Rynek Zdrowia | 14-04-2021 11:15

Niedzielski wyjaśnia co się musi zdarzyć, aby dzieci wróciły do szkoły

Jeśli chodzi o kolejne luzowania obostrzeń, regionalizacja jest wręcz pewna - mówi Adam Niedzielski.

Pierwsze luzowanie obostrzeń będzie związane z edukacją. Fot. Shutterstock

  • Liczba zakażeń ok. 30 na 100 tys. mieszkańców będzie sygnałem do luzowania obostrzeń - mówi minister zdrowia
  • Pierwsze poluzowania będą oznaczać powrót do szkół klas I-III - zapowiada
  • Luzowanie będzie miało charakter regionalny - dodaje

Majówka będzie okresem wytężonych kontroli prowadzonych zarówno przez policję, jak i inspektorów sanitarnych - zapowiedział w środę minister zdrowia podczas konferencji prasowej.

- Jeśli chodzi o kolejne luzowania obostrzeń, regionalizacja jest wręcz pewna, bo zupełnie inaczej wygląda sytuacja na ścianie wschodniej i północnej, a zupełnie inaczej na południowym zachodzie. Najbardziej dotknięte regiony to Śląsk, Dolny Śląsk, Małopolska, czy Wielkopolska. Na drugim biegunie znajdują się z kolei województwa Warmińsko-Mazurskie, Podlaskie, czy Lubelskie - wymieniał.

Kryteria "luzowania"

- Przyjęliśmy kryterium, na razie robocze, że jeśli liczba zakażeń w danym regionie spadnie poniżej 30 na 100 tys., będziemy myśleli o kolejnych krokach, które w pierwszej kolejności będą związane z edukacją - zaznaczył minister.

- Decydując o luzowaniu obostrzeń posługujemy się w tej chwili trzema kryteriami: dzienną liczbą nowych przypadków, obłożeniem infrastruktury szpitalnej i poziomem wyszczepienia osób powyżej 60. roku życia. Jest ono obecnie na poziomie ok. 40 proc. tej populacji - poinformował.

- Powrót do szkół klas I-III będzie warunkowany dzienną liczbą zachorowań na poziomie ok. 30 na 100 tys. mieszkańców regionu, ale będziemy także patrzeć na dwa pozostałe parametry - wyjaśnił.