×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole

Nowe obostrzenia. MZ: niższe limity, nauka zdalna, obowiązkowe szczepienia

Autor: JPP • Źródło: Rynek Zdrowia, Ministerstwo Zdrowia07 grudnia 2021 13:11Aktualizacja: 07 grudnia 2021 14:04

Nowe obostrzenia. 7 grudnia minister zdrowia ogłosił zaostrzenie restrykcji. Nowe ograniczenia to między innymi weryfikacja testów przez pracodawców, obowiązkowe szczepienia dla wybranych grup oraz mniejsze limity, czasowo wprowadzona zostanie również nauka zdalna.

Nowe obostrzenia. MZ: niższe limity, nauka zdalna, obowiązkowe szczepienia
Minister zdrowia Adam Niedzielski podczas konferencji prasowej. Konferencja miała charakter hybrydowy Fot. PAP/Wojciech Olkuśnik
 • Nowe obostrzenia. O zaostrzeniu restrykcji mówili dziś na konferencji prasowej minister Adam Niedzielski, wiceminister Waldemar Kraska oraz Krzysztof Saczka, zastępujący Głównego Inspektora Sanitarnego
 • Nowe ograniczenia to między innymi weryfikacja testów przez pracodawców, a także obowiązkowe szczepienia dla wybranych grup oraz mniejsze limity
 • Minister zdrowia zapowiedział również, że w szkołach zostanie wprowadzona nauka zdalna od 20 grudnia
 • Ponadto rząd zaostrzy limity od 15 grudnia do 30 proc. w restauracjach, barach, hotelach, kinach oraz teatrach. Poza limitami są osoby zaszczepione
 • Od 15 grudnia zamknięte będą kluby, dyskoteki i obiekty do tańczenia
 • W sylwestra i Nowy Rok wprowadzone zostanie ograniczenie w lokalach zamkniętych do 100 osób. Poza ograniczeniem będą osoby zaszczepione 

Sprawdź: Zasiłek opiekuńczy na dziecko na kwarantannie. Jak dostać pieniądze?

Nowe obostrzenia jeszcze w grudniu. Minister zdrowia zdradził szczegóły

Nowe obostrzenia. O zaostrzeniu restrykcji mówili dziś na konferencji prasowej minister Adam Niedzielski, wiceminister Waldemar Kraska oraz Krzysztof Saczka, zastępujący Głównego Inspektora Sanitarnego.

- Po tygodniu obserwowania sytuacji epidemicznej w Polsce musimy podjąć decyzje, co będzie dalej jeśli chodzi o kwestie obostrzeń – zaczął Adam Niedzielski. Dodał, że w ciągu ostatniego tygodnia sytuacja się ustabilizowała. Liczba nowych zakażeń jest na stałym, wysokim poziomie.

- Scenariusz, gdy liczba zakażeń będzie się utrzymywała, jest poważnym zagrożeniem dla systemu. To jest sytuacja bardzo niepokojąca. Niepokojąca tym bardziej, że w ostatnich tygodniach i dniach mamy informacje o pojawieniu się nowego ryzyka, mam na myśli mutację omikron – dopowiedział.

Czytaj również: Nowe obostrzenia. Uczniowie wracają do nauki zdalnej

Obowiązkowe szczepienia przeciw COVID-19. Minister Niedzielski zdradził szczegóły

Obowiązkowe szczepienia od 1 marca i weryfikacja testów

Jakie obostrzenia wprowadzi rząd?

- Działania będą miały trzy obszary, pierwszy to projekt ustawy, nad którym cały czas pracujemy z klubem PiS (o weryfikacji certyfikatów covidowych przez pracodawców – przyp. Red.), tu jesteśmy na finiszu. Pracodawca będzie miał prawo oczekiwać okazania wyniku testu przez pracownika, by  budować bezpieczne stanowisko pracy - wyjaśniał szef resortu zdrowia.

Przypomniał, że wcześniej mowa była o weryfikacji szczepień i certyfikatów covidowych, po zmianie projektu ustawy zamiast szczepień, będą sprawdzane certyfikaty.

Jak dodał minister testy będą zagwarantowane bezpłatnie.

Drugi element to obowiązkowe szczepienia dla wybranych grup pracowniczych. Od 1 marca obowiązek zaszczepienia zostanie wprowadzony dla medyków, nauczycieli, służb mundurowych.

Od 1 marca obowiązkowe szczepienia dla:

 • medyków
 • nauczycieli
 • służb mundurowych

- Trzecia rzecz to restrykcje, jesteśmy w takiej sytuacji, że musimy podjąć decyzje nieco bardziej radykalne. Te obostrzenia sprzed tygodnia nie wywołują zauważalnego efektu - dodał Niedzielski.

Nauka zdalna, zamknięte kluby, dyskoteki i niższe limity

Zaostrzone restrykcje, które w większości zaczną obowiązywać od 15 grudnia, to obniżenie limitów w restauracjach, barach, hotelach, kinach, teatrach, obiektach sportowych i sakralnych. Ponadto zamknięte zostaną kluby, dyskoteki oraz obiekty do tańczenia. Dodatkowo zostanie wprowadzone ograniczenie na czas sylwestra i Nowego Roku. 

Ważną zmianą jest również wprowadzenie nauki zdalnej w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych od 20 grudnia.

Nowe obostrzenia. Co się zmieni?

 • Nauka zdalna w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych  zostanie wprowadzona 20 grudnia, a zakończy się 9 stycznia.
 • Ponadto rząd zaostrzy limity od 15 grudnia do 30 proc. w restauracjach, barach, hotelach, kinach oraz teatrach. Poza limitami będą osoby zaszczepione. W kinach zakaz konsumpcji.
 • Od 15 grudnia w obiektach sportowych i sakralnych limit do 30 procent. Zwiększenie limitów tylko dla osób zaszczepionych.
 • Od 15 grudnia zamknięte zostaną kluby, dyskoteki oraz obiekty do tańczenia
 • 31 grudnia i 1 stycznia w lokalach zamkniętych ograniczenie do 100 osób. Poza ograniczeniem znów będą osoby zaszczepione
 • Od 15 grudnia ograniczamy limit w transporcie zbiorowym do 75 procent
 • Od 15 grudnia wszystkie osoby przylatujące spoza Schengen muszą mieć wykonany nie wcześniej niż 24 godziny przed przylotem test na COVID-19.

Czytaj więcej: Nowe obostrzenia. Kraska: zaszczepieni poza restrykcjami

Rząd "ograniczy mobilność społeczną". Rzecznik rządu mówił, co w planach

Epidemiolodzy apelują o "radykalne działania". Większość członków Rady Medycznej jest za

Apogeum czwartej fali. Do szpitali w ciągu doby trafiło ponad 800 osób

Dodajmy, że 7 grudnia mamy 19 366 nowych zakażeń koronawirusem. Zmarły 504 osoby.

W ciągu ostatniej doby do szpitali trafiło 826 chorych z COVID-19. W efekcie w szpitalach przebywa 23 604 pacjentów z COVID-19, w tym 2036 pod respiratorami

Sprawdź: Koronawirus dzisiaj. Nowe dane o zakażeniach i zgonach z 7 grudnia

Koronawirus. Kwarantanna. Nowe przepisy w grudniu 2021. To trzeba wiedzieć

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNERZY SERWISU
  partner serwisu
  partner serwisu
  partner serwisu
  partner serwisu

  Najnowsze