Nowe obostrzenia i paszporty covidowe. Rzecznik MZ wyjaśnia, co się zmieni

Autor: oprac. MP • Źródło: TVN24/Rynek Zdrowia12 listopada 2021 10:11

Nowe obostrzenia? - W Polsce jest nieco inna sytuacja niż w pozostałych krajach. U nas mamy prężne grono antyszczepionkowców, z którymi musimy się mierzyć - przyznał Wojciech Andrusiewicz, rzecznik Ministerstwa Zdrowia. Kiedy rząd zaostrzy restrykcje?

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz wyjaśnia sprawę paszportów covidowych i obostrzeń Fot. Shutterstock
  • Czy w Polsce - wzorem innych krajów - będą obowiązywać paszporty covidowe ograniczające osobom niezaszczepionym przeciw COVID-19 dostęp do niektórych usług?
  • Kiedy rząd planuje wprowadzić nowe obostrzenia - to jedno z najgorętszych pytań ostatnich dni
  • Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz wyjaśnia, że: "u nas sytuacja jest troszeczkę inna"

Paszporty covidowe. Czy rząd planuje ograniczenia dla osób niezaszczepionych?

- Patrzymy na wszystkie wdrażane rozwiązania w innych krajach, ale pamiętajmy, że u nas sytuacja społeczna - nie mówię tu o politycznej - jest troszeczkę inna - przyznał rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz, pytany na antenie TVN24 o wprowadzenie obostrzeń wzorem krajów gdzie w niektórych usługach obowiązują paszporty covidowe.

- Proszę zobaczyć, jak prężne jest u nas grono antyszczepionkowców, z którymi musimy się mierzyć. Staramy się wyważyć, to co jest racjonalne z punktu widzenia medycyny, z tym co to jest racjonalne z punktu widzenia społecznego. Te dwie wartości trzeba zawsze wyważyć - wyjaśniał.

- U nas podejmowane decyzje często spotykają się z różnego rodzaju niepokojami na ulicach. Na pewno nie chcielibyśmy z ludźmi dyskutować na ulicach, nie chcielibyśmy, żeby nagle zaczęły się masowe protesty związane z podejmowaniem decyzji, które dla częściej społeczeństwa mogą być niezrozumiałe i nie chodzi tylko o antyszczepionkowców - dodawał.

Sprawdź: Obostrzenia covidowe przedłużone do 30 listopada. Są dwie duże zmiany

Wlewami z wody utlenionej i witamin przychodnia leczy nowotwory i choroby oczu. RPP ostrzega

Absurdalne przepisy o kwarantannie. Uczniowie nie idą na kwarantannę, pracownicy tak

Kiedy nowe obostrzenia covidowe? Trzy ważne czynniki

Co zatem będzie wyznacznikiem wprowadzenia nowych obostrzeń covidowych i kiedy należy się spodziewać restrykcji?

- W tej chwili nie widzimy potrzeby wprowadzenia obostrzeń, co nie znaczy, że sami jako społeczeństwo, swoim zachowaniem nie sprokurujemy dodatkowych obostrzeń - przyznał rzecznik.

- Na dziś mamy trzy ważne wskaźniki, które rządzą naszą rzeczywistością i podejmowaniem decyzji. Po pierwsze liczba zakażeń na 100 tys. mieszkańców, po drugie liczba szczepień w danym regionie, po trzecie liczba dostępnych łóżek - tłumaczył

- Jeżeli którykolwiek wojewoda poinformuje ministra zdrowia, że w perspektywie tygodnia, dwóch nie widzi możliwości tworzenia nowej bazy łóżkowej dla pacjentów covidowych, to możemy myśleć o obostrzeniach lokalnych. Na dziś nie podejmujemy takich decyzji, ponieważ te łóżka czły czas są dostępne w systemie - podkreślał Andrusiewicz.

Czytaj więcej: Koronawirus. 12 listopada. Rzecznik MZ: sytuacja zaognia się w czterech regionach

Jest plan na walkę z pandemią? "Jest, ale nie chodzi o to, byśmy kogoś w tej chwili straszyli"

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum