Niemcy: homoseksualiści mogą zostawać krwiodawcami

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 09 sierpnia 2013 19:10

Niemiecka Naczelna Izba Lekarska chce złagodzić przepisy zakazujące homoseksualistom honorowego dawstwa krwii.

Niemcy: homoseksualiści mogą zostawać krwiodawcami
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Inicjatywa niemieckiego samorządu lekarskiego budzi sprzeciw wielu lekarzy i naukowców. Istota sporu dotyczy wiarygodności wyników testów na obecność wirusa HIV - podaje Gazeta Wyborcza.

Susanne Stoecker, rzeczniczka Instytutu Paula Ehrlicha (PEI), który we współpracy z niemiecką Naczelną Izbą Lekarską ustala wytyczne dotyczące krwiodawstwa, popiera dotychczasowe przepisy wykluczające gejów z grona dawców krwi. Jak zaznacza w tej grupie ryzyko jest wielokrotnie wyższe niż w innych grupach. Odsetek gejów w grupie osób nowo zarażonych wirusem HIV wynosi 60 procent.

Według oceny berlińskiego Instytutu Roberta Kocha z listopada 2012 roku w Niemczech wirusem HIV zarażonych jest ok. 76 000 mężczyzn. Jest wśród nich 51 000 homoseksualistów, co potwierdza informacje podane przez rzeczniczkę Instytutu Paula Ehrlicha.

Część lekarzy w Niemczech zgadza się na to by homoseksualiści byli honorowymi dawcami krwii. Szkopuł jednak w tym, że także najnowsze testy na obecność wirusa HIV nie są stuprocentowo niezawodne. Owszem, wykrywają one jego obecność w organizmie, ale dopiero po upływie od dziewięciu do jedenastu dni od chwili zarażenia się.

Więcej: www.gazeta.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNERZY SERWISU
    partner serwisu
    partner serwisu

    Najnowsze