Niedzielski: zamówiliśmy dodatkowo od Pfizera 25 mln dawek szczepionki

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 21 stycznia 2021 09:14

Poza standardowym kontraktem z Pfizerem poprzez mechanizm europejski zamówiliśmy dodatkowo 25 milionów dawek szczepionki - poinformował w czwartek minister zdrowia Adam Niedzielski. Jak wyjaśnił, 10 mln z tej puli trafi do Polski w pierwszym półroczu tego roku, a kolejne 15 mln - w drugim.

Niedzielski: zamówiliśmy dodatkowo od Pfizera 25 mln dawek szczepionki
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Do Polski w poniedziałek zamiast planowanej dostawy 360 tysięcy dawek od Pfizera trafiło 176 tysięcy. To efekt planu zwiększenia mocy produkcyjnych przez koncerny Pfizer i BioNTech, na skutek którego tymczasowo zmniejszono dostawy. Powrót do harmonogramu ma nastąpić 25 stycznia, a dostawy od połowy lutego mają zostać zwiększone.

Minister zdrowia w TVN 24 zaznaczył, że obniżka w dostawach wydaje się przejściową sytuacją. - O ile wszystko będzie realizowało się tak, jak to jest zaplanowane - zastrzegł.

Jak wyjaśnił, w harmonogramie dostaw Pfizera, który trafił do resortu w środę, potwierdzono, że obniżka dotyczy tylko tego tygodnia, a od połowy lutego dostawy będą zawierać te dawki, które teraz miały być dostarczone. Jak wskazał, przez dwa tygodnie dostawy dojdą wówczas do 400 tys. dawek.

Minister zwrócił uwagę, że jest także kwestia dodatkowych zakupów, których Polska dokonała poprzez mechanizm europejski. - W ciągu roku 2021 zadeklarowaliśmy chęć nabycia dodatkowych blisko 24 milionów dawek szczepionki. Poza standardowym kontraktem z Pfizerem - podkreślił.

- Wstępnie mamy informację, że z tych 25 milionów 10 mln będzie dostarczone w pierwszym półroczu, a 15 mln w drugim - zapowiedział Niedzielski.

Jak zapewnił, Polska kupiła dokładnie tyle, ile wynika z parytetu ludnościowego w UE, który wynosi 8,4 proc i jest podstawą rozliczania dostaw dla UE. - W dodatkowych 100 milionach wzięliśmy ponad 8 milionów, a w dodatkowych 200 mln -16 mln - wyjaśnił minister.

- Doliczając ten dodatkowy zakup Pfizera będziemy mieli zakontraktowane ponad 80 mln dawek szczepień, co oznacza zapewnienie szczepionki - a jedna z nich jest jednodawkowa - dla ponad 40 mln Polaków, czyli więcej niż mamy obywateli. A szczepimy przecież tylko dorosłych - podkreślił.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum