Niemcy: zdrowie stało się głównym tematem w rozmowach o koalicji

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 31 stycznia 2018 15:03

Tematem środowych (31 stycznia) rozmów koalicyjnych w Niemczech między chadeckim blokiem CDU/CSU a socjaldemokratyczną SPD jest służba zdrowia, a pierwszy kompromis w tej dziedzinie udało się osiągnąć we wtorek wieczorem. Tymczasem temat migracji budzi dalsze kontrowersje.

FOT. Arch. RZ; zdjęcie ilustracyjne

We wtorek wieczorem strony porozumiały się co do podniesienia płac dla opiekunów osób starszych i chorych oraz zwiększenia liczby personelu - poinformowała premier Nadrenii-Palatynatu Malu Dreyer z SPD. Dążyć się będzie również do wyrównania płacy minimalnej między zachodnimi a wschodnimi częściami Niemcami.

W środę dyskusja na temat służby zdrowia toczyć się będzie dalej w grupach roboczych. SPD postuluje podjęcie kroków w kierunku zmiany systemu opieki zdrowotnej, który obecnie składa się z części publicznej i prywatnej, dzieląc obywateli na dwie kategorie. Chadecy sygnalizowali możliwość wyjścia niektórym propozycjom SPD naprzeciw, na przykład w kwestii lepszej opieki lekarskiej na obszarach wiejskich.

Tymczasem załatwiona we wtorek kwestia sprowadzania rodzin przebywających w Niemczech uchodźców z ograniczonym statusem ochronnym, w środę budzi dalsze kontrowersje, gdyż obie strony zaprezentowały różne interpretacje tego kompromisu. Podczas gdy politycy CDU/CSU podkreślają podtrzymanie zawieszenia zasady łączenia rodzin, SPD zwraca uwagę na rozszerzenie reguły pozwalającej na sprowadzenie rodziny w szczególnych przypadkach.

Zaplanowane na środę rano spotkanie grupy roboczej do spraw migracji zostało przesunięte, po tym jak wszystkie trzy partie zgłosiły potrzebę wewnętrznych konsultacji - podała agencja dpa, powołując się na osoby z kręgu negocjacji. Nowego terminu spotkania na razie nie podano.

Negocjacje w grupach roboczych trwać mają do piątku. W weekend wynik rozmów ma zostać potwierdzony przez liderów partii. Jeśli nawet umowę koalicyjną uda się wynegocjować tak jak planowano do końca tygodnia lub do początku następnego, to i tak musi ją zatwierdzić referendum wśród 440 tys. członków SPD, a wynik tego głosowania trudno przewidzieć.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum