Niemcy: kościoły o medycynie reprodukcyjnej

Autor: dw.com/Rynek Zdrowia • • 05 maja 2017 15:56

Doroczny ekumeniczny ”Tydzień na rzecz Życia” (potrwa do 6 maja) jest poświęcony w Niemczech medycznie wspomaganej prokreacji. Oba największe Kościoły w Niemczech - katolicki i ewangelicki - przyglądają się rodzicielstwu z dużą troską.

Niemcy: kościoły o medycynie reprodukcyjnej
”Tydzień na rzecz Życia” jest poświęcony w Niemczech medycznie wspomaganej prokreacji. Fot. Shutterstock

Czy ludzie stają się coraz bardziej produktem techniki laboratoryjnej? Jak dalece usprawiedliwione jest stosowanie nowych metod diagnostycznych służących do rozpoznawania chorób genetycznych (diagnostyka preimplantacyjna to np. szansa na zdrowe potomstwo dla osób obciążonych genetycznie)? M.in. takie pytania zajmują uczestników ekumenicznego ”Tygodnia na rzecz Życia”.

Generalnie rośnie zapotrzebowanie na medycynę reprodukcyjną. W Niemczech blisko co dziesiąta para w wieku od 25 do 59 lat nie może mieć dzieci. Przyczyną tego są też coraz później podejmowane decyzje o macierzyństwie - a rozrodczość u kobiet wyraźnie spada po trzydziestce.

Niemiecka ustawa o ochronie życia nienarodzonego uchodzi za szczególnie restryktywną i w obliczu turystyki medycznej znajduje się pod szczególną presją. I tak na przykład zabroniony jest proceder macierzyństwa zastępczego, także po to, by chronić przed wykorzystywaniem ubogich kobiet i zapewnić każdemu dziecku prawa do wiedzy na temat rodziców.

Zaplanowane do 6 maja wydarzenia odbywają się pod hasłem: Macierzyństwo - dziecko miłości - dziecko wykreowane.

Czytaj: www.dw.com

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum