Niedzielski: przy każdym szpitalu koordynacyjnym będą się znajdować call center dla medyków

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 06 października 2020 13:43

Będziemy chcieli, aby szpitale koordynacyjne brały na siebie ciężar koordynacji ruchu pacjentów w regionie. Przy każdym z nich mają się znajdować call center dla medyków, którzy otrzymają informacje, gdzie pacjent powinien być kierowany - powiedział we wtorek (6 października) minister zdrowia Adam Niedzielski.

Adam Niedzielski. Fot. MZ

Minister zdrowia był pytany podczas wtorkowej konferencji prasowej, jak będą się zwiększały możliwości dotyczące liczby łóżek dla pacjentów z COVID-19.

- Pracujemy nad redefinicją modelu, a szczególnie roli szpitali trzeciego poziomu w tym zakresie, które do tej pory nazywały się specjalistycznymi - oświadczył. - Zbliżając się coraz bardziej do dużego obłożenia, które jest testowaniem naszej granic wydolności, będziemy chcieli, żeby te szpitale były dedykowane walce z COVID-19 - trochę na kształt wcześniejszych szpitali jednoimiennych - dodał.

Niedzielski poinformował, że szpitale specjalistyczne będą nazywane koordynacyjnymi, "ponieważ - jak podkreślił - będą brały na siebie ciężar koordynacji ruchu pacjentów w regionie - zarówno z poziomu zarządzania ruchem karetek, ale także informowania lekarzy POZ, gdzie kierować pacjenta w kiepskim stanie z dodatnim wynikiem (testu na koronawirusa - PAP)".

Jak przekazał szef resortu zdrowia, przy szpitalach koordynacyjnych będą się znajdować specjalne call center dla medyków, którzy będą mogli otrzymywać informacje, gdzie pacjent powinien być kierowany.

Szef MZ pytany był na konferencji prasowej, czy szpitali trzeciego poziomu będzie więcej. - Tak, tych szpitali będzie więcej. Będzie ich 16, czyli przejdziemy na system jeden szpital - jedno województwo - odpowiedział Niedzielski.

Pytany, od kiedy tak będzie, powiedział, że w tej chwili trwają konsultacje. - Ale to jest kwestia dni, najpóźniej przyszłego tygodnia - dodał.

Szef resortu odniósł się też do pytania, czy planowane jest zwiększenie liczby personelu na oddziałach intensywnej terapii przy stanowiskach respiratorowych. - Tak, pracujemy nad tym, ale pracujemy nad tym oczywiście w gronie profesjonalistów z profesorem Radosławem Owczukiem, który jest konsultantem w tej dziedzinie - poinformował. - Nie mamy jeszcze konkretnych ustaleń, ale rozmowy trwają - zaznaczył Niedzielski.

Jesienna strategia walki z pandemią zmienia system zabezpieczenia szpitalnictwa. Zgodnie z jej założeniami lecznictwo szpitalne dla pacjentów z koronawirusem zostało podzielone na trzy poziomy.

W pierwszym poziomie zabezpieczenia znajdą się 374 szpitale należących do tzw. sieci szpitali. Kolejnych 69 decyzji dotyczy oddziałów zakaźnych i obserwacyjno-zakaźnych, które są zakwalifikowane do drugiego poziomu.

Na najwyższym, trzecim poziomie, znalazło się dziewięć szpitali wielospecjalistycznych, w tym Szpital Uniwersytecki w Krakowie. Do placówek wysokospecjalistycznych będą trafiać pacjenci z rozpoznanym koronawirusem, którzy wymagają wysokospecjalistycznego leczenia. Będzie można w nich udzielać świadczeń także osobom, które nie są zakażone koronawirusem.

W czasie wtorkowej konferencji prasowej z Komendantem Głównym Policji Jarosławem Szymczykiem, szef resortu zdrowia powiedział również, że od soboty wchodzi nowy pakiet obostrzeń, które są związane z eskalacją liczby zachorowań.

Zaznaczył, że w czerwonej strefie lokale gastronomiczne mogą operować tylko do godz. 22. Maseczki w wolnej przestrzeni staną się obowiązkiem w strefach nie tylko czerwonej, ale i w żółtej - powiedział we wtorek Minister zdrowia Adam Niedzielski.

Zapowiedział, że ograniczona zostanie także liczba uczestników imprez okolicznościowych takich jak: wesela, stypy i inne tego rodzaju spotkań.

- W strefie zielonej zmniejszamy liczbę uczestników imprez ze 150 do 100, w strefie żółtej ze 100 do 75, a w trefie czerwonej pozostaje bez zmian, a więc 50 uczestników, czyli ta liczba, która była poprzednio - powiedział Niedzielski.

Podkreślił, że to ostatnie obostrzenie "wejdzie z tygodniowym vacatio legis", tak żeby dać możliwość przeniesienia imprezy, aby przeorganizować swoje plany. 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum