Nocna i świąteczna opieka zdrowotna wróci do przychodni POZ? Premier dostał rekomendację

Autor: JPP • Źródło: Rynek Zdrowia01 lipca 2022 07:15

Powrót nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej do przychodni POZ postulują eksperci z Rady ds. COVID-19, działającej przy premierze. - Obecny system powoduje dziurę w ciągłości udzielania świadczeń zdrowotnych - przekonują w swoim stanowisku.

Nocna i świąteczna opieka zdrowotna wróci do przychodni POZ? Premier dostał rekomendację
Nocna i świąteczna opieka zdrowotna w przychodniach. Tego chcą eksperci przy premierze Fot. AdobeStock
  • Koniec nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej w obecnej odsłonie? To  możliwe
  • Eksperci z Rady ds. COVID-19 postulują, aby NiŚOZ wróciła do podstawowej opieki zdrowotnej (POZ), czyli do przychodni lekarzy rodzinnych
  • Obecny system powoduje dziurę w ciągłości udzielania świadczeń zdrowotnych trwającą od godziny 18. do 8. następnego dnia - czytamy w piśmie, które w imieniu rady podpisał prof. Andrzej Horban
  • To zgoła odmienne stanowisko niż plany Ministerstwa Zdrowia z lutego tego roku. Skierowano wówczas do konsultacji projekt zakładający rewolucyjne zmiany w NiŚOZ
  • Pilotaż zakłada uruchomienie Platformy Pierwszego Kontaktu i Centrów Medycznej Pomocy Doraźnej, które miały zastąpić nocną i świąteczną opiekę zdrowotną

Nocna i świąteczna opieka zdrowotna w POZ. Tego chcą eksperci przy premierze

Eksperci z Rady ds. COVID-19 działającej przy premierze chcą, by nocna i świąteczna opieka zdrowotna wróciły do podstawowej opieki zdrowotnej (POZ), czyli do przychodni lekarzy rodzinnych. Taki postulat pojawił się w stanowisku Rady opublikowanym 22 czerwca, w którym zawarto propozycje zmian dotyczących POZ. 

- Organizacja i prowadzonej Nocnej i Świątecznej Pomocy Lekarskiej powinna wrócić pod skrzydła POZ. Obecny system powoduje dziurę w ciągłości udzielania świadczeń zdrowotnych trwającą od godziny 18. do 8. następnego dnia - czytamy w piśmie, które w imieniu rady podpisał prof. Andrzej Horban.

- W tym czasie pacjent pozostający pod opieką „swojego” lekarza, który z definicji powinien być szczegółowy zaznajomiony ze wszystkimi problemami pacjenta (choćby poprzez dostęp do jego dokumentacji medycznej) jest zmuszony do szukania pomocy w obcym dla niego środowisku. Powoduje to także nadmierne obciążenie SOR i szpitalnych izb przyjęć - oceniają eksperci.

W tym samym stanowisku chcą również znaczącego ograniczenia teleporad do "wstępnej oceny  zasadności i pilności porady bezpośredniej lub wizyty domowej oraz do kontynuacji leczenia przewlekłego (kontrola terapii, recepty)". 

Czym jest nocna i świąteczna opieka zdrowotna?

Dodajmy, że nocna i świąteczna opieka zdrowotna to świadczenia w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej udzielane od poniedziałku do piątku w godzinach od 18.00 do 8.00 dnia następnego oraz całodobowo w dni ustawowo wolne od pracy.

- W razie nagłego zachorowania lub nagłego pogorszenia stanu zdrowia pacjent może udać się po pomoc do dowolnego punktu nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, niezależnie od tego, gdzie mieszka, i do którego lekarza/pielęgniarki podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) złożył swoją deklarację - przypomina NFZ. 

Punkty NiŚOZ działają w placówkach, które podpisały w tym zakresie umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia. 

Ministerstwo Zdrowia ma inne plany. Zamiast NiŚOZ centra pomocy doraźnej

Propozycja ekspertów z Rady ds. COVID-19 znacząco odbiega od planów Ministerstwa Zdrowia w tym zakresie. W lutym tego roku do konsultacji skierowano rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie uruchomienia pilotażu programu w zakresie świadczeń opieki zdrowotnej zapewnianych przez platformę pierwszego kontaktu oraz centra medycznej pomocy doraźnej. 

Platforma Pierwszego Kontaktu ma być ogólnopolską teleporadą udzielaną przez pielęgniarkę, położną, albo lekarza. Z kolei Centra Medycznej Pomocy Doraźnej mają zastąpić nocną i świąteczną opiekę zdrowotną, ale będą też miejscem udzielania świadczeń ambulatoryjnych - zszyją tu ranę nosa, założą gips, albo założą opatrunek.

Jak zapowiadał wówczas resort zdrowia pilotaż miał być realizowany w pięciu powiatach. Testowane będą dwa scenariusze: w powiatach, na terenie których działa szpital (i zabezpiecza część świadczeń, należących do zakresu centrum) oraz w powiatach nie posiadających szpitala.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum