Nowa ustawa „Za życiem” ma trafić do Sejmu. Co zawiera?

Autor: oprac. MP • Źródło: PAP/DGP27 października 2021 18:10

Zapowiadana rok temu ustawa „Za życiem” w ciągu dwóch miesięcy ma trafić do Sejmu. Projekt zakłada m.in. podwyższenie jednorazowego świadczenia wypłacanego przy porodzie, które obecnie wynosi 4 tys. zł.

Wiceminister rodziny Paweł Wdówik zapowiada projekt ustawy "Za życiem" Fot. PAP/Wojtek Jargiło
  • W ubiegłym tygodniu minął rok od wydania przez Trybunał Konstytucyjny wyroku, według którego niezgodna z konstytucją jest aborcja z powodu choroby lub ciężkiej wady płodu
  • Nowy projekt ustawy „Za życiem” - zapowiadany po wyroku TK - w ciągu dwóch miesięcy ma trafić do Sejmu
  • Co będzie zawierać? - Osobne pokoje dla kobiet w ciąży z wadą, wyższa kwota niż obecne 4 tys. zł za urodzenie niepełnosprawnego dziecka, doradca zamiast asystenta rodziny - wymienia Paweł Wdówik, wiceminister rodziny

Ustawa "Za życiem" ma trafić do Sejmu. Co zawierać będzie projekt?

Paweł Wdówik, wiceminister rodziny i pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych, w wywiadzie dla Dziennik Gazeta Prawna, zdradził, że nie później niż za dwa miesiące do Sejmu trafić ma projekt nowej ustawy "Za życiem", którą rządzący zapowiadali rok temu, po wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który zdelegalizował usuwanie ciąży ze względu na ciężką wadę płodu.

 - Najważniejsze zmiany dotyczą kwestii okołoporodowych. Zbieramy przepisy z różnych aktów prawnych i zgodnie ze zdefiniowanymi brakami regulacyjnymi porządkujemy wsparcie dla kobiet, których dzieci mają wady letalne - wskazał w rozmowie z DGP Wdówik.

Jak dodał, chodzi m.in. o to, że nie w każdym województwie są hospicja perinatalne.

- Do tego nie mają mocnego zabezpieczenia finansowego i umocowania prawnego, by wejść do szpitali. To wiąże się z innym problemem: braku wiedzy i otwartości ze strony lekarzy. Albo takiego ich sformatowania, że nie tylko wadę letalną, ale każdą niepełnosprawność uznawali dotąd często za przesłankę do aborcji. Dla mnie to niedopuszczalne - podkreślił.

- Rodzice zmagają się traumą. Również gdy na świat przychodzi dziecko z głęboką niepełnosprawnością. Nie wiedzą, co zrobić, gdzie pójść. W biurze pełnomocnika rządu ds. osób niepełnosprawnych postulujemy, że szpital powinien mieć dla takich rodzin gotową ścieżkę. Np. co w sytuacji, gdy rodzi się człowiek z dysfunkcją ruchu, słuchu? Rodzice muszą wiedzieć, że w ich mieście są organizacje oferujące konkretny rodzaj rehabilitacji - tłumaczył minister.

- Gdy odwiedziłem ostatnio województwo podkarpackie, usłyszałem historię rodziców, którzy mieli poczucie totalnego porzucenia przez szpital. Zostali sami i zagubieni w systemie. I to jest rzecz, którą projektowana ustawa zmienia - mówił pełnomocnik rządu.

Wskazywał, że projekt "Za życiem" zakłada również podwyższenie jednorazowego świadczenia wypłacanego przy porodzie, które dziś wynosi 4 tys. zł.

- Chcemy też zmienić wpisanego w programie "Za życiem" asystenta rodziny, który różnie działał. W porozumieniu z Ministerstwem Edukacji przeprofilowujemy tę usługę na doradcę rodziny - zapowiedział Wdówik.

- Będzie to człowiek, który poprowadzi rodzinę przez pierwsze lata życia dziecka do czasu wejścia w szkołę i w okresie szkolnym. Na razie myślimy o uruchomieniu doradców do wieku szkolnego. Doradca musi mieć też przygotowanie, by radzić sobie z traumą ludzi, którzy się do niego zgłoszą - dodał.

Doradca ma przejść przygotowanie do zawodu na studiach podyplomowych.

- Środki na to mają iść z MEiN i PRFON. Pierwsi doradcy mają się pojawić w 2023 r. Nie zrobimy cudów, ale jeśli dziś jest w kraju ok. 400 WOKR-ów, to w każdym powinien być taki doradca. Docelowo - w każdym powiecie przynajmniej jeden. Choć np. w Warszawie powinno ich być ze 20. Ich liczba powinna być uzależniona od liczby mieszkańców - podkreślił Wdówik.

Jak zapowiada minister, "pewnie nie dłużej niż za dwa miesiące" projekt ustawy "Za życiem" powinien być w Sejmie.

- To proceduralnie trwa, bo zaangażowanych jest tyle resortów i organizacji - wskazał wiceminister.

Czytaj też: "Ginekolodzy nabrali empatii". Ile wykonano aborcji po wyroku TK? RAPORT

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum