Niedzielski: rząd będzie umarzał kredyty studentom kierunków medycznych

Autor: Katarzyna Mieczkowska • Źródło: Rynek Zdrowia31 sierpnia 2021 15:18

Adam Niedzielski zapowiedział podczas wtorkowej konferencji fundusz modernizacji szpitalnictwa. 7 mld zł resort przeznaczy m.in. na budowę zaplecza łóżek. Poza tym minister zdrowia zapowiedział, że kredyty studentów uczelni medycznych będą mogły zostać umorzone, ale postawił warunek.

Niedzielski: rząd będzie umarzał kredyty studentom kierunków medycznych
Minister zdrowia zapowiedział 7 mld zł na fundusz rozwoju szpitalnictwa. Fot. PAP/Wojciech Olkuśnik
  • Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział podczas wtorkowej konferencji 7 mld zł na rozwój szpitalnictwa
  • Budżet jest zaplanowany na najbliższą dekadę. Część pieniędzy ma zostać rozdysponowana jeszcze w tym roku - blisko 900 mln zł
  • Nacisk zostanie położony na wsparcie opieki nad osobami starszymi
  • Z rządowych funduszy skorzystają również studenci kierunków medycznych
  • Ustawa o jakości pozwoli nagradzać najlepiej prosperujące jednostki lecznicze

Niedzielski: 7 mld zł na inwestycje w szpitale

- Pomysł na rozwój szpitalnictwa w Polsce rzeczywiście jest fundamentalnie inny, niż te, które były przedstawiane wcześniej, niż te pomysły, które w zasadzie oznaczały ograniczanie dostępności do usług publicznych - przyznał minister Niedzielski podczas wtorkowej konferencji.

Dodał, że inwestycje w infrastrukturę to nie jest jedyny kierunek reform i zmian w zakresie szpitalnictwa.

- Podchodzimy do tego w duchu strategii odpowiedzialnego rozwoju. Chcemy, żeby rozwój szpitalnictwa miał charakter zrównoważony. To zrównoważenie dotyczy tego, że przedmiotem czy obiektem inwestycji nie jest tylko infrastruktura. Są również ludzie, są również zmiany organizacyjne i w zasadzie w każdej z tych sfer przedstawiamy propozycje czy projekty, które mają na celu realizację tej idei zrównoważonego rozwoju - zaznaczył.

Niedzielski powiedział, że w Polsce istnieje "bardzo duża liczba jednostek", którą rząd chce utrzymać i modernizować poprzez m.in. wymianę sprzętu, łóżek, respiratorów i "innego zaawansowanego sprzętu technicznego".

-To wszystko dzieje się na bieżąco, ale ten plan jest zdecydowanie bardziej dalekosiężny - dodał.

- Przewidujemy, że w najbliższych latach - mówię tutaj o dekadzie i jednym źródle finansowania czyli tym funduszu modernizacji podmiotów leczniczych czy po prostu w skrócie funduszu modernizacji szpitalnictwa - wydamy 7 miliardów złotych. To 7 miliardów uwzględnia priorytety czy wyzwania, jakie stoją przed systemem opieki zdrowotnej - poinformował minister Niedzielski.

Czytaj więcej: MZ uruchamia SMPL. To 7 mld zł dla szpitali do 2029 r. Wiemy, na co będą pieniądze

Resort zdrowia stawia na opiekę nad osobami starszymi

Niedzielski podkreślił, że jednym z wyzwań systemu ochrony zdrowia jest starzenie się społeczeństwa.

- To oznacza, że mamy o wiele większe zapotrzebowanie na usługi medyczne w zakresie geriatrii i opieki długoterminowej - zaznaczył.

Minister poinformował, że fundusz modernizacji szpitali ma być odpowiedzią przede wszystkim na te potrzeby. W ramach funduszu ma zostać zbudowane zaplecze łóżek do opieki długoterminowej.

- To podmioty, które w tej chwili istnieją, będą specjalizowały się w większym stopniu właśnie w opiece nad osobami starszymi, które nie mogą samodzielnie w domu opiekować się sobą, bądź nie mają warunków i opiekunów, którzy by im pomagali - podkreślił minister.

