×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Niepełnosprawna pływaczka: przesiądźcie się na nasze bryki

Autor: PAP/Rynek Zdrowia02 grudnia 2013 17:11

Trudności z pokonaniem progów, skręcaniem, ból rąk i kręgosłupa - to, czego każdego dnia doświadczają osoby poruszające się na wózkach mogli odczuć w poniedziałek (2 grudnia) w Katowicach dziennikarze. Do zamiany aut na wózek namówiła ich niepełnosprawna pływaczka Karolina Hamer.

Niepełnosprawna pływaczka: przesiądźcie się na nasze bryki
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

- Porzućcie swoje samochody i przesiądźcie się na nasze bryki - żartowała paraolimpijka i multimedalistka mistrzostw świata i Europy podczas inauguracji akcji mającej uświadomić zdrowym ludziom trudności, z jakimi borykają się niepełnosprawni. Pięciodniową akcję w dużych polskich miastach zorganizowano z okazji przypadającego 3 grudnia Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych.

- Na co dzień każdy ma tyle spraw na głowie, że jak problem kogoś nie dotyczy, to może nie do końca zdaje sobie z niego sprawę. Ta akcja jest po to, żeby ludzie zaczęli bardziej zwracać uwagę na problemy, z którymi borykają się osoby niepełnosprawne, poruszające się na wózkach - dodała.

Dziennikarzom udostępniono wózki i zlecono zadania do wykonania - mieli w centrum Katowic znaleźć miejsce do parkowania, odwiedzić instytucję publiczną i skorzystać z przymierzalni w sklepie. Trudność sprawiało pokonywanie nawet kilkucentymetrowych progów, skręcanie, we znaki dawał się ból rąk i kręgosłupa. Uczestnikom akcji nie udało się znaleźć bez pomocy miejsca parkingowego i wjechać do Urzędu Miasta, przed którym trwa właśnie remont ulicy. Byli zmuszeni prosić o pomoc lub przechodnie spontanicznie sami jej udzielali.

- Okazuje się więc, że osoba niepełnosprawna nie była podczas tej wyprawy w pełni samodzielna. Miejmy nadzieję, że po zakończeniu remontu sytuacja zmieni się na lepsze - powiedziała Sandra Krysowska z organizującej akcję firmy Akson.

Jak poinformowała Karolina Hamer, w planach jest pokazywanie miast z perspektywy osoby niepełnosprawnej również innym środowiskom. - Na pewno jest dużo lepiej niż 10 lat temu, infrastruktura jest coraz bardziej nowoczesna, ale na razie często wielkie miasta są placem budowy. Trzeba dbać o to, żeby w tych nowych inicjatywach świadomość o ludziach niepełnosprawnych była obecna - podkreśliła.

- Niepełnosprawność to nie tylko uszkodzenia kręgosłupa - to też osoba, która złamała nogę, czy ktoś starszy. To potężny problem społeczny, który dotyka 10 proc. społeczeństwa i będzie się nasilał - przypomniał Mirosław Padiasek z firmy Akson.

W kolejne dni w tym tygodniu akcja będzie organizowana w Warszawie, Poznaniu, Wrocławiu i Krakowie.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNERZY SERWISU
    partner serwisu
    partner serwisu
    partner serwisu

    Najnowsze