Niedzielski: strategia walki z COVID-19 musi być na bieżąco modyfikowana

Autor: KL/Rynek Zdrowia • • 08 października 2020 15:47

Więcej łóżek, więcej respiratorów, personel medyczny w większym stopniu zaangażowany w walkę z pandemią oraz dalsze zwiększanie roli m.in. lekarzy rodzinnych w opiece nad pacjentami z koranowirusem - takie zmiany wprowadza resort zdrowia do strategii walki z pandemią.

Niedzielski: strategia walki z COVID-19 musi być na bieżąco modyfikowana
FOT. Shutterstock; zdjęcie ilustracyjne

- Widzimy, że głównym wyzwaniem, jakie czeka nas  jesienią jest eskalacja pandemii - mówił minister zdrowia Adam Niedzielski podczas czwartkowej (8 października) konferencji prasowej. Dlatego, jak przyznał, wcześniej przyjęta strategia na jesień musi być  zredefiniowana.

- Zmieniamy naszą strategię postępowania z infrastrukturą szpitalną. To oznacza więcej łóżek, więcej respiratorów. Będziemy pracowali nad tym, aby personel medyczny w większym stopniu zaangażował się w walkę z pandemią, bo oczywiście sam sprzęt nie leczy - tłumaczył minister.

Jak dodał, część personelu medycznego zostanie przesunięta z dotychczas wykonywanych zadań do walki z epidemią COVID-19. - Zadaniem lekarza rodzinnego będzie kierowanie na izolację domową i opieka nad pacjentem. Nowe zasady epidemiczne to kolejny segment naszej strategii - zaznaczył Niedzielski.

Szef MZ zaznaczył, że najważniejsza decyzja dotyczy rozszerzenia strefy żółtej na cały kraj i wdrożenia wszystkich obostrzeń. Ta zmiana ma obowiązywać od soboty, 10 października.

W najbliższym czasie w kraju dotychczasowa baza łóżek covidowych (obecnie ok. 9,5 tys.) ma zwiększyć się o kolejne 4 tys. Dotychczasowe szpitale z trzeciego poziomu tzw. zabezpieczenia covidowego, zostaną przekształcone w placówki koordynacyjne. Minister wyjaśnił, że szpital koordynacyjny będzie pełnił rolę głównego szpitala w danym województwie.

W sumie ma powstać 16 takich placówek. Ich dyrektorzy zostaną włączeni w skład wojewódzkich zespołów zarządzania kryzysowego, który będzie koordynować: przepływ pacjentów pomiędzy szpitalami w uzgodnieniu z lekarzami innych szpitali, lekarzami podstawowej opieki zdrowotnej i ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, ruch karetek „wymazowych” i transportowych, przekazywanie pacjentów do izolatoriów.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum