Niedzielski: sytuacja epidemiczna powinna się uspokoić w okolicach wakacji

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 04 grudnia 2020 12:48

Wydaje się, że w okolicach wakacji sytuacja epidemiczna powinna się uspokoić na tyle, że będziemy mogli zacząć normalnie funkcjonować - stwierdził w piątek minister zdrowia Adam Niedzielski, zastrzegając jednak, że jest to wariant optymistyczny, który zakłada szczepienie 1 mln osób miesięcznie.

Niedzielski: sytuacja epidemiczna powinna się uspokoić w okolicach wakacji
Minister zdrowia Adam Niedzielski Fot. Twitter

Niedzielski zwrócił uwagę podczas konferencji prasowej, że deklarowana przez producentów skuteczność dwóch szczepionek sięga 95 proc., podczas gdy skuteczność szczepionki przeciwko grypie to 60 proc. - To pokazuje, że mamy do czynienia z innowacyjną, nowoczesną i przede wszystkim skuteczną technologią. Im wyższy jest ten parametr, tym mniejszą część populacji trzeba zaszczepić, byśmy mogli sprowadzić pandemię do zwykłego zachorowania. Będzie ono funkcjonowało w naszym otoczeniu, ale nie będzie generowało chaosu i sytuacji kryzysowej, z którą mamy do czynienia przez ostatnie ponad już pół roku - zaznaczył minister zdrowia.

Jak mówił, akcja wyszczepiania społeczeństwa ma ruszyć na przełomie stycznia i lutego. - Jeżeli wyszczepienie dwoma dawkami oznacza konieczność powtórzenia tego zabiegu 3 do 4 czterech tygodni po pierwszej dawce, to można przyjąć, przy takim tempie, że będziemy szczepili milion osób miesięcznie - stwierdził minister zdrowia.

Zastrzegł przy tym, iż tempo wyszczepiania będzie zależało m.in. od tego, ile osób i jak szybko będzie zgłaszało się na te zabiegi. - Myślę, że sytuacja powinna w okolicach wakacji uspokoić się na tyle, że będziemy mogli zacząć normalnie funkcjonować - powtórzył Niedzielski.

Prof. Horban zwrócił natomiast uwagę, że szczepionka na SARS-CoV-2 będzie działać wtedy, kiedy zostanie zaszczepiona większość społeczeństwa. - Na początku chcemy ochronić grupy, które są najbardziej narażone na śmierć, ponieważ trzeba jasno powiedzieć, że w tym przypadku szczepienie jest środkiem medycznym mającym na celu zapobieżenie zgonom - zaznaczył ekspert.

Przypomniał, że 25 proc. osób w wieku powyżej 80 lat umiera. - Jeżeli zostaną zaszczepione skutecznie, unikniemy zgonów. Im młodsi ludzie będą szczepieni, tym zgonów będzie mniej, ponieważ większe ryzyko zgonów zawsze dotyczy ludzi bardziej chorych i starszych - powiedział Horban.

Według niego, ludzie młodzi będą szczepieni w drugiej kolejności, ponieważ - jak tłumaczył - chodzi o uzyskanie odporności i zahamowanie transmisji wirusa. - Nie wyeliminujemy w ten sposób zupełnie wirusa ze środowiska - ale jesteśmy w stanie znacznie zmniejszyć transmisję i spowodować, że będzie chorowała bardzo niewielka liczba osób i bardzo niewielka liczba osób będzie też umierała - wyjaśnił profesor.

Marta Rawicz - PAP

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum