Niektóre zawody medyczne doczekają się podwyżki wynagrodzeń? Rzecznik rządu: jesteśmy na to otwarci

Autor: oprac. JKB • Źródło: PAP16 września 2021 10:14

Rzecznik rządu Piotr Müller stwierdził, że będą dokonane "korekty płac w niektórych grupach medycznych". Zaznaczył przy okazji, że spełnienie postulatów medyków nie jest możliwe tak szybko, jak tego oczekują.

Medycy zebrani w Białym Miasteczku cały czas domagają się spełnienia postulatów. Fot. Marek Misiurewicz, Rynek Zdrowia
  • Rzecznik rządu Piotr Müller w trakcie wywiadu dla TVP Info podkreślił, że spełnienie postulatów medyków oznaczałoby dodatkowe 100 mld zł na służbę zdrowia
  • Rzecznik przekonywał, że od 2015 roku PiS zwiększył budżet na ochronę zdrowia o ok. 50 proc.
  • Przy okazji dodał, że zostanie dokonana korekta płac w niektórych grupach i zawodach medycznych
  • Jesteśmy na to otwarci, ale to musi być rozmowa konstruktywna - dodał Müller 

"Postulatów nie da się zrealizować z dnia na dzień"

Müller powiedział w czwartek w TVP Info, że spełnienie postulatów płacowych protestujących medyków oznaczałoby w przyszłym roku dodatkowe 100 mld zł na służbę zdrowia. - W tym roku budżet na służbę zdrowia wynosi 120 mld zł - przypomniał. - Każdy, kto patrzy na te postulaty, widzi, że to nie mogą być postulaty, które da się zrealizować z dnia na dzień - zaznaczył.

Jak dodał, PiS od 2015 roku zwiększyło budżet na służbę zdrowia o około 50 proc. - My ten mechanizm wprowadzamy. Niedawno przyjęliśmy ustawę dotyczącą wzrostu nakładów na służbę zdrowia do 7 proc. PKB - przypominał. - Jeszcze dwa czy trzy lata temu postulaty wynosiły - w tym samym środowisku - 6,7-6,8 (proc. PKB), więc to pokazuje, że jednak te ruchy (PiS) wykonuje - przekonywał Müller.

- Nie zmienia to jednak faktu, że w niektórych grupach medycznych, niektórych zawodach medycznych trzeba dokonać korekty płac i jesteśmy na to otwarci, natomiast to musi być rozmowa konstruktywna - podkreślił rzecznik rządu.

Czytaj: Lekarka, która rzuciła wyzwanie ministrom. Kim jest Anna Bazydło z Porozumienia Rezydentów

18 tys. miesięcznie dla lekarza specjalisty. Fiałek: to ani niemoralne ani nierealne

Medycy czekają na premiera

Przedstawiciele komitetu protestacyjno-strajkowego nie przyszli we wtorek na spotkanie z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim ani na środowe spotkanie w Pałacu Prezydenckim. Nadal postulują o pojawienie się na rozmowach premiera Mateusza Morawieckiego.

Müller zaznaczył w czwartek, że "grupy reprezentujące różne zawody medyczne są dosyć zróżnicowane". - Część z nich rozmawia z ministrem zdrowia w sposób konstruktywny, część postawiła warunki o charakterze politycznym - ocenił.

Ogólnopolski Komitet Protestacyjno-Strajkowy Pracowników Ochrony Zdrowia ma osiem postulatów. Obejmują one m.in. podwyżki, realny wzrost wyceny świadczeń, ryczałtów i tzw. dobokaretki, a także zatrudnienie dodatkowych pracowników obsługi administracyjnej i personelu pomocniczego oraz wprowadzenia norm zatrudnienia związanych z liczbą pacjentów.

Komitet postuluje także m.in. zapewnienie zawodom medycznym statusu funkcjonariusza publicznego i stworzenie systemu ochrony pracowników przed agresją słowną i fizyczną pacjentów; wprowadzenie urlopów zdrowotnych po 15 latach pracy zawodowej, a także uchwalenie ustaw o medycynie laboratoryjnej i zawodzie ratownika medycznego.

Według resortu zdrowia łączny koszty realizacji postulatów byłyby ogromny. Realizacja postulatów płacowych protestujących medyków jest nie do udźwignięcia w przyszłorocznym budżecie - stwierdził w środę wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Według niego resort chce jednak rozmawiać o ewentualnych realnych podwyżkach i ewentualnej mapie drogowej podwyżek na przyszłe lata.

"Białe Miasteczko 2.0" powstało 11 września po sobotniej, ogólnopolskiej manifestacji pracowników ochrony zdrowia. Namioty i stoiska znajdują się w pobliżu Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Alejach Ujazdowskich w Warszawie. 

Czytaj: Białe Miasteczko i protest medyków. Lekarze, pielęgniarki i ratownicy kontra rząd NA ŻYWO

Maria Ochman z Solidarności w ochronie zdrowia. To z nią rozmawia Niedzielski

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum