×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole

Nowa ustawa o jakości oraz o reformie szpitalnictwa. W maju 17 zawodów. Podsumowujemy EEC 2023

Autor: Mariusz Polak • Źródło: Rynek Zdrowia26 kwietnia 2023 19:00Aktualizacja: 27 kwietnia 2023 12:40

Za nami Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach. W dniach 24-26 kwietnia rozmawiano m.in. o finansowaniu ochrony zdrowia, białych plamach na mapie zawodów medycznych, polityce lekowej czy roli samorządów w promocji zdrowia. Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział powrót zmienionej ustawy o jakości. W maju też w Sejmie ustawa o niektórych zawodach medycznych. Zobacz zdjęcia z EEC 2023.

 • W dniach 24-26 kwietnia w Katowicach odbył się XV Europejski Kongres Gospodarczy. Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach odwiedziło ponad 11 tys. osób, a kolejne ponad 7 tys. śledziło coroczne wydarzenie on-line. Kongres relacjonowało łącznie 650 dziennikarzy
 • Wśród blisko 170 paneli poświęconych gospodarce nie zabrakło debat dotyczących obecnej sytuacji w ochronie zdrowia w Polce
 • Eksperci dyskutowali m.in. o finansowaniu, białych plamach na mapie zawodów medycznych, polityce lekowej czy roli samorządów w promocji zdrowia
 • Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział powrót w maju nowego projektu ustawy o jakości i bezpieczeństwie pacjenta, w którym zrezygnowano z krytykowanych zapisów dotyczących no-fault oraz likwidacji Centrum Monitorowania Jakości
 • - Zakładam, że na majowym posiedzeniu Sejmu będzie procedowana również ustawa o niektórych zawodach medycznych - przyznał natomiast wiceminister zdrowia Piotr Bromber
 • Zmianie ulegnie również długo opracowywana reforma szpitalnictwa. Dotychczasowy projekt zastąpi dokument o Funduszu Wsparcia Szpitali

Ustawa o jakości. Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiada zmiany w projekcie

Wśród wielu prelegentów w sesjach dotyczących ochrony zdrowia gościliśmy m.in. ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, wiceministrów Piotra Brombera oraz Waldemara Kraskę czy prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia Filipa Nowaka.

Szef resortu zdrowia zapowiedział rychły powrót ustawy o jakości i bezpieczeństwie pacjenta, którą w kwietniu odrzucił Sejm. W maju, już nie jako projekt rządowy, a jako poselski, co pozwoli przyśpieszyć pracę, ma ona trafić ponownie do sejmowej Komisji Zdrowia.

- To jest temat, którego nie mogę odpuścić, bo jest zbyt ważny dla pacjentów - przyznał podczas sesji poświęconej finansowaniu systemu ochrony zdrowia Adam Niedzielski, podkreślając, że jest zdeterminowany, by ustawa o jakości weszła w życie.

Tłumaczył, że Ministerstwo Zdrowia "chce wykonać gest dobrej woli w kierunku zgłaszających uwagi", dlatego dotychczasowy projekt zostanie zmieniony.

- Zdecydowaliśmy, że w ramach poprawek będziemy chcieli oddzielić funkcję instytucji akredytującej od płatnika. Ustawa nie będzie zawierała przepisów znoszących Centrum Monitorowania Jakości, a dawała podstawę do wskazania instytucji, która tę rolę będzie pełniła - wyjaśniał minister.

Zapowiedział również wykreślenie zapisów mówiących o no-fault, krytykowanych przez środowisko medyczne. 

 - Temat no-fault oddzielimy od ustawy i przedyskutujemy jeszcze ze środowiskiem - wyjaśniał Niedzielski.

W maju ustawa o 17 zawodach medycznych w Sejmie. Nowa reforma szpitalnictwa

Wiceminister zdrowia Piotr Bromber przyznał natomiast, iż zakłada, że na majowym posiedzeniu Sejmu będzie procedowana również ustawa o niektórych zawodach medycznych. Odniósł się m.in. do wątpliwości zgłaszanych przez środowisko logopedów czy dietetyków, którzy domagają się stworzenia dla nich odrębnych ustaw oraz powołania samorządów.

- Mamy świadomość pewnej różnicy zdań. Jednak każdy z zawodów medycznych ma swoją drogę, jest w jakimś procesie rozwoju - tłuamaczył wiceminister.

- Chcemy ustawą wprowadzić porządek formalnoprawny i w takim minimum uregulować tę ścieżkę. To jednocześnie nie oznacza końca dyskusji, końca rozwoju tych poszczególnych zawodów - dodał Bromber.

Natomiast szef resortu zdrowia wskazał, że reformę szpitalnictwa zastąpi ustawa o Funduszu Wsparcia Szpitali. Projekt będzie procedowany jeszcze w tej kadencji.

- Zrobię wszystko, żeby tak się stało - zapewnił Adam Niedzielski podczas XV Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach. 24-26 kwietnia EEC 2023

W ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach, w kontekście ochrony zdrowia, rozmawiano o (w linkach dostępne retransmisje):

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNERZY SERWISU
  partner serwisu
  partner serwisu
  partner serwisu
  partner serwisu

  Najnowsze