×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole

Niemcy: więcej pieniędzy na hospicja i opiekę paliatywną

Autor: PAP/Rynek Zdrowia06 listopada 2015 09:19

Niemiecki parlament uchwalił w czwartek (5 listopada) ustawę o hospicjach, która pozwoli na zapewnienie lepszej opieki osobom śmiertelnie chorym w ostatnim okresie ich życia. Kasy chorych mają otrzymać na ten cel środki w wysokości 200 - 300 mln euro.

Niemcy: więcej pieniędzy na hospicja i opiekę paliatywną
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Projekt ustawy poparły wszystkie partie w Bundestagu z wyjątkiem Lewicy, która domagała się jeszcze dalej idących świadczeń dla pacjentów.

Hospicja dla dzieci i dorosłych dostaną od kas chorych większe dotacje. Kasy chorych mają pokrywać 95 proc. zamiast - jak dotąd - 90 proc. kosztów działalności tych placówek. Pozostałe 5 proc. hospicja muszą wygospodarować własnym sumptem, chociażby z datków.

Finansowe wsparcie otrzymają wolontariusze wspierający chorych w domu, a także członkowie rodziny opiekujący się swoimi bliskimi.

Minister zdrowia Hermann Groehe podkreślił, że większość ludzi chce umrzeć w domu. - Dlatego musimy wspierać wolontariuszy; nie może być tak, że angażując się, sami ponoszą koszty - zaznaczył polityk CDU. Obecnie co piąty mieszkaniec Niemiec umiera we własnych czterech ścianach, a aż co drugi w szpitalu.

W wystąpieniu w parlamencie Groehe wspomniał w bardzo emocjonalny sposób o niedawnej śmierci swojej matki w placówce opieki paliatywnej. - Jesteśmy winni ludziom godną śmierć - podkreślił.

Kasy chorych mają przeznaczyć na wsparcie hospicjów i innych form opieki nad umierającymi od 200 do 300 mln euro rocznie. Poseł SPD Karl Lauterbach powiedział, że ustawa stanowi jedynie początek rozwiązywania problemu. "Potrzeba będzie więcej pieniędzy, ale od czegoś trzeba zacząć" - wyjaśnił.

W piątek posłowie zajmą się problematyką eutanazji. Przedmiotem debaty będą cztery projekty ustaw. Największe szanse na uzyskanie większości ma propozycja zakazu eutanazji oferowanej jako usługa przez firmy komercyjne.

Przedmiotem sporu jest prawo pacjenta do samostanowienia oraz rola lekarza w przypadku, gdy osoba śmiertelnie chora chce zakończyć życie. Grupa deputowanych wokół wiceszefa Bundestagu Petera Hintze domaga się przyznania lekarzom prawa do asystowania osobie pragnącej umrzeć.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNERZY SERWISU
  partner serwisu
  partner serwisu
  partner serwisu

  Najnowsze