Niedzielski: szpitali w Polsce nie jest za dużo. Konstytucja szpitalnictwa w Polsce
W każdym powiecie ma być zapewniony dostęp do usług medycznych - powiedział w Łodzi 9 maja minister zdrowia Adam Niedzielski.

- Pogląd, że szpitali jest w Polsce za dużo nigdy nie był formułowany za rządów Prawa i Sprawiedliwości - mówił szef resortu zdrowia w czasie konferencji prasowej w Łodzi
- My stoimy na stanowisku, że w każdym powiecie ma być zapewniony dostęp do usług medycznych – podkreślił Adam Niedzielski
- Chcemy, by na poziomie każdego powiatu istniało centrum, które zapewnia dostęp do zaawansowanej diagnostyki, ale również realizuje procedury ambulatoryjne, jednodniowe, aby dostępność leczenia była wszędzie - poinformował
W każdym powiecie i mieście ma być zapewniony dostęp do usług medycznych
- Pogląd, że szpitali jest w Polsce za dużo, nigdy nie był formułowany za rządów Prawa i Sprawiedliwości. To jest opinia, przedstawiona, o ile pamiętam, przez marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego - to idea Platformy Obywatelskiej. My stoimy na stanowisku, że w każdym powiecie, w każdym mieście ma być zapewniony dostęp do usług medycznych. Być może nie zawsze musi on mieć charakter kompleksowy, ale chcemy, by na poziomie każdego powiatu istniało centrum, które zapewnia dostęp do zaawansowanej diagnostyki, ale również realizuje procedury ambulatoryjne, jednodniowe, aby dostępność leczenia była wszędzie - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski na konferencji prasowej w Łodzi.
Szef resortu zdrowia przypomniał, że w poniedziałek opublikowany został poprawiony projekt ustawy o modernizacji szpitalnictwa, który przez cały styczeń był omawiany w konsultacjach publicznych. Resort zdrowia otrzymał do niego ponad 2 tys. uwag. Wiele z nich zostało uwzględnionych w nowej wersji projektu.
- To ma być konstytucja szpitalnictwa w Polsce, więc procesy restrukturyzacyjne będą prowadzone zgodnie z duchem tej ustawy, koncentrując się na wskaźnikach nie tylko finansowych. Jeżeli sytuacja finansowa jakiegoś szpitala będzie zła, będziemy wprowadzali programy restrukturyzacyjne, które pod auspicjami nowego podmiotu - Agencji Rozwoju Szpitalnictwa - będą realizowane, nadzorowane i - co najważniejsze - finansowane - zaznaczył szef MZ.
Zdaniem Niedzielskiego vacatio legis ustawy będzie pozwalało każdemu ze szpitali na dokonanie samooceny i zorientowanie się, w jakim miejscu dana placówka się znajduje w systemie kategoryzacji. Tym samym szpitale zyskają czas na przeprowadzenie działań naprawczych.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)