Niemcy. Zaczyna brakować łóżek dla chorych z COVID-19. Konieczna jest relokacja pacjentów

Autor: oprac. WOK • Źródło: PAP, Rynek Zdrowia25 listopada 2021 18:14

Czwarta fala. Limit obłożenia na oddziałach intensywnej terapii został już w osiągnięty w niektórych okręgach w Niemczech, między innymi w Turyngii, Brandenburgii i Bawarii. Sytuacja staje się dramatyczna. W części regionów konieczna jest relokacja pacjentów.

Czwarta fala. Niemczech zaczyna brakować łóżek cobviodowych FOT. Shutterstock
  • Obecnie ok. 80 pacjentów z COVID-19 w Niemczech, głównie z Bawarii, jest relokowanych do mniej obłożonych regionów
  • Limit obłożenia na oddziałach intensywnej terapii został już osiągnięty w w Turyngii, Brandenburgii i Bawarii
  • W całych Niemczech dostępnych jest ok. 2400 łóżek intensywnej opieki, z możliwością uruchomienia w ciągu tygodnia rezerwowych 9173 łóżek

Procedura "liścia koniczyny" dla strategicznej relokacji pacjentów

Pięć krajów związkowych (Bawaria, Turyngia, Saksonia, Berlin i Brandenburgia) uruchomiło procedurę "liścia koniczyny" dla strategicznej relokacji pacjentów z COVID-19 - poinformowało niemieckie Stowarzyszenie Medycyny Intensywnej i Ratunkowej (DIVI). System został opracowany wiosną 2020 przez rządy federalne i stanowe tak, aby osoby ciężej chore na COVID-19 miały możliwość otrzymania opieki szpitalnej w przypadku wystąpienia "wąskich gardeł" w ich rejonie.

- Obecnie ok. 80 pacjentów, głównie z Bawarii, jest relokowanych do mniej obłożonych regionów - informuje portal RedaktionsNetzwerk Deutschland (RND).

Założeniem systemu było łatwe przemieszczanie pacjentów w obrębie "liścia koniczyny", w skład którego wchodzą sąsiadujące ze sobą kraje związkowe. Niemcy podzielono na pięć "dużych koniczyn", a każda z nich jest koordynowana z centralnego punktu (Single Point of Contact - SPoC).

Podczas trwającej obecnie czwartej fali pandemii limit obłożenia na oddziałach intensywnej terapii został już osiągnięty w niektórych okręgach, głównie w Turyngii, Brandenburgii i Bawarii - podkreśla RND.

W ciągu tygodnia rezerwowych można uruchomić 9 tys. rezerwowych łóżek

Najmocniej zaludnione kraje związkowe, Bawaria i Nadrenia Północna-Westfalia, tworzą swoje własne liście koniczyny. Mniej liczne kraje związkowe tworzą wspólny system - np. koniczyna wschodnia to Turyngia, Saksonia, Saksonia-Anhalt, Brandenburgia i Berlin.

W pierwszej fazie zachorowań relokacje pacjentów odbywały się w ramach danej "koniczyny". - Jeśli możliwości już na to nie pozwalają, możliwe jest przeniesienie poza granice koniczyny i szukanie wsparcia w innych regionach Niemiec - wyjaśnił podczas konferencji prasowej rzecznik federalnego Ministerstwa Zdrowia Sebastian Guelde.

Obecnie w całych Niemczech dostępnych jest ok. 2400 łóżek intensywnej terapii, z możliwością uruchomienia w ciągu tygodnia rezerwowych 9173 łóżek.

W Polsce łączna liczba łóżek dostępnych dla pacjentów z COVID-19 przekroczyła 24,5 tys., w tym zajętych jest 18,7 tys. Liczba respiratorów zarezerwowanych dla pacjentów z COVID-19 to 2 225, w tym zajętych jest 1 613 respiratorów.

Czytaj też:

Koronawirus w Polsce. Rekord zgonów i rekord hospitalizacji. Raport MZ z 25 listopada

Niedzielski: Wprowadzenie restrykcji nie spowodowało, że było mniej zakażeń

Paszporty covidowe w UE będą miały krótszy okres ważności. Tylko 9 miesięcy od pełnego zaszczepienia?

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum