Nowe badania na NFZ i konsultacje ze specjalistami w 86 przychodniach w woj. łódzkim
Z opieki koordynowanej w ramach przychodni POZ można korzystać w 86 gabinetach w województwie łódzkim. Świadczenia obejmują choroby kardiologiczne, diabetologiczne, endokrynologiczne i choroby płuc.

- Z opieki koordynowanej w ramach POZ można korzystać w 86 miejscach w Łódzkiem, a w marcu dołączą do nich kolejne poradnie
- Łącznie w województwie łódzkim opieka koordynowana obejmuje 390 tys. dorosłych pacjentów
- - Poradnie POZ, które chcą zmienić model opieki nad swoimi pacjentami, mogą składać wnioski do Łódzkiego NFZ - podkreślił dyrektor łódzkiego NFZ Artur Olsiński
- Warto przypomnieć, że świadczenia w ramach opieki koordynowanej są odrębnie wycenione i dodatkowo finansowane przez NFZ, niezależnie od stawki kapitacyjnej
Ten lek na receptę jest już tańszy o 452 zł
Nowe badania na NFZ i konsultacje ze specjalistami w 86 przychodniach
Opieka koordynowana, realizowana w 54 placówkach podstawowej opieki zdrowotnej, czyli w 86 miejscach udzielania świadczeń w Łódzkiem, obejmuje opieką 390 tys. dorosłych pacjentów.
- Opieka koordynowana to opieka, którą nad pacjentem sprawuje lekarz POZ przy wsparciu kardiologów, diabetologów, pulmonologów, endokrynologów i dietetyków - poinformowała rzeczniczka łódzkiego NFZ Anna Leder.
Koordynacja opieki nad pacjentem obejmuje schorzenia kardiologiczne, diabetologiczne, endokrynologiczne i choroby płuc. Są to choroby, które - statystycznie - najczęściej dotykają Polaków. Pacjentom, u których zdiagnozowano takie schorzenia, lekarz POZ ustala indywidualny plan leczenia. Poradnie POZ mogły zdecydować się na realizowanie tej formy opieki w pełnym zakresie lub w części - zależnie od możliwości.
W Łodzi jest 19 poradni POZ, które w 42 miejscach oferują opiekę koordynowaną, kolejne dołączą w marcu. Największą liczbę pacjentów mają Miejskie Centrum Medyczne Górna w Łodzi, Miejskie Centrum Medyczne Polesie w Łodzi czy Centrum Medyczne Medyceusz w Konstantynowie Łódzkim.
- Nie potwierdziły się obawy, że z opieki koordynowanej nie będą korzystały mniejsze placówki. Przystąpiła do niej np. poradnia NZOZ Salmed w Starej Sobótce, która opiekuje się 1,5 tys. dorosłych pacjentów, są poradnie w Zdunach, Czastarach, ale także duże poradnie POZ, które opiekują się 40 tys. pacjentów. Poradnie POZ, które chcą zmienić model opieki nad swoimi pacjentami, mogą składać wnioski do Łódzkiego NFZ. Pacjentów namawiam, żeby pytali swoich lekarzy, czy taka opieka będzie u nich możliwa - podkreślił dyrektor łódzkiego NFZ Artur Olsiński.
Od dziś ten lek na receptę jest droższy o 196 zł
Weszły ważne zmiany w ZUS. Obowiązują od marca 2023
Lepsza komunikacja między lekarzem a pacjentem
Rzeczniczka łódzkiego NFZ wyjaśniła, że opieka koordynowana zakłada więcej badań diagnostycznych i leczenie najczęstszych chorób przewlekłych u lekarza rodzinnego. Dzięki niej lekarz POZ może zlecić pacjentom badania - w sytuacjach medycznie uzasadnionych - które do tej pory były zarezerwowane dla lekarza specjalisty. Wśród nich jest m.in. pakiet badań tarczycowych: antyTPO, antyTSHR, antyTG, EKG wysiłkowe, Holter EKG, USG Doppler naczyń kończyn dolnych czy ECHO serca.
Ponadto lekarz POZ może skierować pacjenta na konsultacje z dietetykiem czy z odpowiednim lekarzem specjalistą. Nowością jest też możliwość konsultowania stanu zdrowia pacjenta przez lekarza POZ z lekarzem specjalistą, np. zdalnie. Możliwość omówienia wyników badań pacjenta i dalszego przebiegu leczenia między lekarzami przyspiesza rozpoczęcie terapii i zwiększa jej skuteczność.
O lepszą komunikację na linii lekarz-pacjent, dba koordynator, który szczegółowo informuje o kolejnych etapach leczenia i współpracuje z osobami, które udzielają świadczeń medycznych w ramach opieki koordynowanej.
- Mamy pod opieką wielu chorych z cukrzycą, dlatego zakres diabetologiczny daje nam dodatkowe możliwości konsultacji z lekarzami diabetologami, dietetykami, jeśli potrzebujemy korekty wdrożonego leczenia. Sprostanie wyzwaniom opieki koordynowanej na dobrym poziomie możliwe jest tylko dzięki współpracy wszystkich członków zespołu: koordynatorów, lekarzy, pielęgniarek, rejestratorek i działu rozliczeń - zaznaczyła dyrektorka Samorządowej Przychodni Zdrowia w Tuszynie Żaneta Karczewska. Kierowana przez nią placówka ma pod opieką 7 tys. pacjentów.
Świadczenia w ramach opieki koordynowanej są odrębnie wycenione i dodatkowo finansowane przez NFZ, niezależnie od stawki kapitacyjnej, czyli pieniędzy, które co miesiąc poradnia POZ dostaje od NFZ na każdego swojego pacjenta. Listę placówek w woj. łódzkim, w których dostępna jest taka opieka, można znaleźć na stronie regionalnego oddziału NFZ.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)