Nowe kompetencje dla pielęgniarek już pewne. Ustawa przyjęta przez Sejm
W 2023 roku pielęgniarki zyskają nowe kompetencje. Wprowadza je ustawa o zawodzie ratownika medycznego oraz samorządzie ratowników medycznych. Nowe przepisy zostały przyjęte przez Sejm i czekają na podpis prezydenta.

- Ustawa o zawodzie ratownika medycznego oraz samorządzie ratowników medycznych została skierowana do podpisu prezydenta
- Zakłada przede wszystkim ważne zmiany dla ratowników, ale przy okazji wprowadza kilka istotnych zmian dla pielęgniarek
- Zgodnie z przyjętymi przepisami będą mogły: stwierdzić zgon w ramach czynności ratunkowych, wykonywać czynności perfuzjonisty, podjąć czynności ratunkowe bez zgody pacjenta
Gabinety stomatologiczne w 700 szkołach na skraju upadku
Pielęgniarka stwierdzi zgon. Ustawa przyjęta przez Sejm
Sejm przyjął i przekazał do podpisu prezydenta ustawę o zawodzie ratownika medycznego oraz samorządzie ratowników medycznych. Zmiany obejmą również pielęgniarki pracujące w zespołach ratownictwa medycznego oraz szpitalnych oddziałach ratunkowych, których liczbę szacuje się na ok. 1300.
Pielęgniarki te zyskają nowe kompetencje. Zgodnie z przyjętymi przepisami będą mogły:
- stwierdzić zgon w ramach czynności ratunkowych,
- wykonywać czynności perfuzjonisty - niejednokrotnie wykonywane przez personel pielęgniarski - będą uznawane w świetle prawa za wykonywanie zawodu,
- podjąć czynności ratunkowe bez zgody pacjenta, jeżeli ten ze względu na swój stan takiej zgody nie będzie mógł wyrazić.
Wzrosła liczba pielęgniarek i położnych. Nowy raport GUS
Nowe uprawnienia dla pielęgniarek. Co się zmieni?
Zmiana dotycząca możliwości podjęcia czynności ratunkowych bez zgody pacjenta dotyczy sytuacji, w której chory będzie wymagał niezwłocznej pomocy, a ze względu na stan zdrowia lub wiek nie będzie mógł wyrazić zgody, ani nie będzie możliwości porozumienia się z jego przedstawicielem ustawowym lub opiekunem faktycznym.
Natomiast zatrudnienie lub pełnienie służby na stanowisku perfuzjonisty przez pielęgniarkę może nastąpić po ukończeniu kursu kwalifikacyjnego w tym zakresie organizowanego przez Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego.
Przepisy te wejdą w życie po sześciu miesiącach od opublikowania podpisanej przez prezydenta ustawy.
Pielęgniarka wystawi "L4"
Niewykluczone, że w 2023 roku ten zakres kompetencji pielęgniarek i położnych jeszcze się poszerzy.
W niedawnej rozmowie z Rynkiem Zdrowia prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych Zofia Małas przyznała, iż Izba wnioskuje o możliwość stwierdzania zgonu również przez pielęgniarki pracujące w opiece paliatywnej i długoterminowej.
Trwają też dyskusje na temat uprawnień pielęgniarek i położnych do orzekania o czasowej niezdolności do pracy.
- Początkowo postulowaliśmy o możliwości wystawiania zwolnień do 10 dni, obecnie rozmawiamy o limicie do 5 dni. Większość pielęgniarek i położnych ze specjalizacją bądź tytułem magistra jest w stanie ocenić stan zdrowia pacjenta i orzec krótką niezdolność do pracy. Pielęgniarka czy położna rodzinna, mając kontakt z pacjentem, mogłaby sama decydować o wystawieniu zwolnienia - tłumaczyła nam Zofia Małas.
- Te zmiany były już dyskutowane z Ministerstwem Zdrowia i mamy nadzieję, że nie ugrzęzną gdzieś w szufladzie ministra, bo byłoby to ze szkodą dla pacjentów i ich rodzin - dodała szefowa NIPiP.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (24)