowia przyznał, że jeżeli w najbliższych dniach liczba zakażeń wciąż będzie rosła, to niewykluczone, że już od początku grudnia zostaną zaostrzone restrykcje covidowe. 

Czytaj wiecej: Niedzielski o 4. fali koronawirusa: sytuacja jest niebezpieczna. Od grudnia nowe obostrzenia?

Kontrowersje wokół rejestru ciąż. Niedzielski: Pomysł został w przedziwny sposób zinterpretowany

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum