Niedzielski zapowiada kontrole przy wejściu do galerii handlowych. Obostrzenia? 5 listopada posiedzenie sztabu

Autor: oprac. MP • Źródło: Rynek Zdrowia04 listopada 2021 14:40

Jak zapowiada minister zdrowia Adam Niedzielski, przed wejściami do galerii handlowych należy spodziewać się kontroli posiadania maseczki. Czy będą nowe obostrzenia? 5 listopada posiedzenie Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.

Minister Zdrowia Adam Niedzielski zapowiada kontrole przed galeriami handlowymi Fot. PAP/Tomasz Gzell
  • Mamy ponad 15 tys. nowych przypadków zakażeń koronawirusem - podało 4 listopada Ministerstwo Zdrowia 
  • Minister zdrowia wskazuje, że część rekordowej liczby zachorowań na COVID-19 w czwartej fali może wynikać z kumulacji testów po długim weekendzie
  • Jednocześnie przyznaje, że dynamika wzrostu jest niepokojąca
  • Szef resortu zapowiada szczegółowe kontrole przy wejściach do galerii handlowych
  • Czy w najbliższych dniach należy spodziewać się nowych obostrzeń? W piątek, 5 listopada, posiedzenie Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego

Kontrole przy wejściach do galerii handlowych. "Sytuacja jest bardzo niepokojąca"

W czwartek, 4 listopada, Ministerstwo Zdrowia zaraportowało o 15 515 tys. nowych przypadkach zakażeń koronawiusem. Według danych przedstawionych przez resort zdrowia minionej doby zmarło 250 osób.

- Mamy dzisiaj duży skok zakażeń, tj. już ponad 15 tys., więc ta dynamika z tygodnia na tydzień to ponad 80 proc. Niestety, te trendy, które były bardzo dynamiczne w ostatnim czasie można uznać, że są kontynuowane - ocenił minister zdrowia Adam Niedzielski.

- Z drugiej strony wiemy, że ten dzisiejszy wynik jest odnotowywany po dłuższym weekendzie, po kilku dniach wolnych, więc być może część tego wyniku jest jednak efektem kumulacji wynikającym z tego, że po tym dłuższym weekendzie dopiero teraz mamy możliwość zbadania, przetestowania się - dodał szef resortu.

Czytaj: Koronawirus. 4 listopada gwałtowny wzrost zakażeń i zgonów. Nowe dane z Ministerstwa Zdrowia

Nowe obostrzenia covidowe? 5 listopada posiedzenie zespołu kryzysowego 

Minister podkreślił, że ta sytuacja jest bardzo niepokojąca, dlatego w ostatnim czasie spotkał się z komendantem głównym policji oraz prezesem zrzeszenia galerii handlowych.

- Ta sytuacja oczywiście jest bardzo niepokojąca. W ostatnim czasie miałem okazję rozmawiać z komendantem głównym policji na temat zwiększenia pewnego rygoru egzekucji maseczek w przestrzeniach zamkniętych. Dotyczy to przede wszystkim środków transportu publicznego i tych miejsc takich jak galerie, gdzie są duże skupiska ludzkie. Ustaliliśmy sobie z panem komendantem, że to są te priorytety wykonywania kontroli - tłumaczy Niedzielski.

- W poniedziałek miałem też spotkanie z prezesem zrzeszenia galerii handlowych w Polsce, z którym ustaliliśmy, że wracamy do pewnego reżimu przestrzegania obostrzeń związanych z maseczkami. Przy wejściach do galerii ma stać osoba przypominająca o tym obowiązku. Prosiłem również, żeby te maseczki były w takich miejscach rozdawane - dodaje minister.

Czy resort zdrowia planuje wprowadzenie dodatkowych obostrzeń?

- To oczywiście są środki, które przede wszystkim mają wzmocnić egzekucje tych istniejących obostrzeń, regulacji. Jutro (5 listopada - przyp. red.) mamy posiedzenie Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego i prawdopodobnie tam będziemy też dyskutowali o tym, jakie następne kroki będą wykonywane - odpowiada Niedzielski.

Czytaj: Kolejka karetek przed SOR-em. "Gdzie jest strategia rządu do walki z pandemią?"

Nowe zasady dodatków COVID. NFZ: zmieniły się też ważne terminy

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum