Niedzielski zapowiada nowe instrumenty do walki z pandemią. Chce zaangażować "wojsko i inne siły"

Autor: KM • Źródło: Rynek Zdrowia17 stycznia 2022 17:47

- Projekt ustawy złożony przez pana posła Czesława Hoca jest kluczowym narzędziem do walki z piątą falą - powiedział podczas poniedziałkowej konferencji minister zdrowia Adam Niedzielski. Inne rozwiązania mają wiązać się z zaangażowaniem "wojska i innych sił".

Niedzielski zapowiada nowe instrumenty do walki z pandemią. Chce zaangażować "wojsko i inne siły"
Minister zdrowia Adam Niedzielski, fot. PAP/Tomasz Gzell
  • Z analiz resortu zdrowia wynika, że szczyt zakażeń na tę chwilę przewidywany jest na połowę lutego i ma wynosić ok. 60 tys. zakażeń dziennie
  • Dwa inne ośrodki podały, że już pod koniec stycznia będziemy mieli do czynienia z blisko 120 tys. zakażeń dziennie. Szczyt może wynieść też 100-140 tysięcy i pojawić się bliżej marca
  • W walce z pandemią Niedzielski chce wprowadzenia nowych rozwiązań. Zapowiada drugie czytanie projektu ustawy Czesława Hoca
  • Nowe instrumenty do walki z pandemią mają też opierać się na "wojsku i innych siłach"

Wojsko będzie walczyć z pandemią?

Minister poinformował, że oprócz działań związanych z rozbudową i przygotowaniem infrastruktury, przygotowaniem zaopatrzenia w leki i tlen resort zdrowia stara się zdefiniować takie poziomy obciążenia infrastruktury, które będą wymagały "działań związanych z wykorzystaniem wojska czy innych sił". Te siły miałyby pomagać w leczeniu lekarzom i całemu personelowi medycznemu.

Niedzielski podkreślił jednak, że, niezależnie od tych instrumentów istotne jest posiadanie nowych.

- Mam tutaj na myśli rozwiązania, które w tej chwili znajdują się w Sejmie: mówię tutaj o projekcie ustawy złożonym przez pana posła Czesława Hoca - wyjaśnił minister.

Ustawa Hoca kluczowa w walce z piątą falą pandemii

W ocenie Niedzielskiego ustawa Hoca i jej dalsze procedowanie "jest kluczowym elementem, który może nam pomóc w opanowaniu i poradzeniu sobie z ryzykiem bardzo wysokich zakażeń, z jakim mamy do czynienia".

- Bez tych narzędzi moim zdaniem trudno wyobrazić sobie dalszą walkę - dodał Niedzielski i poinformował, że przez weekend prowadził konsultacje z premierem Mateuszem Morawieckim i wicepremierem Jarosławem Kaczyńskim.

W przebiegu rozmów Niedzielski "otrzymał zapewnienie, że ustawa, która znajduje się w Sejmie, będzie procedowana, będzie poddana drugiemu czytaniu". - W niej pokładam nadzieję na skuteczną walkę z piątą falą - dodał.

- Jeszcze raz podkreślam, że ten instrument, czyli projekt ustawy złożony przez pana posła Czesława Hoca jest kluczowym narzędziem do walki z piątą falą - podsumował minister zdrowia Adam Niedzielski.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum