×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Niedzielski: zwiększamy liczbę łóżek covidowych do 35 tysięcy, testowanie ułatwi formularz

Autor: Wojciech Kuta/Rynek Zdrowia15 marca 2021 14:41

Wzrost liczby zakażeń jest bardzo niepokojący. Dlatego zwiększymy bazę łóżek covidowych do 35 tysięcy - zapowiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.

Niedzielski: zwiększamy liczbę łóżek covidowych do 35 tysięcy, testowanie ułatwi formularz
Minister zdrowia Adam Niedzielski ; FOT. Screen PTWP
  • Wdrożona zostanie nowa ścieżka testowania w kierunku wykrywania COVID-19 - zapowiedział Adam Niedzielski
  • Aby odciążyć lekarzy POZ, testowanie każdy będzie mógł przeprowadzić samodzielnie, rejestrując się na stronie www.gov.pl/web/dom
  • Decyzje dotyczące dodatkowych obostrzeń związanych z okresem świątecznym zostaną przekazane w najbliższą środę lub czwartek. - Decydować będzie dynamika zachorowań - zaznaczył minister zdrowia

Szef resortu zdrowia przypomniał na poniedziałkowej konferencji prasowej, że obecnie Polsce mamy prawie 30 tys. łóżek dla pacjentów z COVID-19.

Zwiększanie covidowej infrastruktury

Zaznaczył, że skok dziennej liczby zachorowań o ponad 75% w stosunku do poprzedniego tygodnia to bardzo niepokojący sygnał.

Dodał, że równie niepokojący jest tygodniowy wzrost liczby zajętych łóżek respiratorowych, sięgający ok. 3 tysiące. - W poprzednich tygodniach ten wzrost wynosił ok. 500, późnej 2 tys. i 2,5 tys, łóżek - dodał.

- Najtrudniejsza sytuacja pod względem liczby łóżek dla pacjentów z COVID-19 utrzymuje się w województwach: kujawsko-pomorskim i mazowieckim.

- Dlatego w tych regionach w pierwszej kolejności będą podejmowane decyzje już nie tylko o zwiększaniu infrastruktury w ramach szpitali tymczasowych, ale także o przywracaniu tych szpitali, które podczas drugiej fali były dedykowane walce z covidem - informował szef resortu zdrowia.

Testowanie przez Centrum Monitorowania Domowej Opieki Medycznej

Adam Niedzielski zapowiedział również, że wdrożona zostaje nowa ścieżka testowania w kierunku wykrywania COVID-19.

- Aby odciążyć lekarzy POZ, testowanie każdy będzie mógł przeprowadzić samodzielnie, rejestrując się na stronie www.gov.pl/web/dom, na której można wypełnić specjalny formularz, w ramach którego jest konieczność odpowiedzi na kilka podstawowych pytań - wyjaśniał.

Dodał: - Z jednej strony te odpowiedzi identyfikują ryzyko, np. czy mógł nastąpić kontakt z osobą zakażoną, bo to jest przesłanka wykonania testu. Z drugiej strony w formularzu będzie też podsumowanie objawów.

- Jeśli te objawy zostaną potwierdzone, wtedy pod wskazany w formularzu numer telefonu będzie oddzwaniał  dyżurujący konsultant z infolinii. Po potwierdzeniu tożsamości wystawi zlecenie na wykonanie badania - tłumaczył minister zdrowia. - Chcemy, żeby w tej sytuacji rozwoju trzeciej fali dostępność do testowania była powszechna - podkreślił.

Procedura kwalifikacji na test w kierunku SARS-CoV-2 za pomocą formularza:

  • Wypełnij formularz na http://gov.pl/dom
  • Po pozytywnej kwalifikacji z pacjentem skontaktuje się  Centrum Monitorowania Domowej Opieki Medycznej

Zadecyduje dynamika zachorowań

Niedzielski zaznaczył, że decyzje dotyczące dodatkowych obostrzeń związanych z okresem świątecznym zostaną przekazane w najbliższą środę lub czwartek. - Decydować będzie dynamika zachorowań w ciągu najbliższych dni - podkreślił.

Dodał, że pod tym względem najtrudniejsza sytuacja cały czas utrzymuje się w województwach: warmińsko-mazurskim (ponad 60 zachorowań na 100 tys. mieszkańców). Kolejne to: woj. mazowieckie (55/100 tys.); woj. pomorskie (także 55/100 tys.) oraz woj. lubuskie (średnia tygodniowa - ponad 51 zachorowań na 100 tys. osób).

- Inne województwa, w których sytuacja jest również trudna, gdzie wskaźnik zachorowań mieści się między 40 a 50 na 100 tys. mieszkańców, to woj. kujawsko-pomorskie, ale również województwa: dolnośląskie, śląskie i podkarpackie - wymieniał minister zdrowia.

Co z ustną częścią PES?

Adam Niedzielski był też pytany o to, czy bierze pod uwagę zwolnienie z części ustnej Państwowego Egzaminu Specjalizacyjnego(PES). Przyznał, że do resortu zdrowia docierają takie sugestie ze strony lekarzy rezydentów. Minister poprosił Centrum e-Zdrowia o sprawdzenie, ile z tych, którzy będą zdawali ten egzamin jest już zaszczepionych.

Stwierdził, że według informacji, które posiada, "jest to ponad 80 proc." - To oczywiście wskaźnik, który mówi o tym, że nie ma dużego ryzyka przeprowadzenia egzamin ustnego - przyznał.

Poinformował, że zwrócił się też do konsultantów krajowych i instytucji odpowiedzialnych za przeprowadzenie Państwowego Egzaminu Specjalizacyjnego, "aby egzamin ustny był zorganizowany w bezpośrednim następstwie egzaminu pisemnego".

- Żeby ten odstęp nie był większy niż 2 tygodnie. I tak te egzaminy zostały zaplanowane - podkreślił Niedzielski.

 

 

 

 

 

 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNERZY SERWISU
    partner serwisu
    partner serwisu
    partner serwisu

    Najnowsze