Niedzielski: we wrześniu wzrost zakażeń do 300 dziennie

Autor: PAP • Źródło: PAP24 sierpnia 2021 16:15

Wraz z powrotem uczniów do nauki stacjonarnej w szkołach oraz powrotami Polaków z urlopów, minister zdrowia Adam Niedzielski przewiduje wzrost dziennej liczby zakażeń koronawirusem.

Ministerstwo Zdrowia przewiduje wzrost zakażeń koronawirusem po powrocie uczniów do szkół Fot. Shutterstock
  • Ministerstwo Zdrowia przewiduje, że na początku września liczba zakażeń koronawirusem wzrośnie do 300 dziennie
  • - Później należy spodziewać się przyśpieszenia - przyznał Adam Niedzielski
  • Szef resortu zdrowia poinformował, że obecnie 95 proc. zakażeń jest spowodowana przez wariant Delta koronawirusa

Uczniowie wracają do szkół. We wrześniu przewidywany wzrost zakażeń koronawirusem

- Na początku września liczba zakażeń wzrośnie do 300 dziennie, później należy spodziewać się przyspieszenia wzrostu zakażeń - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.

Minister zdrowia Adam Niedzielski we wtorek na konferencji prasowej przypomniał, że we wrześniu, wraz z końcem z urlopów oraz z powrotem uczniów do tradycyjnego nauczania w szkołach, "wrócimy do normalnego poziomu mobilności i interakcji społecznych". Jak ostrzegł - wiąże się to ze wzrostem ryzyka zwiększonej transmisji koronawirusa.

Ocenił, że we wrześniu liczba zakażeń będzie rosła. Oszacował, że na początku miesiąca liczba zakażeń wyniesie około 300 przypadków dziennie - obecnie jest to około 200 przypadków dziennie. "W okolicy połowy września należy się spodziewać przyspieszenia (wzrostu liczby zakażeń - PAP)" - powiedział.

Sprawdź: Obostrzenia po wakacjach. Niedzielski: wrócą strefy żółte i czerwone

Szczepienia w Polsce. "To najważniejszy element ochrony zdrowia chroniący przed konsekwencjami Covid-19"

Dlatego - zdaniem szefa resortu zdrowia - najważniejszym elementem ochrony nadal pozostają szczepienia, które pomagają ograniczyć transmisję wirusa a jednocześnie chronią przed najgorszymi konsekwencjami zakażenia.

Niedzielski zaapelował też, by przypomnieć sobie o konieczności stosowania tradycyjnych środków zapobiegania zakażeniom; wymienił: dystans społeczny, dezynfekcję rąk oraz noszenie maseczek w przestrzeniach zamkniętych.

- Jesteśmy w takim punkcie, że wariant delta już dominuje, tak jak w poprzedniej fali dominował wariant brytyjski. Udział wariantu delta w strukturze zakażeń wynosi już 95 proc. - powiedział Niedzielski.
Przypomniał też, że ten wariant jest bardziej zakaźny od poprzednich wersji koronawirusa.

We wtorek resort zdrowia poinformował, że badania potwierdziły 233 nowe zakażenia koronawirusem. Zmarło osiem osób z COVID-19. Łącznie od 4 marca ub.r., gdy wykryto w Polsce pierwsze zakażenie SARS-CoV-2, potwierdzono dotąd 2 mln 887 tys. 37 przypadków. Zmarły 75 tys. 324 osoby z COVID-19.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum