Niedzielski: w styczniu pierwsze szczepienia dla personelu medycznego i służb mundurowych

Autor: RMF24/Rynek Zdrowia • • 23 listopada 2020 11:38

Trwają rozmowy z dwoma producentami szczepionek przeciwko koronawirusowi, które są obecnie najbardziej zaawansowane. Obaj deklarują grudniową dostawę, każdy po 1 mln szczepionek na nasz rynek. To pula blisko 2 mln szczepionek, które w pierwszej kolejności przeznaczymy dla służb medycznych, mundurowych i osób najbardziej wyeksponowanych na wirusa - mówił podczas w poniedziałek w RMF FM minister zdrowia Adam Niedzielski.

Niedzielski: w styczniu pierwsze szczepienia dla personelu medycznego i służb mundurowych
Minister zdrowia Adam Niedzielski Fot. Twitter

Podkreślił również, że w pierwszym kwartale 2021 powinno tyle szczepionek, aby każdy zainteresowany mógł się zaszczepić.

W kwestii testów przesiewowych na obecność koronawirusa planowanych m.in. w Małopolsce i na Śląsku wskazał, że na razie nie wiadomo, czy będą one obowiązkowe, czy dobrowolne. Decyzja w tej sprawie zapadnie w tym tygodniu.

Odniósł się również do zmian w kierownictwie Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Jak wyjaśnił obecnie minister Saczka zastępuje szefa GIS, ponieważ jednak nie jest on lekarzem, nie może zająć stanowiska po Jarosławie Pinkasie. Jak wskazał Niedzielski, konkursu na razie nie będzie ze względu na konieczność rozwiązywania bieżących problemów związanych z pandemią.

Więcej: rmf24.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum