Niedzielski: reforma psychiatrii dziecięcej nabiera rozpędu. Podstawą jest opieka środowiskowa

Autor: Wojciech Kuta • Źródło: Rynek Zdrowia   • 27 października 2021 16:41

Psychiatria dziecięca. Odchodzenie od leczenia szpitalnego na rzecz opieki środowiskowej i inne założenia reformy psychiatrii dziecięcej przedstawił w środę minister zdrowia Adam Niedzielski.

Niedzielski: reforma psychiatrii dziecięcej nabiera rozpędu. Podstawą jest opieka środowiskowa
Psychiatria dziecięca. Konferencja w Sosnowcu. Na zdj.: Prof. Małgorzata Janas-Kozik i minister Adam Niedzielski PAP/Andrzej Grygiel
  • Każda szkoła w Polsce będzie miała zapewniony dostęp do opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej - zapewnia minister zdrowia Adam Niedzielski
  • 60 proc. pacjentów wymaga wsparcia psychoterapeutycznego na poziomie środowiskowym, blisko miejsca zamieszkania, a nie interwencji psychiatry dziecięcego - zaznacza prof. Małgorzata Janas-Kozik
  • Ośrodki opieki środowiskowej, które się nie sprawdzą, wypadną z systemu, a ich miejsce zajmą inne placówki - zapowiedział minister Niedzielski
  • Opracowane zostaną standardy organizacyjno-terapeutyczne dla trzech poziomów opieki w psychiatrii dziecięcej

- Reforma psychiatrii dziecięcej nabiera rozpędu i zaczyna działać w ramach systemowych - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski podczas środowej (27 października) konferencji prasowej w Centrum Pediatrii w Sosnowcu.

Przypomniał, że wdrażany od ponad roku nowy model psychiatrii dziecięcej polega przed wszystkim na przeniesieniu ciężaru opieki z lecznictwa szpitalnego na opiekę środowiskową.

Niedzielski: rozbudowujemy model oparty o trzy poziomy

- Rozbudowujemy systematycznie system psychiatrii dziecięcej oparty o trzy poziomy: opiekę środowiskową, gdzie pracują wyłącznie psycholodzy i psychoterapeuci. Drugi poziom to dzienne opieka szpitalna, w ramach której prowadzona jest normalna edukacja szkolna. Wreszcie trzeci poziom to szpitale psychiatryczne - mówił szef resortu zdrowia.

Informował, że całej Polsce działa już 327 placówek pierwszego poziomu - opieki środowiskowej. - Docelowo będzie ich prawie 400 i mają funkcjonować  we wszystkich powiatach. Każda szkoła w Polsce będzie miała zapewniony dostęp do opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej - zapewniał Adam Niedzielski.

Czytaj także: Czy wróci nauka zdalna? Niedzielski: naukę stacjonarną trzeba utrzymać za wszelką cenę

Sześć ośrodków wykształci 1 tys. psychologów klinicznych

- 60 proc. pacjentów wymaga wsparcia psychoterapeutycznego właśnie na poziomie środowiskowym, blisko miejsca zamieszkania, a nie interwencji psychiatry dziecięcego. Kolejne 30 proc. powinno mieć zapewnioną konsultację psychiatryczną, a nie leczenie - podkreślała prof. Małgorzata Janas-Kozik, pełnomocnik ministra zdrowia ds. reformy w psychiatrii dzieci i młodzieży, ordynator Oddziału Klinicznego Psychiatrii i Psychoterapii Wieku Rozwojowego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

- Reforma dziecięcej psychiatrii nie niszczy obecnych struktur, w tym 34 całodobowych oddziałów szpitalnych. Natomiast od 2018 roku rozwijamy podyplomowe kształcenie terapeutów środowiskowych - dodała prof. Janas-Kozik.

Poinformowała, że ze środków unijnych 6 ośrodków w Polsce kształci psychologów klinicznych: - Docelowo dzięki temu rozwiązaniu w kraju będzie ok. 1 tys. psychologów klinicznych - podała specjalistka.

- Bardzo ważne jest to, żeby system opieki środowiskowej był dostępny w całej Polsce, by nie było zróżnicowania regionalnego w tym zakresie. Ministerstwo Zdrowia przeznacza 8 mln zł na opracowanie standardów organizacyjno-terapeutycznych na trzech poziomach opieki - podała prof. Janas-Kozik.

Czytaj także: Warszawa bez psychiatrii dziecięcej? Wypowiedzenia złożyło pięciu z sześciu lekarzy z kliniki w IPiN

Minister zdrowia o relokacji pacjentów z COVID-19. To nie jest pierwszy wybór MZ

Psychiatria dziecięca. "Jej reforma nigdy się nie zakończy"

Na pytania dziennikarzy, czy w nowym modelu opieki nie zabraknie psychiatrów dziecięcych , którzy często odchodzą do sektora prywatnego, minister Adam Niedzielski odpowiedział, że lekarzy tej specjalności w Polsce do kilku lat przybywa. - W 2015 było ich 280, a obecnie jest prawie 500. Ta specjalizacja cieszy się wśród młodych lekarzy coraz większym zainteresowaniem - powiedział szef resortu zdrowia.

Na pytanie, kiedy zakończy się reforma psychiatrii dziecięcej odpowiedział, że "nigdy": - To są ewolucyjne zmiany. Ośrodki, które się nie sprawdzą, wypadną z systemu, a ich miejsce zajmą inne placówki - podsumował Adam Niedzielski.

Czytaj też:

Debata w TVN24 wywołała oburzenie wśród psychologów

Minister zdrowia: rozbudowujemy psychiatrię środowiskową. Ma powstać 400 placówek dla dzieci

Prof. Heitzman: Pakowanie dziecka w kryzysie do szpitala nie jest panaceum na jego problemy

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum