Nocna i świąteczna opieka zdrowotna w formie teleporady? W 2022 roku ruszy pilotaż

Autor: Wojciech Kuta • Źródło: Rynek Zdrowia   • 24 listopada 2021 06:07

Nocna i świąteczna opieka zdrowotna. Jak dowiedział się portal rynekzdrowia.pl, w pierwszej połowie 2022 r. Ministerstwo Zdrowia planuje wdrożenie pilotażu funkcjonowania nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej według nowych zasad. Na czym będą polegać?

Nocna i świąteczna opieka zdrowotna w formie teleporady? W 2022 roku ruszy pilotaż
Nocna i świąteczna opieka zdrowotna wg nowych zasad. SOR-y będą przeciążone? FOT. PAP/Grzegorz Michałowski
  • Jak poinformowało nas Ministerstwo Zdrowia, w resorcie trwają zaawansowane prace nad zmianami w nocnej i świątecznej opiece zdrowotnej
  • Według założeń zawartych w Polskim Ładzie całodobowe ambulatoria mają w ramach nocnej i świątecznej opieki współpracować z SOR-ami
  • Resort zdrowia nie ujawnia na razie szczegółowych rozwiązań dotyczących planowanych zmian w tym zakresie
  • Wiele świadczeń w ramach nocnej może być wykonanych w trybie telemedycznym, bez stacjonarnej wizyty - mówił wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski na październikowym posiedzeniu Senackiej Komisji Zdrowia
  • Dyrektorzy szpitali obawiają się, że wdrożenie takich rozwiązań spowoduje, że w już dziś przeciążonych w SOR-ach i izbach przyjęć będzie pojawiać się jeszcze więcej pacjentów

Rewolucja w nocnej i świątecznej opiece. "Trwają zaawansowane prace"

Resort zdrowia zapowiedział duże zmiany w sposobie organizowania nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej już maju 2021 r., między innymi w ramach dokumentu Polski Ład (w jego części dotyczącej ochrony zdrowia).

Przypomnijmy, że według tych założeń szpitale mają działać na zasadzie trzech etapów kontaktu z pacjentem w ramach nocnej i świątecznej pomocy lekarskiej. Pierwszy poziom to wstępna diagnostyka i e-rejestracja pacjenta; drugi - sieć powiatowych ambulatoriów całodobowych, trzeci - interwencja karetki ratownictwa medycznego i transport do szpitalnego oddziału ratunkowego.

Zapytaliśmy w Ministerstwie Zdrowia, na jakim obecnie etapie są prace dotyczące zmian w nocnej i świątecznej opiece zdrowotnej?

- Trwają zaawansowane prace dotyczące zmian w nocnej i świątecznej opiece zdrowotnej. Przygotowane rozwiązania zostaną przetestowane w ramach pilotażu planowanego do realizacji w pierwszej połowie 2022 roku - informuje nas Katarzyna Kubicka-Żach z Biura Komunikacji Ministerstwa Zdrowia.

Całodobowe ambulatoria, czyli jakie?

Senator Wojciech Konieczny (Lewica), dyrektor Miejskiego Szpitala Zespolonego w Częstochowie, podczas październikowego posiedzenia Senackiej Komisji Zdrowia chciał dowiedzieć się, na czym dokładnie polegać będą - zaplanowane w Polskim Ładzie - nowe zasady funkcjonowania nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej.

- W dokumencie zapisano, że tę opieka mają sprawować całodobowe ambulatoria Czy to oznacza, że szpitale w każdym powiecie mają stworzyć całodobowe miejsca przyjmowania pacjentów? - pytał senator Konieczny.

- Z tych całodobowych ambulatoriów - o których planowanym funkcjonowaniu na razie niewiele wiemy - jeśli będzie to konieczne, pacjenci będą kierowani do SOR-ów. Tak zapisano w Polskim Ładzie. Wynika z tego, że do szpitalnych oddziałów ratunkowych będą trafiali pacjenci, u których nie występuje zagrożenie życia. Czy to nie jest kapitulacja systemu? Czy takie dociążenie, i tak już często przepełnionych SOR-ów, jest sposobem na nową organizację nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej? - chciał dowiedzieć się Wojciech Konieczny.

Czytaj też: Teleporada zostaje. MZ wycofuje się z drastycznego ograniczania teleporad u specjalistów

Teleporada mocno wkroczy do nocnej i świątecznej opieki?

Na tym samym posiedzeniu Senackiej Komisji Zdrowia, wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski odpowiadając na pytania senatora Koniecznego stwierdził, że w zakresie przyszłego funkcjonowania nocnej i świątecznej opiece zdrowotnej „nie zapadły jeszcze ostateczne rozstrzygnięcia”.

- Chcemy jednak wspomóc tę opiekę, między innymi poprzez współpracę informatyczną - powiedział wiceszef resortu zdrowia, dodając, że „wiele świadczeń w ramach porady nocnej może być wykonanych w trybie telemedycznym”.

Zaznaczył, że, oczywiście, jeśli zajdzie taka potrzeba, pacjent będzie mógł przyjść do lekarza w ramach nocnej i świątecznej opieki lub skorzystać ze świadczenia „w trybie szpitalnym, w najbliższym szpitalnym oddziale ratunkowym albo na izbie przyjęć”.

Czytaj też: Minister zdrowia powołał nowy zespół. Ma usprawnić nocną i świąteczną opiekęm

"Zmiany są potrzebne, ale nadal nie znamy konkretów"

Czy całodobowe ambulatoria i planowane szersze wprowadzenie teleporady do nocnej i świątecznej opieki sprawdzą się w praktyce? - Obawiam się, że wdrożenie takich rozwiązań spowoduje, że w SOR-ach i izbach przyjęć będzie pojawiać się więcej pacjentów niż obecnie - stwierdza w rozmowie z Rynkiem Zdrowia Władysław Perchaluk, prezes Związku Szpitali Powiatowych Województwa Śląskiego.

I dodaje: - Obecnie nocna i świąteczną opieka działa w specjalnie utworzonych w tym celu miejscach w szpitalnych izbach przyjęć. Np. w samych Katowicach takie punkty prowadzą cztery szpitale, a dla każdego z nich przeznaczona jest określona kwota na finansowanie nocnej i świątecznej opieki.

- Jednak często te nakłady, biorąc pod uwagę chociażby godzinowe stawki dla lekarzy i pielęgniarek, nie pokrywają wszystkich kosztów. Na pewno więc zmiany w działaniu nocnej i świątecznej opieki są potrzebne. Jednak jej planowana realizacja w znacznym stopniu w formie teleporady spowoduje, że pacjenci częściej niż obecnie trafiać będą do SOR-ów i izb przyjęć, które jednak nie otrzymają na to dodatkowego finansowania - mówi Władysław Perchaluk.

Do planowanych rozwiązań z rezerwą podchodzi też samorząd lekarski. „Zapowiedzi dotyczące przyszłego funkcjonowania nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej są hasłowe i nie wiadomo jaki sposób ma wyglądać taka pomoc oraz w jaki sposób zapewnione będzie jej finansowanie” - czytamy w stanowisku Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej z maja bieżącego roki, kiedy rząd ogłosił założenia Polskiego Ładu, m.in. w systemie ochrony zdrowia.

Nocna i świąteczna opieka zdrowotna - tak działa dzisiaj

- Nocna i świąteczna opieka zdrowotna udzielana jest po godzinie 18.00 do 8.00 rano w dni powszednie oraz całodobowo w dni wolne od pracy. W razie nagłego zachorowania lub nagłego pogorszenia stanu zdrowia pacjent może się udać po pomoc do dowolnego punktu nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, (np. tam, gdzie ma najbliżej), niezależnie od tego, gdzie mieszka - informuje Centrala NFZ na swojej stronie.

Fundusz informuje, że dyżurujący w przychodni lekarz udziela porad w warunkach ambulatoryjnych, telefonicznie, a w przypadkach medycznie uzasadnionych - w domu pacjenta, w ramach wyjazdowej nocnej i świąteczna opieki zdrowotnej.

Czytaj też:

Nocna i świąteczna pomoc. NFZ wydał zarządzenie porządkujące

NFZ: nocna i świąteczna opieka także w normalnych godzinach pracy. Jest nowe zarządzenie

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum