Niemcy: rząd przyjął projekt ustawy ws.marihuany na receptę

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 04 maja 2016 13:38

Rząd Niemiec przyjął w środę (4 maja) projekt ustawy, zwiększający dostępność marihuany w celach medycznych dla pacjentów, w przypadku których nie ma innych opcji terapeutycznych.

Projekt zwiększa dostępność marihuany w celach medycznych dla pacjentów, u których nie ma innych opcji terapeutycznych. Fot. archiwum

Marihuana ma być dostępna na receptę w aptekach i finansowana przez publiczną służbę zdrowia. Oczekuje się, że ustawa w tej sprawie wejdzie w życie wiosną przyszłego roku.

Obecnie cierpiący na raka, AIDS, chorobę Parkinsona, czy stwardnienie rozsiane mogą w Niemczech uzyskać dostęp do marihuany tylko na podstawie specjalnego zezwolenia i sami muszą ponosić koszty.

- Jest naszym celem, by ciężko chorzy byli leczeni w możliwie najlepszy sposób - podkreślił minister zdrowia Niemiec Hermann Groehe.

Dodał, że rząd chce, by koszty marihuany jako lekarstwa ponosiły kasy chorych. Przewidziano utworzenie specjalnie nadzorowanych plantacji konopi indyjskich i ewentualnie import marihuany.

Marihuana w celach medycznych jest dostępna m.in. w Portugalii, we Włoszech i w Czechach. W kilku stanach USA dopuszczono marihuanę w celach rekreacyjnych.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum