Nieswoiste zapalenie jelit zwiększa ryzyko dla kobiet w ciąży

Autor: • Źródło: PAP06 sierpnia 2022 07:26

Nieswoiste zapalenie jelit (IBD) wydaje się podwyższać ryzyko wystąpienia niekorzystnych dla matki i płodu powikłań – informuje „International Journal of Colorectal Disease”.

Nieswoiste zapalenie jelit zwiększa ryzyko dla kobiet w ciąży

IBD to termin obejmujący zarówno chorobę Leśniowskiego-Crohna, jak i wrzodziejące zapalenie jelita grubego, które charakteryzują się przewlekłym zapaleniem przewodu pokarmowego. IBD dotyka głównie młodych ludzi, w tym kobiety w wieku największej płodności.

Metaanaliza przeprowadzona przez naukowców z University of Missouri School of Medicine objęła w sumie 8 milionów ciąż z lat 2016-2018. Spośród nich 14 129 matek miało IBD.

Jak się okazało, kobiety w ciąży z nieswoistym zapaleniem jelit i ich dzieci są bardziej narażone na ryzyko i powikłania w porównaniu z kobietami w ciąży bez IBD.

U ciężarnych kobiet z IBD częściej występowała cukrzyca ciążowa, krwotok poporodowy, powikłania nadciśnieniowe, przedwczesny poród, ograniczenia wzrostu płodu i śmierć płodu. Kobiety w ciąży z IBD również dłużej przebywały w szpitalu po porodzie - średnio dodatkowe pół dnia pobytu, ponosząc średnio ponad 2700 USD związanych z tym kosztów medycznych.

"IBD jest chorobą nieuleczalną, a jej nawracający i ustępujący charakter jest stresujący dla około 3 milionów zdiagnozowanych amerykańskich mężczyzn i kobiet" - powiedział starszy autor dr Yezaz Ghouri, adiunkt medycyny klinicznej. - "Ponieważ choroba ta zwykle dotyka kobiety w szczytowym okresie płodności, chcieliśmy poznać wpływ IBD na wyniki matki i płodu. Według naszej wiedzy to badanie wykorzystujące dane z wielu instytucji w 48 stanach jest najbardziej kompleksowe w swoim rodzaju".

"Na podstawie naszych ustaleń sugerujemy, że kobiety z umiarkowaną lub ciężką postacią IBD powinny otrzymać poradę przed poczęciem i być leczone agresywnie, aby osiągnąć remisję przed zajściem w ciążę" - wskazał Ghouri. "Wyniki naszych badań ilustrują znaczenie optymalnej kontroli IBD przed poczęciem".

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum