Nowe obostrzenia. Niedzielski: wrócą strefy żółte i czerwone. Będzie podwójne "przeskalowanie" liczby zakażeń

Autor: PAP • Źródło: PAP25 sierpnia 2021 06:20

Regionalizacja obostrzeń - to plan rządu na czwartą falę pandemii koronawirusa. Minister zdrowia zapowiedział powrót żółtych i czerwonych stref i nowe obostrzenia. - Kraj zostanie podzielony na strefy na poziomie powiatów - zaznaczył Adam Niedzielski.

Nowe obostrzenia. Niedzielski: wrócą strefy żółte i czerwone. Będzie podwójne "przeskalowanie" liczby zakażeń
Nowe obostrzenia w Polsce wrócą już po wakacjach? Fot. Shutterstock
 • Obostrzenia po wakacjach w Polsce raczej na pewno zostaną wprowadzone. Czwarta fala - jak wskazują eksperci - to kwestia czasu
 • - Przy wprowadzaniu ewentualnych obostrzeń covidowych, kraj zostanie podzielony na strefy, na poziomie powiatów - poinformował we wtorek, 24 sierpnia, minister zdrowia Adam Niedzielski
 • Ja dodał, rząd przy wyznaczaniu stref planuje "przeskalowanie" liczby zakażeń oraz branie pod uwagę stopnia wyszczepialności.

Nowe obostrzenia po wakacjach. Minister Niedzielski zdradził plany

Minister zdrowia został zapytany o plany rządu dotyczące wprowadzania ewentualnych obostrzeń covidowych.

Niedzielski potwierdził, że tak, jak podczas poprzednich fal zachorowań, brany pod uwagę jest podział kraju na strefy: zieloną, żółtą i czerwoną. Strefy - miałyby być - według niego - definiowane na poziomie powiatów.

- Dlaczego? Dlatego, że patrzymy na poszczególne regiony pod kątem również zróżnicowania poziomu szczepień, bo zaszczepienie populacji w danym regionie jest bardzo ważnym parametrem, który mówi o tym ryzyku, po pierwsze ile będzie zakażeń, po drugie jakie będzie obciążenie lokalnej infrastruktury szpitalnej - tłumaczył Niedzielski.

- Patrząc na to, że w województwach np. powiaty miejskie są o wiele lepiej wyszczepione, a powiaty wiejskie nieco gorzej, to jednak to zróżnicowanie jest o tyle duże wewnątrz województw, że ten poziom definiowania stref, uwzględniający wskaźnik wyszczepienia powinien zejść piętro niżej, a więc na poziom powiatowy - dodał.

Rząd planuje ponadto "przeskalowanie" liczby zakażeń. Minister przypomniał, że dotychczas podstawowym elementem definiującym strefę, była liczba zakażeń na 10 tys. mieszkańców.

Wracają strefy żółta i czerwona. Będzie "podwójne przeskalowanie"

- Od 6 na 10 tysięcy to była strefa żółta, a od 12 - strefa czerwona. Chcemy dokonać przeskalowania podwójnego, bo widzimy, że w tej chwili, patrząc na doświadczenia krajów Europy Zachodniej, mamy do czynienia z sytuacją, w której ta sama liczba zakażeń przekłada się mniej więcej na 40-50 proc. mniej hospitalizacji  - uzasadniał Niedzielski.

Jak dodał, "podwójne przeskalowanie" oznacza podniesienie tych progów - dla strefy żółtej - z 6 do 12 przypadków zakażeń na 10 tys. mieszkańców, a czerwonej - z 12 do 24. Zastrzegł, że to na razie wstępne założenia.

Nowe obostrzenia. Powrót stref w Polsce:

 • strefa żółta - 12 przypadków zakażeń na 10 tys. mieszkańców (w poprzedniej fali było 6 na 10 tys.)
 • strefa czerwona - 24 przypadki na 10 tys. mieszkańców (poprzednio było 12 na 10 tys.)

Przy wyznaczaniu stref brany ma być ponadto pod uwagę poziom wyszczepień. "Jeżeli dany region jest według liczby zakażeń klasyfikowany do którejś strefy, to jeżeli w tym regionie zaszczepienie jest powyżej średniego w kraju, to będzie ta strefa obniżona. Jeżeli ktoś ze względu na liczbę zakażeń ma czerwoną strefę, ale jego poziom wyszczepienia jest powyżej średniej, to będzie strefą żółtą" - wyjaśnił Niedzielski.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNERZY SERWISU
  partner serwisu
  partner serwisu

  Najnowsze