Niepełnosprawni będą mogli skorzystać z indywidualnego transportu do placówek zdrowia

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 07 sierpnia 2019 14:07

Wprowadzenie usługi transportowej "door-to-door" dla osób o ograniczonej mobilności w jednostkach samorządu terytorialnego oraz likwidację barier architektonicznych przewiduje umowa podpisana w środę (7 sierpnia) przez MRPiPS i Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Niepełnosprawni będą mogli skorzystać z indywidualnego transportu do placówek zdrowia
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W  środę w siedzibie ministerstwa rodziny, pracy i polityki społecznej odbyła się uroczystość podpisania umowy dotyczącej projektu "Usługi indywidualnego transportu door-to-door oraz poprawa dostępności architektonicznej wielorodzinnych budynków mieszkalnych".

Dzięki umowie osoby niepełnosprawne w jednostkach samorządu terytorialnego, szczególnie na obszarach wiejskich, będą mogły skorzystać z indywidualnego transportu do placówek zdrowia czy rehabilitacyjnych. Drugim jej elementem jest likwidacja barier architektonicznych w domach wielorodzinnych - budowa podjazdów i modernizacja wind, które zostaną wyposażone w systemy dźwiękowe z napisami brajlowskimi, systemy dotykowe oraz wizualne.

Usprawnienia architektoniczne w budynkach mieszkalnych powinny również - wskazuje PFRON - polegać na dostosowaniu obiektu w taki sposób, by osoby niepełnosprawne mogły samodzielnie korzystać z jego części wspólnych. Zakres usprawnień przewiduje m.in. montaż barierek, podjazdów, podnośników, wprowadzenie rozwiązań bezprogowych, montaż lekko otwierających się drzwi oraz automatycznego oświetlenia.

Jak podkreślił podczas konferencji prasowej wiceminister resortu Krzysztof Michałkiewicz, "osoby z niepełnosprawnościami muszą być mobilne, muszą mieć takie samo prawo korzystania z różnego rodzaju środków komunikacji jak wszyscy".  - Mobilność osób niepełnosprawnych jest niezwykle ważna, jeśli chodzi o niezależne życie - dodał.

Ze strony ministerstwa rodziny, pracy i polityki społecznej umowę podpisywał wiceminister Kazimierz Kuberski. Przypomniał on, że resort "posiada obecnie ponad 400 mln złotych przeznaczonych na dofinansowanie programów dotyczących osób niepełnosprawnych".

Zaznaczył również, że "wartość projektu door-to-door wynosi 54 mln złotych, z czego 45 mln zł pochodzi ze środków europejskich, a pozostałe 9 mln ze środków krajowych".

Prezes zarządu PFRON Marlena Maląg powiedziała, że "to potężne wsparcie dla samorządów, zwłaszcza małych, ale przede wszystkim wsparcie dla osób niepełnosprawnych, które się będą mogły przemieszczać nie tylko do miejsc rehabilitacyjnych, ale też np. do pracy". Jej zdaniem, to kompleksowe, szerokie wsparcie.  -  Cieszymy się, że PFRON poprzez szeroką współpracę z MRPiPS oraz z ministerstwem inwestycji i rozwoju może realizować takie inwestycje - podkreśliła Maląg.

Dorota Stelmaszczyk, Katarzyna Herbut (PAP)

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNERZY SERWISU
    partner serwisu
    partner serwisu

    Najnowsze