Niemcy. Zmiany w obostrzeniach. Chodzi o restauracje i czas trwania kwarantanny

Autor: oprac. IB • Źródło: PAP08 stycznia 2022 14:48

Niemiecki rząd reaguje na zmianę sytuacji w związku z mutacją omikron. Zapadła decyzja o wprowadzeniu w restauracjach zasady 2G Plus oraz o skróceniu okresu kwarantanny i izolacji.

Niemcy. Zmiany w obostrzeniach. Chodzi o restauracje i czas trwania kwarantanny
Sytuacja zmienia się w związku z wariantem omikron Fot. Shutterstock
 • Niemiecki rząd reaguje na zmianę sytuacji w związku z mutacją omikron. Zapadła decyzja o wprowadzeniu w restauracjach zasady 2G Plus oraz o skróceniu okresu kwarantanny i izolacji
 • Zasada 2G Plus oznacza, że osoby zaszczepione i wyleczone muszą przedstawiać negatywny wynik testu na obecność koronawirusa, aby uzyskać pozwolenie na wejście do lokalu. Osoby, które otrzymały dawkę uzupełniającą nie muszą przedstawiać testów
 • Zasada ta nie będzie obowiązywała jedynie w Saksonii-Anhalt, gdzie niemal wyłącznie występuje wariant delta
 • Skrócony został także okres kwarantanny

Podczas spotkania, które odbyło się 7 stycznia, rząd federalny i rządy krajów związkowych uzgodniły dalsze działania w związku z rozprzestrzenianiem się wariantu omikron.

Zasada 2G Plus w restauracjach. Wyjątkiem Saksonia-Anhalt

W gastronomii w całym kraju, z wyjątkiem Saksonii-Anhalt, obowiązywać ma zasada 2G Plus, co oznacza, że osoby zaszczepione i wyleczone muszą przedstawiać negatywny wynik testu na obecność koronawirusa, aby uzyskać pozwolenie na wejście do lokalu. Osoby, które otrzymały dawkę uzupełniającą nie muszą przedstawiać testów.

- W Saksonii-Anhalt, w przeciwieństwie do innych krajów związkowych, występuje niemal wyłącznie wariant Delta koronawirusa, dlatego też nowe działania nie są tu na razie konieczne - mówił premier Reiner Haseloff w Magdeburgu bezpośrednio po konferencji krajów związkowych.

Krótsza kwarantanna i izolacja

Ponadto, premierzy i rząd federalny zgodzili się na skrócenie okresów kwarantanny i izolacji. Kwarantanna dla osób kontaktowych z osobami zakażonymi oraz izolacja osób zakażonych mają zostać skrócone i uproszczone. Kwarantanna i izolacja może trwać do 14 dni.

Zgodnie z tą decyzją, osoby kontaktowe będą zwolnione z kwarantanny, jeśli:

 1. są zaszczepione dawką przypominającą,
 2. świeżo podwójnie zaszczepione,
 3. zostały zaszczepione i wyzdrowiały
 4. lub niedawno wyzdrowiały.

W przypadku wszystkich innych osób, izolacja lub kwarantanna powinna zakończyć się po dziesięciu dniach. Jednakże osoby zakażone i osoby mające z nimi kontakt powinny być w stanie zakończyć kwarantannę po siedmiu dniach, wykonując test PCR lub certyfikowany szybki test antygenowy. Ma to również na celu zapewnienie możliwości pracy w infrastrukturze krytycznej, na przykład w służbie zdrowia, policji lub straży pożarnej.

Maski FFP2 w handlu i transporcie publicznym

Kampania szczepień ma być kontynuowana "na pełnych obrotach". Kanclerz Olaf Scholz apelował o zaufanie do szczepionki Moderny.

- Wszystkie dostępne szczepionki są dobre, szczególnie te z Moderny i BioNTech. Najlepszą ochroną przed omikronem jest szczepienie przypominające - stwierdził.

Rząd federalny i premierzy krajów związkowych postanowili również wezwać do stosowania masek FFP2 w handlu i transporcie publicznym wszędzie tam, gdzie jest to możliwe. Dotychczasowe ograniczenia kontaktów i wymagania dotyczące dostępu do imprez mają zostać przedłużone. Ponadto nadal ważne jest ograniczanie kontaktów.Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNERZY SERWISU
  partner serwisu
  partner serwisu

  Najnowsze