Nowe obostrzenia. Od 13 czerwca zmiany w kościołach, kinach, teatrach i na koncertach. Kolejne luzowanie od 26 czerwca

Autor: JPP • Źródło: Rynek Zdrowia/MZ13 czerwca 2021 06:01

Od niedzieli, 13 czerwca, w Polsce obowiązują nowe obostrzenia sanitarne. To pierwsze z dwóch, zapowiedzianych kilka dni temu przez rząd, luzowanie obostrzeń. Co się zmieni?

Od 13 czerwca nowe obostrzenia dotyczą m.in. limitu wiernych w kościołach/ Fot. Shutterstock
  • To kolejne nowe obostrzenia wprowadzane w czerwcu w Polsce. Poprzednie obowiązują od 6 czerwca. Kolejna zmiana nastąpi 26 czerwca
  • Od niedzieli, 13 czerwca, poluzowane zostają limity wiernych w świątyniach: w nabożeństwach może uczestniczyć więcej osób
  • Poza tym otwarte zostają strefy gastronomiczne m.in. w kinach, teatrach oraz na koncertach

Nowe obostrzenia w Polsce obowiązują od niedzieli, 13 czerwca. O zmianach mówili jeszcze w czwartek, 10 czerwca, na wspólnej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki oraz minister zdrowia Adam Niedzielski.

Od 13 czerwca nowe obostrzenia. Jakie zmiany?

- Najważniejsza informacja to ta, że nasza ścieżka luzowania obostrzeń nie prowadzi do zwiększania liczby zakażeń - uspokajał szef resortu zdrowia. 

Z kolei Mateusz Morawiecki apelował o rozwagę i szczepienie się. 

- Pandemia niestety się nie zakończyła. Mamy wciąż do czynienia z niebezpiecznymi mutacjami. Proszę o przestrzeganie zasad sanitarnych i szczepienie się, ponieważ coraz więcej krajów Europy wdraża certyfikacje umożliwiającą łatwiejsze przemieszczanie się - przekonywał. 

Dodajmy, że to drugie w tym miesiącu luzowanie obostrzeń w Polsce - poprzednie było 6 czerwca. Kolejne nastąpi 26 czerwca.

Sprawdź: Nowe obostrzenia od 13 i 26 czerwca. Będzie sporo zmian

Co konkretnie zmieni się od 13 czerwca? Od tego dnia mogą działać strefy gastronomiczne m.in. w kinach, teatrach oraz na koncertach, zwiększony zostanie również limit wiernych w kościołach.

Nowe obostrzenia od 13 czerwca:

  • Dozwolona sprzedaż oraz spożywanie jedzenia i picia w kinach, teatrach, na koncertach oraz w innych instytucjach kultury i rozrywki
  • Więcej wiernych w kościołach - maksymalnie 50 proc. obłożenia. Limit nie dotyczy osób w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19 (od 26 czerwca limit w świątyniach zwiększy się do maksymalnie 75 proc. obłożenia)

O zniesienie limitów wiernych w kościołach apelował do premiera abp Stanisław Gądecki

Warto przypomnieć, że o zniesienie limitów wiernych w kościołach w ubiegłym tygodniu zaapelował w liście do premiera Mateusz Morawieckiego przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki. List opublikowano 7 czerwca na stronie Konferencji Episkopatu Polski.

- Wobec diametralnie innej i zdecydowanie lepszej sytuacji epidemicznej, wyrażam mój stanowczy sprzeciw wobec dalszego – tak drastycznego – ograniczania prawa wiernych do publicznego wyznawania i praktykowania wiary – napisał abp Gądecki.

Zwrócił uwagę, że limit wiernych w kościołach został utrzymany na tym samym poziomie, jaki obowiązywał u szczytu trzeciej fali pandemii, gdy liczba nowych zakażeń oscylowała wokół 30 tys. dziennie. Podkreślił również, że „możliwość wyznawania i praktykowania wiary jest niezbywalnym prawem człowieka i wpływa na jego kondycję – sferę duchową, psychiczną i fizyczną”

- Stąd restrykcje w tak ważnej sferze życia społecznego powinny być ograniczone do koniecznego minimum – przekonywał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

I dodał: „Wyrażając wdzięczność za dotychczasowe działania na rzecz ochrony zdrowia i życia Polaków, nalegam raz jeszcze na zmniejszenie obostrzeń w kościołach i innych miejscach kultu”.

List arcybiskupa był reakcją na wprowadzone 6 czerwca luzowanie obostrzeń, które pomijało regulacje obowiązujące w kościołach. Zezwolono wówczas m.in. na organizację targów i kongresów, otwarto sale zabaw dla dzieci, zwiększono również limity uczestników wesel, imprez okolicznościowych i zgromadzeń z 50 do 150, a także limity w komunikacji publicznej.

Czytaj także: Do kiedy maseczki? Minister Zdrowia podał konkretny termin

Paszport covidowy. Od kiedy i dla kogo? To musisz wiedzieć o Unijnym Certyfikacie COVID-19

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum