Niepotrzebne dostawy szczepionek na COVID-19. "Negocjujemy z producentami, jak wyjść trudnej sytuacji"

Autor: oprac. JPP • Źródło: PAP08 grudnia 2022 13:20

- Sformułowaliśmy koalicję 10 państw, która wzywa Komisję Europejską do tego, żeby podjąć renegocjacje zawartych kontraktów - powiedział Adam Niedzielski 8 grudnia podczas konferencji prasowej. Chodzi o nadmierne dostawy szczepionek na COVID-19.

Niepotrzebne dostawy szczepionek na COVID-19. "Negocjujemy z producentami, jak wyjść trudnej sytuacji"
Szczepionki na COVID-19. Polska próbuje renegocjować kontrakty na dostawy Fot. AdobeStock

 

Niepotrzebne dostawy szczepionek na COVID-19. "Negocjujemy z producentami"

Szef resortu zdrowia na konferencji prasowej w Warszawie był pytany o spotkanie ministrów zdrowia Unii Europejskiej w piątek w Brukseli.

Niedzielski poinformował, że tematem rozmów będzie m.in. problem nadmiernych dostaw szczepionek przeciwko COVID-19.

Tematem piątkowego spotkania ministrów zdrowia Unii Europejskiej w Brukseli będzie problem nadmiernych dostaw szczepionek przeciwko COVID-19 i zdrowie psychiczne po pandemii – poinformował w czwartek szef MZ Adam Niedzielski.

- Jako strona polska staramy się pokazywać problem nadmiernych dostaw preparatów szczepiennych przeciwko COVID-19. Sformułowaliśmy koalicję 10 państw, która wzywa Komisję Europejską do tego, żeby podjąć renegocjacje zawartych kontraktów. Z naszego punktu widzenia one są zawarte nieoptymalnie dla państw członkowskich - powiedział minister zdrowia.

Przypomniał, że Polska odmówiła przyjmowania dostaw szczepionek przeciw COVID-19.

- Negocjujemy z poszczególnymi producentami, jak wyjść z tej trudnej sytuacji zarówno dla nas, jak i dla producentów  - dodał Niedzielski.

Poinformował, że kolejnym tematem poruszonym podczas spotkania w Brukseli będzie zdrowie psychiczne po pandemii.

- Wychodząc z pandemii, chcemy poświęcić więcej uwagi kwestii zdrowia psychicznego, szczególnie dzieci. To jest problem, z którym mamy do czynienia w Polsce  - podkreślił szef MZ.

- Będę chciał przedstawić nasze rozwiązania, które dotyczą rozwoju opieki środowiskowej tak, żeby nie opierać się tylko i wyłącznie na lekarzach psychiatrach w całym modelu świadczenia usług, bo temu będziemy mieli poświęcaną oddzielną sesję  - powiedział minister zdrowia.
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum