Niedzielski: zwalniamy 5000 łóżek covidowych dla innych pacjentów

Autor: JPP • Źródło: Rynek Zdrowia09 lutego 2022 12:48

Zmniejszamy liczbę łózek covidowych o 5 tys. - zapowiedział na konferencji prasowej, 9 lutego, Adam Niedzielski. Jak tłumaczył minister zdrowia, decyzja jest motywowana spadkami liczby zakażeń i liczby hospitalizacji.

Niedzielski: zwalniamy 5000 łóżek covidowych dla innych pacjentów
Koronawirus w Polsce. Minister zdrowia zapowiedział znaczące zmiany w strategii walki z koronawirusem. Fot. Shutterstock
  • Zmniejszamy liczbę łózek covidowych o 5 tys. - zapowiedział na konferencji prasowej, 9 lutego, Adam Niedzielski
  • Jak tłumaczył minister zdrowia, decyzja jest motywowana spadkami liczby zakażeń i liczby hospitalizacji. Zdaniem Niedzielskiego apogeum piątej fali jest już za nami 
  • - Mamy do czynienia z początkiem końca pandemii - podsumował minister zdrowia

 

Koronawirus w Polsce. MZ zapowiada mniej łóżek covidowych

W środę, 9 lutego, odbyła się konferencja prasowa ministra zdrowia Adama Niedzielskiego oraz ministra edukacji Przemysława Czarnka. Szef Ministerstwa Zdrowia zapowiedział redukcję liczby łóżek covidowych.

- W tej chwili mamy 30 tys. łóżek. Zajętych jest mniej więcej 2/3. Mamy poniżej 20 tys. hospitalizacji, dlatego zdecydowaliśmy się by czym prędzej przywrócić 5 tys. łózek do zwyczajnego leczenia, zmniejszając infrastrukturę covidową do poziomu około 25 tys. łóżek. To oznacza możliwości zwiększenia możliwości leczenia pacjentów w innych zakresach – mówił Adam Niedzielski.

Niedzielski: w marcu znoszenie obostrzeń

Widzimy, że te dynamiczne wzrosty zakażeń (w piątej fali – przyp. Red.) nie mają przełożenia na tak samo dynamiczne wzrosty hospitalizacji. Widzimy niewielki przyrost w ostatnich tygodniach, co jest związane ze wzrostem liczby zakażeń, natomiast widzimy wyraźnie, że liczba nowych hospitalizacji jest mała – argumentował decyzję szef resortu zdrowia. Dodał, że spada również średni czas hospitalizacji pacjentów z COVID-19.

- Luty będzie tym miesiącem, kiedy te spadki zakażeń powinny być stosunkowo duże i w zasadzie w lutym wyczerpie się poważne zagrożenie dla systemu opieki zdrowotnej i mam nadzieję, że w marcu będziemy mogli podejmować odważne decyzje związane ze znoszeniem regulacji. W tej sytuacji jestem optymistą. Mamy do czynienia z początkiem końca pandemii – podsumował Adam Niedzielski.

 

 

 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum