Niedzielski: w pandemii doceniliśmy sektor ochrony zdrowia
- Czasy, które mamy za sobą, dobitnie pokazały, że mamy do czynienia z dowartościowaniem roli zdrowia i pokazaniem jego łączności z innymi elementami życia społeczno-gospodarczego - mówił podczas Impact'21 minister zdrowia Adam Niedzielski.

- W pandemii rozwinęła się medycyna, zwłaszcza w obszarze telemedycyny; zdrowie zostało dowartościowane - podkreślił minister Adam Niedzielski 28 października podczas Impact'21
- W obszarze ochrony zdrowia konieczna jest współpraca specjalistów z różnych dziedzin, nie tylko lekarzy - dodał szef resortu zdrowia
- Wskazał kluczowe elementy zmian w sektorze zdrowia, w tym optymalizację piramidy świadczeń
Podczas wystąpienia na Impact '21, jednym z ważniejszych wydarzeń biznesowych i gospodarczych, minister zdrowia Adam Niedzielski podkreślił, że pandemia "wywróciła świat do góry nogami" w sferach życia społecznego, gospodarczego, ale także w sferze leczenia i dostępu do opieki medycznej.
Sprawdź: Wejdą nowe obostrzenia. Jest rozporządzenie covidowe. Zakłada dwie duże zmiany
Pandemia przyniosła rozwój medycyny i docenienie roli sektora zdrowia
- Poznaliśmy i upowszechniliśmy wiele nowych wynalazków, chociażby telemedycynę, która oczywiście do tej pory była wykorzystywana na niewielką skalę - nagle stała się być może nawet nadużywanym rozwiązaniem - wskazał minister.
- Czasy, które mamy za sobą, dobitnie pokazały, że mamy do czynienia z dowartościowaniem roli zdrowia rozumianego jak sektor, jako nasze własne zdrowie, i pokazaniem jego łączności z wszystkimi innymi elementami życia społeczno-gospodarczego - dodał.
Szef resortu zdrowia wskazał, że "nic tak w ostatnim czasie nie warunkowało rozwoju gospodarczego, rozwoju życia społecznego, jak zdrowie".
- Zdrowie zostało bardzo docenione z punktu widzenia polityki państwa, która już w ramach budowania zdrowia nie składała tylko deklaracji, że pomożemy, będzie lepiej i będziemy wszystko naprawiali, [a poniosła] ogromny wysiłek finansowy idący w dziesiątki miliardów złotych w czasie pandemii - zaznaczył minister zdrowia.
Niedzielski podkreślił fakt zwiększenia nakładów do 7 proc. PKB do 2027 roku.
- Z czymś takim nie mieliśmy do tej pory nigdy do czynienia - wskazał.
Czytaj: Cmentarze na 1 listopada. Minister zdrowia apeluje na Wszystkich Świętych
L4 z datą wsteczną. Na ile dni do tyłu może być zwolnienie lekarskie?
MZ: duże inwestycje w zdrowie to duże zobowiązanie
- Duże pieniądze, które będą inwestowane w przyszłości i są inwestowane teraz, to zobowiązanie do tego, żeby pilnować że one są dobrze wydatkowane - zauważył Niedzielski.
W ocenie ministra zbudowane zostały profesjonalne narzędzia zarządcze które są potrzebne w zdrowiu. Podkreślił również to, jak bardzo sektor medyczny potrzebuje specjalistów w wielu dziedzinach: nie tylko lekarzy, ale również ekonomistów, osób zarządzających, prawników i informatyków.
Praca w sektorze ochrony zdrowia konieczna jest w wielu aspektach - by "nie był to hermetyczny świat, tylko świat otwarty na innowacje, wiedzę - przede wszystkim na wiedzę zarządczą - a teraz też na wiedzę informatyczną" - mówił minister.
- Stosując te wszystkie profesjonalne narzędzia zarządzania zbudowaliśmy strategię w postaci „policy paper”, który został przekazany między innymi do Komisji Europejskiej - kontynuował Niedzielski, dodając, że rząd chce zbudować całościowy plan, który również pokazuje, jak mierzyć efekty dokonywanych postępów.
- Wykorzystaliśmy zrównoważoną kartę wyników: narzędzie wykorzystywane w innych dziedzinach biznesowych do planowania strategicznego - mówił minister.
Kluczowa optymalizacja piramidy świadczeń
Minister Niedzielski wskazał, że jednym z kluczowych elementów, jaki pojawia się na poziomie optymalizowania procesów, jest optymalizowanie piramidy świadczeń.
- Piramida świadczeń to jest pewna struktura świadczeń która powinna mieć modelowo miejsce, gdzie najwięcej świadczeń jest na poziomie podstawowym, nieco mniej na ambulatoryjnym, a szczytem tej piramidy jest szpitalnictwo. Niestety u nas ta piramida jest kompletnie odwrócona - zauważył minister.
Podkreślił, że szpitalnictwo jest podstawowym elementem sektora medycznego: to tam jest udzielanych najwięcej świadczeń i to ta część usług pochłania największe środki, jeżeli chodzi o budżet wydatkowany na zdrowie.
- Żeby to odwrócić, trzeba dokonać pewnej zmiany filozofii: tego, żeby podstawowa opieka zdrowotna była koordynatorem leczenia, koordynatorem procesu całej ścieżki, po której pacjent idzie, zajmując się swoim zdrowiem czy lecząc się z konkretnej choroby - zaznaczył minister. - Konsultacja specjalistyczna ma być konsultacją, a nie prowadzeniem pacjenta, a medycyna, najbardziej zaawansowana [powinna być] interwencją, a nie długotrwałym leczeniem.
W ocenie ministra odwrócenie tej piramidy świadczeń spowodowałoby z większoną dostępność przy obecnej strukturze posiadanych zasobów.
- Nie mamy zasobów na tyle, żeby utrzymywać dużą sieć szpitali: one muszą być profilowane i zmienić swój charakter, muszą bardziej być centrami diagnostyki, przynajmniej w dużej części, by specjalistyczne usługi były świadczone na najwyższym poziomie w wybranych miejscach i żeby dostęp do nich był zagwarantowany - podkreślił minister Niedzielski.
Czytaj również: Śląska Izba Lekarska stanowczo przeciw likwidacji staży. "Nikt nie pytał lekarzy o zdanie"
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (0)