Nowe badania w przychodniach nie dla wszystkich. Barierą zarządzenie prezesa NFZ
Nieletni pacjenci z astmą czy cukrzycą muszą czekać w kolejkach do poradni specjalistycznych, gdyż nie objęła ich wdrażana do podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) opieka koordynowana. "Co prawda w rozporządzeniu Ministra Zdrowia nie ma ograniczeń wiekowych, to jednak wprowadził je Narodowy Fundusz Zdrowia" - ustalił portal Prwo.pl

- Poradnie podstawowej opieki zdrowotnej od października 2022 r. mogą realizować świadczenia zdrowotne w nowym modelu zwanym opieką koordynowaną (OK)
- W rezultacie pacjenci z takimi chorobami, jak cukrzyca, astma, niewydolność serca, nadciśnienie tętnicze czy niedoczynność tarczycy zostają objęci pełnym leczeniem już w przychodniach POZ
- Lekarze nie mogą objąć nim jednak nieletnich. Barierę w dostępie dzieci i młodzieży do OK wprowadziło zarządzenie prezesa NFZ
Do 1 czerwca wnioski o zwrot pieniędzy z ZUS
Lekarz POZ nie włączy dziecka z astmą do opieki koordynowanej
Wraz z przystąpieniem poradni do opieki koordynowanej lekarze POZ zyskują szerszy wachlarz badań diagnostycznych i planują indywidualnie leczenie pacjentów chorujących na wybrane choroby przewlekle. Świadczenia realizowane są w co najmniej w jednym z czterech zakresów:
- diagnostyki i leczenia nadciśnienia tętniczego, niewydolności serca, przewlekłej choroby niedokrwiennej serca oraz migotania przedsionków;
- diagnostyki i leczenia cukrzycy;
- diagnostyki i leczenia astmy oskrzelowej i przewlekłej choroby obturacyjnej płuc;
- diagnostyki i leczenia niedoczynności tarczycy oraz diagnostyki guzków pojedynczych i mnogich tarczycy.
Zapisy rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych w podstawowej opiece zdrowotnej co prawda nie ograniczają opieki koordynowanej do pacjentów dorosłych, ale zarządzenie prezesa NFZ już tak.
Na problem zwrócił uwagę w rozmowie z portalem Prawo.pl Tomasz Zieliński, specjalista medycyny rodzinnej i wiceprezes Porozumienia Zielonogórskiego.
- Nie mogłem włączyć do opieki koordynowanej pacjenta - dziecka z astmą, bo nie pozwala na to system weryfikujący świadczenia po stronie NFZ - zaalarmował.
Był tym bardziej zdziwiony, że przepisy wspomnianego rozporządzenia MZ jedynie przy biopsji aspiracyjnej cienkoigłowej tarczycy wskazują, że jest to badanie wyłącznie dla dorosłych.
Barierą zarządzenie prezesa NFZ. Strategię dla pediatrii opracuje dopiero zespół przy MZ
Dopiero Andrzej Troszyński p.o. rzecznik NFZ przyznał w rozmowie z portalem, że koordynacja kierowana jest obecnie tylko do pacjentów POZ powyżej 18. roku życia. Barierę w dostępie dzieci i młodzieży do tego modelu opieki wprowadza zarządzenie prezesa NFZ.
Rzecznik podkreśla jednak, że minister zdrowia powołał już Zespół ds. wdrożenia opieki koordynowanej w podstawowej opiece zdrowotnej, którego jednym z zadań zespołu jest opracowanie strategii rozwoju OK w POZ dla populacji pediatrycznej.
Kiedy opieka koordynowana miałaby jednak objąć także nieletnich nie wiadomo. Zdaniem Zielińskiego nie ma powodu, aby dzieci z niej nie korzystały.
- Część chorób wymaga opieki, którą wystarcza wykonywać na poziomie podstawowej opieki zdrowotnej. Gdyby diagnostykę prowadzić w POZ, ułatwiłoby to życie rodzicom tych młodych pacjentów - komentuje.
Rewolucja w POZ, czyli więcej badań, wizyty kompleksowe i opieka koordynatora
Od października minionego roku poradnie POZ mogą przystępować do opieki koordynowanej, która finansowana jest osobno z tzw. budżetu powierzonego. Przystąpienie do systemu jest dobrowolne.
Wprowadzenie nowego modelu opieki zakłada, przypomnijmy, koordynację leczenia pacjentów z cukrzycą, nadciśnieniem tętniczym, niewydolnością serca, astmą, przewlekłą chorobą niedokrwienną serca, migotaniem przedsionków, przewlekłą chorobą obturacyjną płuc czy niedoczynnością tarczycy.
Poradnie POZ mogą realizować szerszy zakres badań diagnostycznych. Obejmuje on m.in. badania z obszaru kardiologii, jak echo serca, EKG wysiłkowe, Holter EKG, oznaczanie albuminurii w moczu, USG Doppler tętnic szyjnych i naczyń kończyn dolnych, a także z kręgu endokrynologii, jak przeciwciała przeciwtarczycowe i biopsja aspiracyjna cienkoigłowa.
Lekarze rodzinni w ramach OK mogą także konsultować swoich pacjentów ze specjalistami: kardiologiem, diabetologiem, pulmonologiem, alergologiem i endokrynologiem. Mają również obowiązek wykonać tzw. wizytę kompleksową, która wiąże się z opracowaniem dla chorego indywidualnego, obejmującego 12 miesięcy, planu leczenia.
OK wprowadza do poradni funkcję koordynatora, który planuje i monitoruje diagnostykę oraz realizację indywidualnego planu opieki medycznej. Pilnuje także, aby pacjent stawił się na zaplanowanej wizycie.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (0)