×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole

Niepokojąca sytuacja w elektrowni jądrowej w Czarnobylu. "Rosjanie imitują walki powietrzne"

Autor: oprac. PG • Źródło: PAP26 lutego 2022 12:10Aktualizacja: 26 lutego 2022 12:16

- Trudno będzie prowadzić ciągłe obserwacje, jeśli rosyjskie wojska tam pozostaną. Nie mogę przewidzieć, co się wydarzy - powiedział szef Instytutu Radioaktywności Środowiskowej na Uniwersytecie Fukushimy, Kenji Namba. Instytut informuje, że nie może nawiązać kontaktu z lokalną ukraińską instytucją, której pomaga monitorować radioaktywne substancje.

Niepokojąca sytuacja w elektrowni jądrowej w Czarnobylu. "Rosjanie imitują walki powietrzne"
W Czarnobylskiej Strefie Wykluczenia przekroczone poziomy promieniowania. Fot. Adobe Stock
 • Instytut badawczy w Fukushimie zaniepokojony sytuacją w elektrowni jądrowej w Czarnobylu
 • Instytut informuje, że nie może nawiązać kontaktu z lokalną ukraińską instytucją, której pomaga monitorować radioaktywne substancje
 • - Ukraiński dozór jądrowy informuje, że odnotowane przez system monitoringu radiacyjnego w tej strefie podwyższone poziomy promieniowania, to efekt przemieszczania ciężkich pojazdów i podniesienia w powietrze skażonego pyłu z gleby - czytamy w komunikacie Polskiej Agencji Atomistyki

Czarnobylska Strefa Wykluczenia została zajęta przez wojska rosyjskie

Instytut Radioaktywności Środowiskowej na Uniwersytecie Fukushimy prowadzi wspólnie z ukraińskim rządem pomiary związane z promieniotwórczymi cząstkami. W marcu do Czarnobyla miało pojechać pięcioro japońskich naukowców, by skontrolować urządzenia pomiarowe, ale ich wyjazd odwołano - pisze Kyodo.

- Trudno będzie prowadzić ciągłe obserwacje, jeśli rosyjskie wojska tam pozostaną. Nie mogę przewidzieć, co się wydarzy - powiedział szef japońskiego instytutu Kenji Namba.

Dyrektorka japońskiej organizacji charytatywnej pomagającej dzieciom dotkniętym katastrofą w Czarnobylu z 1986 roku Mari Sasaki również przekazała, że nie może nawiązać kontaktu z ukraińskim partnerem grupy.

Rządowa ukraińska agencja, która odpowiada za strefę wykluczenia w Czarnobylu, ostrzegła, że okupujący ten obszar Rosjanie imitują walki powietrzne nad zniszczoną elektrownią, by obwinić Ukrainę o ostrzał nad niebezpiecznymi obiektami. Ukraina nie prowadzi działań bojowych w Czarnobylu - podkreślono.

Wcześniej informowano, że po wejściu tam z terytorium Białorusi rosyjskich wojsk podwyższyły się wskaźniki szkodliwego promieniowania.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNERZY SERWISU
  partner serwisu
  partner serwisu
  partner serwisu
  partner serwisu

  Najnowsze