Dodał, że oprócz wymiany łóżek wsparcie otrzyma również ratownictwo medyczne, a jeszcze w tym roku w ramach konkursów zostanie przeznaczone blisko 900 milionów złotych na realizację tych potrzeb - Ta wizja rozwoju szpitalnictwa ma charakter zrównoważony - podsumował Niedzielski.

Niedzielski: kredyty studentów uczelni medycznych będą mogły zostać umorzone

Minister Niedzielski ogłosił, że dziś przyjęte zostało rozwiązanie dotyczące wsparcia dla studentów studiów medycznych i kierunków medycznych. Jest to ustawa, która definiuje warunki kredytowania dla osób, które podejmą komercyjne studia w tym zakresie.

Szef resortu zdrowia zapowiedział wstępnie umarzanie takich kredytów pod warunkiem co najmniej 10-letniego stażu pracy w Polsce i zrobienia specjalizacji w "priorytetowych zakresach" - wymienił tu chirurgię, onkologię czy geriatrię.

- To jest wsparcie rozwoju kadr, które dokładamy jako kolejny klocek, jako kolejny element do tego, że już od wielu lat realizujemy proces zwiększania liczby studentów na kierunkach medycznych - zaznaczył.

- Razem z panem ministrem Czarnkiem realizujemy taki stały element i dzięki tej ustawie zwiększamy w tym roku limit przyjęć na studia i kierunki medyczne o blisko 600 osób - kontynuował.

Minister podkreślił, że te 600 dodatkowych miejsc stanowi "dodatkowe realne szanse osób, które za kilka lat wesprą system".

Sprawdź: Kredyty na studia medyczne. NAJWAŻNIEJSZE ZASADY

Szpitale nie powinny ze sobą konkurować, a wspierać się nawzajem

Szef resortu zdrowia zapowiedział, że rząd zajmie się także organizacją, która ewidentnie "wymaga większego stopnia koordynacji".

- Szpitale nie powinny ze sobą konkurować, powinny budować kompleksowe oferty usług medycznych, powinny się uzupełniać - mówił. - Powinny też odpowiadać na wyzwania demograficzne.

W zakres reformy szpitalnictwa wejdzie także koordynacja podejmowania decyzji między podmiotami, w tym badanie ich stanów finansowych oraz tego, na ile te podmioty w danej lokalizacji odpowiadają lokalnym potrzebom zdrowotnym. Wymienione kryteria w ramach koordynacji z poziomu ministra zdrowia "będą wymuszały na podmiotach odpowiednie dostosowanie" - zapowiedział minister.

Ustawa o jakości i nagrody dla najlepszych podmiotów

Kolejnym wspomnianym elementem w wypowiedzi ministra była ustawa o jakości.

- Wszystkie te elementy muszą mieć kryterium, muszą mieć funkcję celu i tą funkcją celu jest zapewnienie opieki zdrowotnej o wysokiej jakości, o której też może wypowiedzieć się pacjent - mówił minister.

Niedzielski podkreślił znaczenie nie tylko kryteriów klinicznych ale także odczuć pacjenta z trudnego czasu przejścia przez terapię. - Będzie miało to znaczenie o tyle, że podmioty, które będą w stanie zapewnić pacjentom wysoką jakość kliniczną i stosunkowo dobre samopoczucie czy komfort w ramach pobytu szpitalnego, będą dodatkowo nagradzane - zapowiedział szef resortu zdrowia.

Dodał, że zadeklarowane zwiększanie środków i nakładów "musi być związane z rozliczalnością". - Musi być związane z patrzeniem, czy dobrze wydajemy każdą złotówkę, czy osiągamy z niej maksymalny efekt - zaznaczył.

- Ta wizja rozwoju szpitalnictwa jest rzeczywiście zupełnie inna od tej, która jest przedstawiana w kontrze, bo jest zrównoważona, kompleksowa i zakłada jak największą dostępność do usług medycznych - podsumował minister zdrowia.

Sprawdź: Ustawa o jakości. Likwidacja CMJ i przejęcie akredytacji szpitali przez NFZ. Kto jest za, kto przeciw?

Ustawa o jakości. Akredytacja szpitali budzi kontrowersje. "Nigdzie na świecie nie zajmuje się tym płatnik"

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum