Nowe obostrzenia. Złagodzone zostaną limity w kościołach i hotelach. Będą też mogły działać kluby i dyskoteki
Od 13 czerwca i od 26 czerwca wprowadzane jest dalsze luzowanie obostrzeń, w tym drugim terminie na całe wakacje - poinformowali premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski.

- Kolejne luzowanie obostrzeń będzie wprowadzone od 13 czerwca i 26 czerwca. Te z drugą datą będą obowiązywały cały lipiec i sierpień
- Od 13 czerwca będzie więcej miejsc dla wiernych w kościołach
- Od 26 czerwca, targi i konferencje będą mogły zaprosić większą liczbę gości. Także wydarzenia sportowe i koncerty na obiektach sportowych będą się odbywać z większą liczbą widzów
- W hotelach i obiektach wypoczynkowych limit dopuszczalnych miejsc zajętych przez gości będzie wynosił do 75 proc.
- Od 26 czerwca otwarte będą kluby i dyskoteki; obowiązujący limit to 150 osób w lokalu, nie wliczając osób zaszczepionych
W czwartek (10 czerwca) podczas konferencji prasowej premier mówił, że coraz więcej osób przyjmuje drugą dawkę szczepień, a łączna liczba szczepień to ponad 23 miliony, z czego "14 milionów osób zaszczepionych albo jedną, albo dwoma dawkami".
Premier podkreślał, że obecna infrastruktura związana ze szczepieniami umożliwia dokonanie dużo większej liczby szczepień, niż się na nie zgłasza obywateli.
Luzowanie obostrzeń: strefa kibica na Stadionie Narodowym
- Już od 13 czerwca chcemy wprowadzić zmiany, a od 26 czerwca kolejne zmiany, które będą obowiązywały przez okres wakacji, czyli cały lipiec i sierpień - poinformował szef rządu.
Ostateczne pozbywanie się wszystkich obostrzeń, dodał, będzie uzależnione od liczby osób zaszczepionych.
- W najbliższych dniach otworzymy Stadion Narodowy dla strefy kibica, bo rozpoczynają się Mistrzostwa Europy, których Polska jest częścią, oby jak najdłużej - powiedział premier. - Chcemy wspólnie móc się cieszyć utrzymując dyscyplinę sanitarną, ale strefa kibica na stadionie będzie otwarta - dodał.
Więcej miejsc dla wiernych w kościołach
Od 13 czerwca będzie więcej miejsc dla wiernych w kościołach, kolejne poluzowania będą wprowadzone od 26 czerwca - zapowiedział premier Mateusz Morawiecki. Poluzowanie limitów ma też dotyczyć m.in. imprez masowych i usług hotelarskich.
Morawiecki poinformował, że od 13 czerwca więcej osób będzie mogło przebywać w kościołach - dopuszczalna będzie połowa zajętych miejsc dla wiernych.
Ocenił, że taka decyzja wyrównuje warunki "w stosunku do niektórych innych instytucji i tych warunków, które gdzie indziej obowiązują".
Większość kolejnych nowych zasad będzie obowiązywała od 26 czerwca.
- Łagodzimy ograniczenia na okres wakacyjny i będziemy je dostosowywać do liczby zachorowań - powiedział Morawiecki.
Więcej osób na targach, konferencjach, koncertach czy meczach
Według niego, od 26 czerwca, targi i konferencje będą mogły zaprosić większą liczbę gości, gdyż dotychczasowych limit - jedna osoba na 15 m2 - zostanie zmieniony na limit jednej osoby na 10 m2.
Także wydarzenia sportowe i koncerty na obiektach sportowych będą się odbywać z większą liczbą widzów. - Od 26 czerwca będzie można zająć 50 proc. miejsc na takich wydarzeniach - zapowiedział premier.
W hotelach i obiektach wypoczynkowych limit dopuszczalnych miejsc zajętych przez gości będzie wynosił do 75 proc. Premier wyjaśnił, że do tego limitu nie będą wliczane dzieci do 12. roku życia. - Chcemy tym samym zachęcić dzieci i młodzież do wyjazdów wakacyjnych podkreślił Morawiecki.
Niedzielski: otwieramy dyskoteki; obowiązujący limit to 150 osób, nie wliczając zaszczepionych
- Od 26 czerwca otwarte będą kluby i dyskoteki; obowiązujący limit to 150 osób w lokalu, nie wliczając osób zaszczepionych - zapowiedział w czwartek minister zdrowia Adam Niedzielski.
Szef MZ na konferencji prasowej zwrócił uwagę, że w porównaniu do innych państw europejskich poziom liberalizacji obostrzeń w Polsce jest stosunkowo wysoki. Jak zauważył, w niektórych krajach nadal obowiązuje godzina policyjna i obowiązek noszenia maseczek na świeżym powietrzu.
Minister poinformował, że w związku ze zbliżającym się okresem wakacyjnym, rząd pojął decyzję od dalszym luzowaniu obostrzeń. Jak przekazał, od 26 czerwca zmieni się m.in. dopuszczalny limit osób na metr kwadratowy.
- Do tej pory mieliśmy normatyw: 1 osoba na 15 m kw. Od 26 czerwca przechodzimy na 1 osobę na 10 m kw. Otwieramy też dyskoteki, tak, żeby ten czas letni pozwalał na zabawę. Tutaj limit obowiązujący to będzie 150 osób. Do limitu nie będą wliczały się osoby zaszczepione - zaznaczył Niedzielski.
Dodał, że na obiektach sportowych widownia zwiększy się do 50 proc. Do tej pory obowiązuje 25 proc.
Minister przekazał, że od najbliższego weekendu będzie też dopuszczona możliwość konsumpcji w kinach i teatrach. Natomiast od 26 czerwca limit miejsc w kinach i teatrach zwiększy się do 75 proc. zajętych miejsc.
Niedzielski powtórzył, że do tych limitów nie będą się wliczać osoby zaszczepione.
Więcej klientów w restauracjach
- Od 26 czerwca zwiększamy obłożenie w restauracjach i lokalach gastronomicznych do 75 proc. - poinformował Niedzielski. Dodał, że również od 26 czerwca wesołe miasteczka mogą funkcjonować z nowym limitem - 75 proc. obłożenia obiektu.
- Do tej pory w restauracjach i lokalach gastronomicznych mieliśmy limit zajętości co drugiego stolika, tutaj zwiększamy obłożenie do 75 proc. Targi i konferencje, które niedawno udostępniliśmy, od 26 czerwca będą mogły pracować w reżimie 1 osoby na 10 m2, a nie tak jak poprzednio na 15 m2 - przekazał Niedzielski.
Minister zdrowia zwrócił uwagę, że "do tego limitu nie wliczają się osoby zaszczepione". - Czyli jeżeli mamy jakąś powierzchnię obiektu i wyliczamy na podstawie metrażu, ile osób powinno, czy może tam się dostać, to jest limit, który obowiązuje tylko osoby niezaszczepione. Ponad ten limit mogą być wpuszczane osoby zaszczepione - wskazał.
Niedzielski poinformował też, że "wesołe miasteczka, w których mieliśmy do tej pory na 50 proc. obłożenia obiektu, od 26 czerwca będą miały 75 proc. obłożenia".
Ruszą strefy gastronomiczne w kinach i teatrach
Od 13 czerwca otwarte będą strefy gastronomiczne m.in. w kinach, teatrach i na koncertach – wynika z informacji zamieszczonych w czwartek w serwisie gov.pl. Od 26 czerwca zwiększone będą limity m.in. osób w kinach.
Od 26 czerwca Polska przejdzie na unijny sposób nabywania uprawnień o zaszczepieniu. Zmieni się status osoby w pełni zaszczepionej - pełne szczepienie będzie uznawane 14 dni po zakończeniu procesu szczepienia.
Od 26 czerwca limit osób w siłowniach, klubach fitness, kasynach, obiektach handlowych, placówkach pocztowych, bibliotekach, targach, konferencjach, wystawach i salach zabaw - wyniesie jedna osoba na 10 mkw. Świątynie będą mogły być obłożone maksymalnie w 75 proc. W dyskotekach będzie mogło być maksymalnie 150 osób. Taki sam limit osób będzie dotyczył imprezy i spotkań organizowanych na świeżym powietrzu, w lokalu lub w wydzielonej strefie gastronomicznej. W zgromadzeniach będzie mogło brać udział maksymalnie 150 osób.
W transporcie publicznym nadal maseczki
Transport publiczny będzie mógł być obłożony w 100 proc. Pasażerowie nadal muszą mieć maseczki zakrywające usta i nos.
Od 26 czerwca wesołe miasteczka, kina i teatry, restauracje i hotele będą mogły być obłożone w 75 proc. Limit nie dotyczy zorganizowanych grup dzieci i młodzieży poniżej 12 lat. Obiekty sportowe będą mogły być obłożone maksymalnie w 50 proc. Zaznaczono, że limity nie obejmują osób w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19.
Na stronie gov.pl przypomniano, że w Polsce można pobierać Unijne Certyfikaty Covid, które znacznie ułatwiają podróże po krajach Unii Europejskiej. "Taki certyfikat mogą otrzymać tylko ci, którzy są w pełni zaszczepieni, osoby z negatywnym wynikiem testu na COVID-19 oraz ozdrowieńcy" - sprecyzowano.
"Sytuacja się poprawia, odsetek pozytywnych testów skrajnie niski"
Podczas konferencji prasowej szef resortu zdrowia zwrócił uwagę na to, że średnia dziennie wykonywanych testów "utrzymuje się na stosunkowo wysokim poziomie" i wynosi ok. 50 tys.
Niedzielski zaznaczył, że "średni wynik nowych zakażeń spadł poniżej 400 osób dziennie". - Widzimy, że odsetek pozytywnych testów jest skrajnie niski, poniżej 1 proc. - dodał.
Minister zdrowia przekazał także, że przez ostatni tydzień ze wszystkich POZ-ów w kraju otrzymano 20 tys. zleceń na wykonanie testów, podczas gdy w apogeum III fali było ich 280 tys. - To pokazuje, że sytuacja się poprawia - ocenił Niedzielski.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)