Niedzielski: sytuacja w szpitalach jest stabilna. "To, że zajętość wynosi 80 proc., to nie jest zła informacja"

Autor: oprac. JPP • Źródło: PAP21 listopada 2021 21:14

Minister zdrowia Adam Niedzielski w TVP Info komentował obecną sytuację epidemiczną, mówił o prognozowanej liczbie zakażeń, oraz rosnącej liczbie hospitalizacji. Zapewnił, że na razie sytuacja w szpitalach jest stabilna. - To, że mamy informacje, że zajętość wynosi 80 proc., to nie jest zła informacja stwierdził.

Niedzielski: sytuacja w szpitalach jest stabilna. "To, że zajętość wynosi 80 proc., to nie jest zła informacja"
Minister zdrowia Adam Niedzielski Fot. PAP/Roman Zawistowski
  • Minister zdrowia Adam Niedzielski w niedzielę, 21 listopada, TVP Info komentował obecną sytuację epidemiczną, mówił m.in. o prognozowanej liczbie zakażeń oraz rosnącej licznie hospitalizacji
  • "W ciągu tygodnia do trzech musimy się liczyć ze wzrostem liczby zakażeń; jeden ze scenariuszy zakłada, że apogeum epidemii nastąpi w najbliższym tygodniu"
  • Szef resortu zdrowia zapewnił, że na razie sytuacja w szpitalach jest stabilna. - To, że mamy informacje, że zajętość wynosi 80 proc., to nie jest zła informacja stwierdził.
  • Obostrzenia? - Patrząc na specyfikę Polski wydaje się, że kolejne ruchy restrykcyjne nie miałyby dosyć dużej skuteczności, czyli ta wartość dodana, byłaby raczej mała - odpowiedział minister.

Niedzielski o apogeum czwartej fali: do 35 tys. zakażeń dziennie

Szef MZ pytany w TVP INFO o bieżącą sytuację epidemiczną w kraju przyznał, że w ciągu tygodnia do trzech musimy się liczyć ze wzrostem liczby zakażeń.

Wskazał, że jeden ze scenariuszy przewiduje apogeum epidemii nastąpi w najbliższym tygodniu. Wtedy - jak dodał - należy spodziewać się średnio 25 tys. przypadków dziennie.

- Jest jeszcze gorszy scenariusz, który przewiduje, że te wzrosty będą o dwa tygodnie dłuższe i wtedy dopiero na początku grudnia będziemy mieli apogeum i ono będzie na wyższym poziomie, około 30-35 tysięcy (przypadków)  - powiedział Niedzielski.

Pytany o prognozy dotyczące okresu Świąt Bożego Narodzenia, zaznaczył, że według najbardziej prawdopodobnego scenariusza, w okresie przedświątecznym liczba zachorowań zacznie maleć.

Szpitale? "To, że zajętość wynosi 80 proc., to nie jest zła informacja"

Minister zapewnił, że na razie sytuacja w szpitalach jest stabilna.

- To, że mamy informacje, że zajętość (miejsc) wynosi 80 procent, to nie jest zła informacja. To znaczy, że wojewodowie, dla których wielkie ukłony za ogromny wysiłek w czasie pandemii, po prostu dobrze zarządzają - ocenił Niedzielski.

Pytany, czy Polsce grozi wprowadzenie lockdownu, tak jak ma to miejsce w Austrii, podkreślił, że jest to bardzo trudna decyzja. Zwrócił uwagę na skalę protestów, która pojawia się w Holandii lub Austrii.

- To są naprawdę bardzo poważne reakcje społeczne, z którymi również trzeba się liczyć - powiedział.

Lockdown na wzór restrykcji w Austrii?

Dodał, przy podejmowaniu decyzji o dodatkowych obostrzeniach trzeba brać pod uwagę wiele czynników, np. opinie ekspertów medycznych i ocenę sytuacji społecznej.

- Patrząc na specyfikę Polski wydaje się, że kolejne ruchy restrykcyjne nie miałyby dosyć dużej skuteczności, czyli ta wartość dodana, byłaby raczej mała. Natomiast koszty społeczne na pewno byłyby duże. I nie mówię tutaj tylko o reakcji, ale także o tym, że każda restrykcja oznacza ograniczenie życia gospodarczego, społecznego. To też ma bardzo realne koszty - zaznaczył szef resortu zdrowia.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w niedzielę o 18 883 nowych zakażeniach koronawirusem i śmierci 41 osób z COVID-19. W Polsce od początku pandemii zmarło ponad 80,8 tys. chorych z COVID-19, zachorowało ponad 3,3 mln osób.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum