Nowe obostrzenia. Co dalej z nauką stacjonarną? Niedzielski: decyzje prawdopodobnie w środę lub piątek

Autor: KM • Źródło: RMF FM, Rynek Zdrowia03 stycznia 2022 09:35

Najbliższa środa lub piątek - to dni, w których Ministerstwo Zdrowia miałoby poinformować o nowych restrykcjach covidowych. Szef resortu Adam Niedzielski na antenie RMF FM odniósł się m.in do nauki stacjonarnej.

10 stycznia dzieci miały wrócić do szkół. Czy sale lekcyjne niedługo znowu będą puste? Foto: PAP/Radek Pietruszka
  • Czy mamy do czynienia z piątą falą pandemii? Jak poinformował na antenie RMF24 minister zdrowia Adam Niedzielski, ostatnie dni są dla nas ostrzeżeniem
  • Restrykcje to ostatnie, co pozostało w ręku rządu, skoro "arsenał związany z wyszczepieniem się kończy"
  • W środę albo w piątek zostaną ogłoszone nowe restrykcje, jeżeli utrzyma się trend wzrostowy zakażeń przy zapełnieniu łóżek na poziomie 20 tysięcy

Niedzielski: mamy dzisiaj 6 422 nowych zakażeń koronawirusem. To trzeci dzień przyrostu

Arsenał szczepienny się kończy. Czas na restrykcje?

- Jeżeli mamy te trzy dni, gdzie w zasadzie non stop, dzień po dniu, widzimy nawet rosnącą skalę wzrostów zakażeń - bo startowaliśmy trzy dni temu z przyrostu 10 proc., a wczorajszy przyrost wyniósł powyżej 25 proc. - to siłą rzeczy jest to bardzo wyraźny sygnał ostrzegawczy - alarmował minister zdrowia.

W ocenie Niedzielskiego ponadto "jeżeli pewien arsenał związany z wyszczepieniem się kończy, to używa się tego, co pozostaje w ręku". - A wtedy w ręku pozostają restrykcje, pozostają obostrzenia - zaakcentował szef resortu zdrowia.

Decyzje co do obostrzeń pojawią się w środę lub piątek

Niedzielski dodał, że "jeżeli będziemy widzieli w tym tygodniu kontynuację wzrostowego trendu infekcji przy zapełnieniu łóżek mniej więcej 20 tys., czyli cały czas bardzo wysokim", będą podejmowane "kolejne decyzje zaostrzające".

Ma to nastąpić "prawdopodobnie w środę albo w piątek".

- Możecie państwo spodziewać się kolejnych decyzji, o ile trend związany ze wzrostem infekcji się utrzyma - zapowiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.

Zaznaczył jednak, że "to są kolejne dni, kiedy będą podejmowane decyzje". - Nie przesądzam w tej chwili - dodał.

Co dalej z nauką stacjonarną?

Niedzielski poinformował, że rozmowa o obostrzeniach skupi się wokół tego, "co dalej ze szkołami". - Myślę, że mamy takie samo zdanie wszyscy, mówię tutaj o całym rządzie, że naprawdę ogromnym kosztem jest ograniczanie nauki stacjonarnej -  a inne restrykcje są związane z ograniczaniem działalności gospodarczej, aktywności w galeriach, w innych tego typu miejscach, gdzie w tej chwili mamy dopuszczone pewne możliwości - nadmienił minister.

Szef resortu zdrowia odpowiedział twierdząco na pytanie, czy myśli o zamknięciu galerii handlowych.

- Na przykład - zaznaczył - ale nie chciałbym teraz przesądzać, bo pan pociągnie naszą rozmowę w kierunku gdybania - skomentował krótko minister.

Ustawa o bezpiecznym środowisku pracy. Pierwsze czytanie - 4 stycznia

Adam Niedzielski wyraził ponadto nadzieję, że ustawa o "budowaniu bezpiecznego środowiska pracy poprzez powszechne testowanie", która jest w Sejmie i której publiczne wysłuchanie odbędzie się 4 stycznia, zostanie przyjęta. 

- Jesteśmy już technicznie przygotowani do tego, żeby każdy pracownik mógł wykonać test, który pokaże czy okaże swojemu pracodawcy - podsumował Niedzielski.

Zobacz też: Gorąca dyskusja nad planowaną rewolucją w szpitalnictwie. "Minister nie poszedł za ciosem"

Niedzielski o reformie szpitali w Polsce: ten dzień zapisze się w historii szpitalnictwa

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum