Szczepionka dostosowana do wariantu omikron. Niedzielski: według producentów będzie gotowa we wrześniu

Autor: oprac. JKB • Źródło: PAP27 czerwca 2022 13:27

Na pytanie o czwartą dawkę przeciwko COVID-19 minister zdrowia odpowiedział, że już we wrześniu będzie gotowa szczepionka dostosowana do wariantu omikron.

Szczepionka dostosowana do wariantu omikron. Niedzielski: według producentów będzie gotowa we wrześniu
Resort zapowiedział szczepionkę przeciwko omikronowi. Fot. AdobeStock
  • - Obaj producenci deklarują, że we wrzesień wejdziemy już z tą szczepionką, która będzie dostosowana już do wariantu omikron – przekazał szef minister Adam Niedzielski na antenie RMF FM
  • Dodał także, że wtedy będzie można rozpocząć szczepienie czwartą dawką konkretnych grup wiekowych według zaleceń EMA
  • Co ważne, minister podkreślił, że uzyskane zostały deklaracje największych producentów szczepionek na temat wspomnianych preparatów

Szczepionka przeciwko omikronowi

Minister zdrowia zapytany w poniedziałek w RMF FM o czwartą dawkę szczepionki przeciw COVID-19 odpowiedział, że rząd patrzy na to "przez pryzmat Europejskiej Agencji Leków" i jej decyzji.

- W tej chwili mamy deklaracje od największych producentów [szczepionek - przyp. PAP], że w najbliższym czasie zostaną dostarczone dokumenty, które będą pokazywały, że szczepienie nie jest przeciwko pierwotnej wersji koronawirusa, tylko względem omikronu - wyjaśnił.

Niedzielski przekazał, że w ubiegłym tygodniu otrzymał informację od jednego z producentów - Moderny, że udało im się pierwsze badania nowej szczepionki przeprowadzić, a deklaracja ich dotyczącą będzie składana Unii Europejskiej prawdopodobnie w sierpniu.

- Jak EMA zatwierdzi te badania, te szczepionkę, to my również przedstawimy ją do korzystania. Obaj producenci deklarują, że we wrzesień wjedziemy już z tą szczepionką, która będzie dostosowana do wariantu omikron - zaznaczył. Jednocześnie dodał, że wtedy też będzie można rozpocząć szczepienie czwartą dawką konkretnych grup wiekowych, bądź całej populacji, wraz z zaleceniami EMA.

Prognozy na najbliższe tygodnie

Minister zdrowia zapytany został również o najnowsze prognozy rozwoju pandemii COVID-19. Polityk zaznaczył, że nie możemy mówić o "wakacjach od koronawirusa", ponieważ epidemia cały czas jest z nami i nowe przypadki cały czas występują.

- Według krótkookresowych prognoz (...) na początku lipca widzimy pewne przejściowe zwiększenie do około tysiąca przypadków zakażeń dziennie. To przyspieszenie nie powinno w lipcu przerodzić się w duże przyrosty - wyjaśnił.

Odnosząc się do prognoz długookresowych, zaznaczył, że "są one obarczone większym ryzykiem", m.in. dotyczącym utrzymania się immunizacji w populacji po ostatniej fali omikronu.

- Prognozy, które miałem w piątek okazję oglądać, mówiły nawet o przyroście zakażeń do kilkudziesięciu tysięcy w październiku. Czarny scenariusz, który był tam przedstawiony, mówił nawet o 30 tysiącach hospitalizacji - przekazał Niedzielski, jednocześnie dodając, że jest to tylko jeden ze scenariuszy. Najlepszy scenariusz, jak tłumaczył, zakłada, że żadnego zaburzenia pandemicznego nie będzie.

- Uważam, że na pewno po sezonie letnim będziemy mieli przyspieszenie zjawisk pandemicznych. To przyspieszenie prawdopodobnie, moim zdaniem, nie będzie wymagało zniekształcenia życia społecznego - zakończył.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum