Nowe kompetencje dla pielęgniarek już pewne. Ustawa przyjęta przez Sejm

Autor: Mariusz Polak • Źródło: Rynek Zdrowia07 grudnia 2022 19:30

W 2023 roku pielęgniarki zyskają nowe kompetencje. Wprowadza je ustawa o zawodzie ratownika medycznego oraz samorządzie ratowników medycznych. Nowe przepisy zostały przyjęte przez Sejm i czekają na podpis prezydenta.

Nowe kompetencje dla pielęgniarek już pewne. Ustawa przyjęta przez Sejm
Pielęgniarki otrzymają większe uprawnienia. Będą mogły m.in. stwierdzić zgon Fot. AdobeStock
 • Ustawa o zawodzie ratownika medycznego oraz samorządzie ratowników medycznych została skierowana do podpisu prezydenta
 • Zakłada przede wszystkim ważne zmiany dla ratowników, ale przy okazji wprowadza kilka istotnych zmian dla pielęgniarek 
 • Zgodnie z przyjętymi przepisami będą mogły: stwierdzić zgon w ramach czynności ratunkowych, wykonywać czynności perfuzjonisty, podjąć czynności ratunkowe bez zgody pacjenta

 

Pielęgniarka stwierdzi zgon. Ustawa przyjęta przez Sejm

Sejm przyjął i przekazał do podpisu prezydenta ustawę o zawodzie ratownika medycznego oraz samorządzie ratowników medycznych. Zmiany obejmą również pielęgniarki pracujące w zespołach ratownictwa medycznego oraz szpitalnych oddziałach ratunkowych, których liczbę szacuje się na ok. 1300.

Pielęgniarki te zyskają nowe kompetencje. Zgodnie z przyjętymi przepisami będą mogły:

 • stwierdzić zgon w ramach czynności ratunkowych,
 • wykonywać czynności perfuzjonisty - niejednokrotnie wykonywane przez personel pielęgniarski - będą uznawane w świetle prawa za wykonywanie zawodu,
 • podjąć czynności ratunkowe bez zgody pacjenta, jeżeli ten ze względu na swój stan takiej zgody nie będzie mógł wyrazić.

Nowe uprawnienia dla pielęgniarek. Co się zmieni?

Zmiana dotycząca możliwości podjęcia czynności ratunkowych bez zgody pacjenta dotyczy sytuacji, w której chory będzie wymagał niezwłocznej pomocy, a ze względu na stan zdrowia lub wiek nie będzie mógł wyrazić zgody, ani nie będzie możliwości porozumienia się z jego przedstawicielem ustawowym lub opiekunem faktycznym.

Natomiast zatrudnienie lub pełnienie służby na stanowisku perfuzjonisty przez pielęgniarkę może nastąpić po ukończeniu kursu kwalifikacyjnego w tym zakresie organizowanego przez Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego.

Przepisy te wejdą w życie po sześciu miesiącach od opublikowania podpisanej przez prezydenta ustawy.

Pielęgniarka wystawi "L4"

Niewykluczone, że w 2023 roku ten zakres kompetencji pielęgniarek i położnych jeszcze się poszerzy.

W niedawnej rozmowie z Rynkiem Zdrowia prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych Zofia Małas przyznała, iż Izba wnioskuje o możliwość stwierdzania zgonu również przez pielęgniarki pracujące w opiece paliatywnej i długoterminowej.

Trwają też dyskusje na temat uprawnień pielęgniarek i położnych do orzekania o czasowej niezdolności do pracy.

- Początkowo postulowaliśmy o możliwości wystawiania zwolnień do 10 dni, obecnie rozmawiamy o limicie do 5 dni. Większość pielęgniarek i położnych ze specjalizacją bądź tytułem magistra jest w stanie ocenić stan zdrowia pacjenta i orzec krótką niezdolność do pracy. Pielęgniarka czy położna rodzinna, mając kontakt z pacjentem, mogłaby sama decydować o wystawieniu zwolnienia - tłumaczyła nam Zofia Małas.

- Te zmiany były już dyskutowane z Ministerstwem Zdrowia i mamy nadzieję, że nie ugrzęzną gdzieś w szufladzie ministra, bo byłoby to ze szkodą dla pacjentów i ich rodzin - dodała szefowa NIPiP. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNERZY SERWISU
  partner serwisu
  partner serwisu

  Najnowsze