Niedzielski: rektor ponosi odpowiedzialność. Zabrakło odwagi cywilnej

Autor: KL, TT/Rynek Zdrowia • • 13 stycznia 2021 09:18

Minister zdrowia,  Adam Niedzielski odnosząc sie do oświadczenia rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego profesora Zbigniewa Gacionga, który poinformował, że nie poda się do dymisji stwierdził, że to rozpaczliwa obrona stanowiska.

Niedzielski: rektor ponosi odpowiedzialność. Zabrakło odwagi cywilnej
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Przypomnijmy. Prof. Zbigniew Gaciong rektor WUM wydał ( 12 stycznia)  oświadczenie, w którym poinformował, że mimo oczekiwania ministra zdrowia nie poda się do dymisji.

Profesor w oświadczeniu udostępnionym mediom wskazał, że w poczuciu odpowiedzialności za reformę uczelni i dając świadectwo odwagi cywilnej, odmawia spełnienia oczekiwań ministra zdrowia. 

Prof. Zbigniew Gaciong ocenił w oświadczeniu, że "kryzys wizerunkowy, który dotknął WUM w związku z nieprawidłowościami przy organizacji szczepień przeciwko COVID-19, jest efektem nie tylko błędów popełnionych przez spółkę Centrum Medyczne WUM Sp. z o.o., ujawnionych w wyniku wewnętrznej kontroli uczelni (wszelkie konsekwencje służbowe zostały już wyciągnięte), lecz także bezprecedensowego manipulowania opinią publiczną przez ministra zdrowia Adama Niedzielskiego".

Zdaniem prof. Zbigniewa Gacionga, minister zdrowia Adam Niedzielski od początku kadencji nieprzychylnie reaguje na podejmowane przez niego inicjatywy.  Jak napisał, odnosi wrażenie, że "dymisja zadośćuczyniłaby oczekiwaniom tych, którzy próbują go zdyskredytować. Wśród nich znajduje się nie tylko minister zdrowia Adam Niedzielski, lecz także osoby odpowiedzialne za nieprawidłowości, które miały miejsce na uczelni w ostatnich latach".

Prof. Gaciong ocenił w oświadczeniu, że obejmując funkcję Rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego dnia 1.09.2020 roku "zapoczątkował głębokie zmiany mające na celu zreformowanie struktury uczelni oraz wyeliminowanie nieprawidłowości".

Po tym oświadczeniu głos zabrał minister Niedzielski, który napisał we wtorek na  Twitterze, że próba nadania tej sytuacji kontekstu politycznego i sprowadzenia jej do przepychanki z Ministrem Zdrowia to rozpaczliwa obrona stanowiska. "Rektor ponosi odpowiedzialność nie wobec mnie a wobec studentów, akademików i osób oczekujących na szczepienie. Zabrakło odwagi cywilnej" - napisał Adam Niedzielski.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum