Nowe egzaminy zniszczą psychoterapię? "Chcemy być pewni, że kompetencje są zweryfikowane"

Autor: KM • Źródło: RMF FM19 grudnia 2022 17:30

- Każdy, kto kieruje dziecko na psychoterapię, chciałby mieć przekonanie, że osoba ta ma kompetencje zweryfikowane przez państwo, a nie jest to ktoś, kto ze względu na duży wydatek na szkolenie czy kurs otrzymuje certyfikat, a do końca nie wiadomo, według jakich standardów - mówił w Porannej rozmowie RMF FM minister zdrowia Adam Niedzielski. Odniósł się do planowanych zmian odnośnie zawodu psychoterapeuty.

Nowe egzaminy zniszczą psychoterapię? "Chcemy być pewni, że kompetencje są zweryfikowane"
7,3 tys. psychoterapeutów podpisało się pod petycją o odrzucenie rozporządzenia. Fot. Shutterstock
  • W Porannej rozmowie RMF FM podkreślono, że psychoterapeuci "narzekają i krzyczą", iż Ministerstwo Zdrowia "chce zniszczyć psychoterapię"
  • Zaznaczono jednak, że specjaliści "mają ku temu podstawy", ponieważ nie została wprowadzona ustawa o zawodzie psychoterapeuty, a zamiast niej ma obowiązywać rozporządzenie
  • Psychoterapeuci podnoszą, że planowane są do wprowadzenia egzaminy, które mają nadawać im specjalizację. Ma to dotyczyć również tych, którzy już pracują w zawodzie
  • 7,3 tys. psychoterapeutów podpisało się pod petycją o odrzucenie rozporządzenia

Kompetencje psychoterapeutów a reforma psychiatrii

7 listopada br. opublikowano projekt Ministra Zdrowia zmieniający rozporządzenie w sprawie specjalizacji w dziedzinach mających zastosowanie w ochronie zdrowia. Wprowadzić ma m.in. nową specjalizację z psychoterapii, poprzedzoną stosownym egzaminem.

Psychoterapeuci podnoszą, że wielu z nich pracuje już w zawodzie i posiada certyfikaty ze szkoleń. 7,3 tys. psychoterapeutów podpisało się pod petycją o odrzucenie rozporządzenia. Dziś do tych postulatów odniósł się minister zdrowia Adam Niedzielski.

- Chciałbym, żeby spojrzeć na to wszystko w sposób kompleksowy. Zajmowanie się kompetencjami psychoterapeutów jest elementem szerszej reformy psychiatrii, szczególnie dziecięcej. Uspokoję wszystkich, że certyfikaty, które były do tej pory wydawane przez towarzystwa, które zajmowały się przeprowadzaniem szkoleń, będą uznawane, natomiast zdefiniujemy taki punkt w czasie, od którego już trzeba będzie zdawać egzamin specjalizacyjny - zaznaczył, odnosząc się do przedstawionych zarzutów, minister zdrowia Adam Niedzielski.

- Ci, którzy je mają, będą mieli uznane swoje certyfikaty i nie będą musieli zdawać nowego egzaminu, natomiast będzie jakiś punkt w czasie, gdzie ci nowi, którzy dochodzą do zawodu, będą taki egzamin zdawali - powtórzył minister. - Egzamin specjalizacyjny ma być gwarancją jakości w tym zawodzie - dodał.

Chcemy mieć pewność, że psychoterapeuta ma odpowiednie, zweryfikowane kompetencje

- Jeżeli przyjmiemy rozwiązanie, że uznamy certyfikaty, czyli uprawnienia, które do tej pory były wydawane, to nie będzie żadnego "wąskiego gardła". Będzie szkolenie specjalizacyjne - tak jak w każdym zawodzie, gdzie jest ponoszona odpowiedzialność za zdrowie człowieka - dodał minister zdrowia.

- Naprawdę myślę, że każdy z państwa, kto swoje dziecko kierowałby na terapię, chciałby mieć jednak przekonanie, że osoba ta ma kompetencje zweryfikowane przez państwo, a nie jest to ktoś, kto ze względu np. na duży wydatek na szkolenie czy coś w rodzaju kursu otrzymuje certyfikat, a do końca nie wiadomo, według jakich standardów on jest przekazany - podsumował minister zdrowia.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum