Niedzielski zaprasza medyków na 14 września. O postulatach: to przekroczenie 10 proc. PKB na zdrowie

Autorzy: PAP; JPP • Źródło: Rynek Zdrowia, PAP11 września 2021 11:01

Na kilka godzin przed protestem minister Adam Niedzielski jeszcze raz podkreśla, że rządu nie stać na realizację postulatów medyków. -  Oznaczałoby to konieczność podwojenia nakładów i przekroczenie 10 proc. PKB - napisał na Twitterze.

Adam Niedzielski Fot. PAP/Leszek Szymański
  • Na kilka godzin przed protestem minister Adam Niedzielski jeszcze raz podkreśla, że rządu nie stać na realizację postulatów medyków.
  • - Oznaczałoby to konieczność podwojenia nakładów i przekroczenie 10 proc. PKB - napisał na Twitterze
  • Protest medyków rozpocznie się o godzinie 12. w Warszawie. W manifestacji ma wziąć udział nawet kilkanaście tysięcy osób

Niedzielski:  Oznaczałoby to przekroczenie 10 proc. PKB

Minister zdrowia Adam Niedzielski po raz kolejny podkreśla, że rządu nie stać na realizację postulatów medyków. Najnowszy komentarz szefa resortu zdrowia pojawił się w mediach społecznościowych kilka godzin przed wielkim protestem pracowników ochrony zdrowia.

- Wraz z zaproszeniem do kontynuacji rozmów przedstawiam oszacowanie postulatów komitetu protestacyjnego - dodatkowe 100 mld zł w 2022 r oraz ponad 25 mld zł jeszcze w tym roku. Oznaczałoby to konieczność podwojenia nakładów i przekroczenie 10% PKB - napisał na Twitterze.

Czytaj więcej: Dziś protest. Lekarze, pielęgniarki i ratownicy kontra rząd RELACJA NA ŻYWO

Dziś protest medyków w Warszawie. Szykuje się największa manifestacja od lat

Niedzielski zaprasza medyków na spotkanie 14 września

Minister zdrowia zaprasza medyków na spotkanie we wtorek, 14 września. Tego dnia rozmowy mają się odbywać na podstawie przekazanych dziś szacunków. 

- Mam nadzieję, ze zechcą państwo podjąć merytoryczną dyskusję nad doprecyzowaniem postulatów przekazanych 9 września br. - czytamy w piśmie zamieszczonym przez resort zdrowia na Twitterze.

Według szacunku Ministerstwa Zdrowia, jak wynika z załączonego na Twitterze pisma, pierwszy z postulatów medyków - natychmiastowa zmiana ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia to koszt 16,25 mld zł w tym roku i 65 mld zł w przyszłym roku.

Koszt kolejnego z postulatów - realnego wzrostu wyceny świadczeń, ryczałtów i tzw. dobokaretki, MZ oszacowało na 7,5 mld zł w tym roku, a w 2022 r. - na 30 mld zł. Zatrudnienie dodatkowych pracowników obsługi administracyjnej i personelu pomocniczego to - zdaniem resortu - koszt 1,3 mld zł w tym roku i 5,2 mld zł w przyszłym roku.

Medycy domagają się też wprowadzenia urlopów zdrowotnych po 15 latach pracy zawodowej, co według MZ będzie kosztować 1 mld zł w tym i 4 mld zł w przyszłym roku, oraz rezygnacji z tworzenia nowych zawodów medycznych przy jednoczesnym umożliwieniu kształcenia podyplomowego i specjalizacyjnego obecnym zawodom, czego koszt oszacowano na 0,5 mld zł w przyszłym roku.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum